Mirëqenie

January 12, 2021 | 9:48

Dieta me lëng portokalli, e pasur me antioksidantë dhe mbron zemrën

Lëngu i portokallit bashkon të rinj dhe të moshuar, të gjithë e pëlqejnë atë, është shumë i mirë për të shuar etjen dhe gjithashtu është i mirë për shëndetin tuaj. Në të vërtetë, ai ka veti dhe përfitime ushqyese për trupin tonë, por duhet të jemi të kujdesshëm në zgjedhjen e atij më të mirë, shumë prej atyre që janë në treg nuk janë ndër më të shëndetshmit.

Në vetvete, lëngu i portokallit nuk është kalorik. Një gotë 240 ml përmban pak më shumë se 100 kalori, të cilat rriten nëse blejmë pije të gatshme: shumica e asaj që gjejmë në raftet e supermarketeve në fakt pasurohet me sheqerna të shtuara, substanca që mund të rrisin nivelin e sheqerit në gjak dhe në planin afatgjatë, rrisin rrezikun e shfaqjes së diabetit. Më mirë zgjidhni një lëng portokalli të bërë në shtëpi, veçanërisht të sapo shtrydhur, për të mos humbur të gjitha vetitë e tij ushqyese.

Në veçanti, në këtë mënyrë është e mundur të mbahet e paprekur shumica e përmbajtjes së vitaminës C, e cila është thelbësore për forcimin e sistemit imunitar. Disa studime, përfshirë atë të botuar në Nutrients, kanë theksuar rolin e tij në parandalimin dhe trajtimin e infeksioneve të traktit respirator, kështu që konsumimi i tij është veçanërisht i dobishëm në periudhën e dimrit, kur ftohjet janë më të shpeshta.

Vitamina C është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm: së bashku me flavonoidet dhe karotenoidet, ndihmon në zvogëlimin e formimit të radikalëve të lirë, përgjegjës për një rrezik më të madh të gjendjeve kronike si sëmundjet e zemrës, diabetin dhe kancerin. Lëngu i portokallit mund të jetë i dobishëm edhe për funksionimin e veshkave. Siç dëshmohet nga disa hulumtime, ata që konsumojnë këtë pije shfaqin një pH më të lartë të urinës, i cili zvogëlon gjasat për të pasur gurë në veshka.

Pirja e lëngut të portokallit ka shumë përfitime të tjera shëndetësore: për shembull, ai ka veti anti-inflamatore, pasi që konsumimi i tij ul nivelet e disa shënjuesve inflamatorë të lidhur me sëmundjet kronike. Ndërsa kaliumi me të cilin pija është veçanërisht e pasur është një aleat i zemrës, duke ulur presionin e gjakut dhe duke mbajtur nën kontroll nivelet e kolesterolit në gjak.

Megjithëse nuk ka kundërindikacione të veçanta për marrjen e lëngut të portokallit, duhet theksuar se konsumi i tepërt mund të lidhet me një rritje të peshës trupore. Përveç që është i pasur me sheqer – në veçanti nëse është blerë – dhe për këtë arsye me kalori, ai është pa fibra. Këto substanca, të cilat janë thelbësore për shëndetin e zorrëve, kanë një fuqi ngopëse dhe ndihmojnë në uljen e ndjenjës së urisë. Përsëri, kushtojini vëmendje sasive dhe shmangni çdo tepricë.

 

 

Burimi / https://dilei.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top