Dëshmi

January 5, 2021 | 8:09

Covid, gjyshe Fiorina (108 vjeçe): “Munda virusin spanjoll, tani me vaksinën e re edhe koronavirusin”

 

Vaksina anti-Covid nuk mund të kishte një dëshmi më të mirë se sa ajo e gjyshe Fiorinës, 108 vjeçe, e cila i mbush më 13 janar. Nga epidemia e gripit spanjoll, duke kaluar nëpër dy luftëra, deri te Covid-19. “Kam mundur gripin spanjoll- thotë ajo- kur isha fëmijë, shumë e re për të pasur kujtime”. Pasi festoi Vitin e Ri, ajo iu nënshtrua vaksinës së koronavirusit në RSA di Tolfa, në kodrat e Civitavecchia, ku ka është vendosur prej shtatë vjetësh.

1Nuk ka fëmijë, por shumë nipër e mbesa të cilëve u drejton mendimet, menjëherë para injeksionit për të mposhtur pandeminë: “E bëj për veten time, por mbi të gjitha për nipërit dhe mbesat e mia”, tha ajo në disa raste. Një jetë pa pauza si ajo e gjyshes Fiorinës, e cila vetëm disa vjet më parë u kthye për të pushuar në Tolfa-n e saj në Rsa Quinta Stella. Të pushosh është një mënyrë të thëni, sepse të qëndrosh pa lëvizur askush nuk do t’ia dijë. Sepse, përkundër asaj që dikush mund të mendojë, mbi 100-vjeçarja është shumë e kthjellët dhe aktive. Dhe duke folur për epideminë dhe murtajën, vëmendja e medias që u lëshua rreth saj është për shkak të faktit se klinika Tolfetan ishte e para, në territorin e Romës 4 Asl, që përfitoi nga vaksina anti Covid. Dhe nëse ajo thotë se ishte e lumtur që u vaksinua “Fuqimisht i rekomandoj të gjithëve që të vazhdojnë me imunizimin”, na thotë gjyshe Fiorina, “sepse kjo është mënyra e vetme për të mbrojtur veten nga sëmundja. Përndryshe të gjithë do të vdisni!” kërcënon ajo me shaka. Koncept i theksuar tek nipërit dhe mbesat, të cilët janë në të tetëdhjetat e tyre, të cilët shkojnë dhe e vizitojnë shpesh atë.

Efektet anësore

Sa për efektet anësore, ato thjesht nuk u shfaqën tek ajo: “Duke u bërë serioze, nuk gjeta asnjë, dhe megjithatë nuk më trembin: në moshën time kam parë dhe kapërcyer shumë. Në të vërtetë, do të shtoja se isha shumë e lumtur kur pashë se si vaksina arriti këtu menjëherë dhe mezi pres të vazhdoj me tërheqjen”. Drejtoresha e qendrës së të moshuarve, Anna Palmieri, tregon jetën e përditshme të gjyshes Fiorina Fiorelli: “Gjyshja jonë ka qenë me ne që nga mesi i korrikut 2015 kur ajo festoi këtu njëqindvjetorin. Është një grua shumë e kthjellët, e vendosur, që pret të bëhet siç thotë ajo. Është krejtësisht e vetëdijshme për atë që sjell infektimi me Covid-19, muajt e fundit ka ndjekur progresin e pandemisë në TV. Deri kohët e fundit ajo zhytej në grep, por preferon kontaktet njerëzore”.

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi ilmessaggero.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top