FB

February 3, 2023 | 7:15

Dëshironi lëkurë me shkëlqim këtë dimër? 5 artikuj ushqimorë që duhet t’i përfshini në dietën tuaj

Të gjithë duam një lëkurë natyrale me shkëlqim dhe pa të meta dhe është e mundur ta arrijmë këtë nëse mund ta prezantojmë trupin tonë me një dietë të shëndetshme që përmban fruta dhe perime të freskëta, fara ndër të tjera. Në fund të fundit, ajo që hamë ka një efekt të drejtpërdrejtë në trupin tonë. Ndërkohë që ka shumë opsione ushqimore për t’i shtuar në pjatën tuaj, këtu janë 5 ushqime që duhet të hani çdo ditë për të mbajtur trupin dhe lëkurën tuaj të shëndetshme.

 

Panxhari

Panxhari është një central elektrik i antioksidantëve, i cili është thelbësor për lëkurën tonë. Antioksidantët ndihmojnë në rimbushjen e qelizave të vdekura të lëkurës, luftojnë radikalet e lira dhe heqin pigmentimin. Pastron gjakun i cili lë një shkëlqim të shëndetshëm në lëkurë, veçanërisht në fytyrë. Shtoni atë në sallatat tuaja, ose smoothies.

Fara liri

Farat e lirit janë të pasura me yndyrna Omega-3 dhe ndihmojnë në luftimin e inflamacionit duke e mbajtur lëkurën të hidratuar. Ngrënia e rregullt e farave të lirit jo vetëm që do t’i sjellë një shkëlqim lëkurës tuaj, por është gjithashtu efektive për flokët. Farat e lirit janë të gjithanshme dhe mund të shtohen në shumë pjata, ose mund t’i përtypni në formën e tyre të papërpunuar.

Arra

Arrat janë jashtëzakonisht të shëndetshme dhe të mira për lëkurën tuaj. Ato përmbajnë Omega-6 esenciale dhe acide yndyrore, të cilat ndihmojnë në luftën kundër inflamacionit. Ai gjithashtu përmban lëndë ushqyese të tjera si zinku është thelbësor për lëkurën. Ndihmon në formimin e një pengese dhe shërimin e plagëve. Mund të shtoni arra në milkshake, smoothie ose ëmbëlsira. Ose mund t’i hani ato vetëm me shqeme, fëstëkë dhe bajame.

Rrushi i Kuq

Rrushi i kuq përmban një përbërës që ndihmon në reduktimin e efekteve të plakjes. Mund të ngadalësojë gjithashtu prodhimin e radikalëve të lirë që janë të dëmshëm. Ky përbërës gjendet edhe në verën e kuqe, por duke qenë se është një pije alkoolike, pirja e tepërt mund të ketë efekte anësore.

Limon

Një nga ushqimet më të zakonshme shtëpiake është limoni. Është një burim i shkëlqyer i vitaminave B, C dhe fosforit. Ju mund të shtrydhni disa pika limoni në shumicën e ushqimeve tuaja. Kjo do të sjellë një shkëlqim natyral në lëkurën tuaj. Ai gjithashtu përmban acide natyrale, të cilat mund të ndihmojnë gjithashtu në zbutjen e njollave të moshës. Ju mund të bëni lëng limoni, ose ta shtrydhni në sallata, çaj dhe ta përdorni edhe për marinim.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top