Mirëqenie

January 12, 2021 | 9:00

Dëshironi vetëm të flini? Ja 8 gjërat që trupi juaj mund t’ju tregojë

E dija që kisha një problem në mëngjes kur lexoja raportin e kohës në ekranin e telefonit tim. Aplikacioni im më i përdorur nuk ishte Instagram, Fotografitë ose Chrome – ishte Ora ime. “Si mund të jetë kjo kur vendos maksimumi vetëm dy alarme në ditë?” Pyesja veten. Pastaj u kujtova: Ishin të gjitha ato kohë që shtypja butonin e përgjimit, duke vjedhur pak gjumë shtesë, minutë pas minute, derisa të kalonte më shumë se një orë dhe zyrtarisht isha vonë.

female_bed_alarm_1296x728-header-1296x728Po. Por, nuk jam e vetmja! Kërkimet tregojnë se shumica e të rriturve raportojnë se janë zgjuar të lodhur të paktën një ditë në javë – veçanërisht gjatë pandemisë. Sigurisht, ka shumë gjëra që mund të shkaktojnë atë ndjenjë përgjumje në mëngjes. Lajmi i mirë është se shumica e tyre janë të parandalueshme.

Më poshtë ekspertët tregojnë 8 nga arsyet kryesore që ju dhe unë mund të zgjohemi më të lodhur dhe çfarë të bëjmë për to:

  1. Ju nuk jeni duke fjetur mjaftueshëm.

Shumica e të rriturve kanë nevojë për rreth 7-9 orë gjumë në natë, sipas rekomandimeve zyrtare të Akademisë Amerikane të Mjekësisë së Gjumit. Ndërsa ka edhe disa që mund të flenë edhe më pak dhe përsëri ndihen të mprehtë mëngjesin tjetër, por ata janë shumë pak.

  1. Ju jeni duke fjetur shumë.

Në skajin tjetër të spektrit, është e mundur të flesh shumë. Nuk ka numër zyrtar të orëve që përbën gjumë të tepërt, por disa shenja që ju mund ta teproni përfshijnë ndjenjën e lodhjes gjatë gjithë ditës, por marrjen e një shpërthimi energjie natën, përjetimin e mjegullës së trurit dhe vuajtjen nga dhimbjet e kokës në mëngjes.

  1. Ju nuk bëni gjumë cilësor.

Nëse flini vazhdimisht 8 orë gjumë por përsëri zgjoheni të lodhur, është një shenjë që nuk po bëni gjumë cilësor. Ekzistojnë katër faza të gjumit dhe dy të fundit – gjumi i thellë REM dhe jo-REM – janë ato ku truri ynë pushon vërtetë. Njerëzit të cilët zgjohen shpesh natën ka të ngjarë të mos flenë aq sa duhet.

Për të promovuar gjumë më të thellë, mund të ulni termostatin tuaj, të zvogëloni zhurmat ose të provoni një shtesë për promovimin e gjumit si magnez, i cili i ndihmon njerëzit të flenë më shpejt, të qëndrojnë në gjumë më të gjatë dhe të zgjohen të shplodhur.

  1. Pini shumë para se të shkoni në shtrat.

Ndërsa pijet gjatë natës mund të ndihen relaksuese, hulumtimet tregojnë se pirja e alkoolit para gjumit pengon gjumin e rëndësishëm REM. Para se t’i shkëmbeni me një gotë të madhe uji ose çaji, mos harroni se pirja e lëngjeve para se të shkoni në shtrat mund të bëjë që të keni nevojë për të shkuar në banjë në mes të natës. Urologia Vannita Simma-Chiang rekomandon ta mbaroni pijen tuaj të fundit disa orë para se të fikni dritat.

  1. Hani para se të shkoni në shtrat.

Mjerisht, kënaqja me një ëmbëlsirë me sheqer para gjumit mund ta bëjë të pamundur rënien në gjumë. Specialisti i certifikuar nga bordi i gjumit Michael J. Breus thotë do të ishte mirë që shumica e njerëzve të mos konsumonin ushqim 30 minuta para gjumit.

  1. Orari juaj i gjumit nuk është i rregullt.

Trupi e do qëndrueshmërinë, kështu alarmet e vendosura në kohë të ndryshme do të ngatërrojnë sistemin tuaj. Për të hyrë në një ritëm të mirë, provoni këshillën e mjekes naturopatike të gjumit Catherine Darley dhe vendosni një alarm një orë para se të doni të shkoni në shtrat për t’i kujtuar vetes që të filloni të bëheni gati.

  1. Qëndroni deri vonë në telefonin tuaj.

Natën është gjithashtu e sugjerueshme të vendosni telefonin dhe pajisjet elektronike larg. Shikimi i dritës blu shumë afër shtratit mund të ngatërrojë ritmin tuaj cirkadian dhe kjo zakonisht shkakton stres ose frikë, ku asnjëra nuk ju ndihmon për pushim të thellë dhe rivendosës.

  1. Ju vuani nga apnea e gjumit.

Një gjendje mjekësore që shkakton anomali të frymëmarrjes gjatë gjumit, apnea e gjumit shpesh çon në gërhitje dhe zgjime të shpeshta gjatë gjithë natës. Nëse dyshoni se mund ta keni, një mjek do të jetë në gjendje t’jua tregojë me siguri. Ata mund të rekomandojnë një pozicion të ri gjumi, ndryshime diete dhe humbje peshe si plane të mundshme trajtimi.

 

Burimi / https://www.mindbodygreen.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top