Këshilla & Arsye

September 5, 2020 | 8:06

Dieta e vjeshtës, këshilla për një rikuperim të shkëlqyeshëm

Vjeshta po vjen, gjithçka ndryshon. Ditët bëhen më të shkurtra, ka më pak dritë dhe për këtë arsye më pak dëshirë për të dalë në mbrëmje, ritmet kthehen në ato të jetës së përditshme. Pra, për të kapur ritmin, ju duhet një dietë e mirë vjeshtore, që thjesht do të thotë të doni njëri-tjetrin dhe të adaptoheni pa shumë stres.

Është vërtetuar shkencërisht se gjatë sezonit të vjeshtës truri duhet të përshtatet me ndryshimin e gjatësisë së ditëve dhe gjithashtu me ndryshimin e klimës. Një ndryshim që ndikon në humorin tonë dhe për këtë ne duhet të miratojmë mbrojtjet e duhura. Instinktivisht do të çoheshim të konsumonim më shumë ushqime të ëmbla, por edhe karbohidrate, dhe kjo në planin afatgjatë rrezikon të paraqesë një faturë të lartë.

Dieta e vjeshtës është vetëm për të gjetur ekuilibrin e duhur dhe për të pastruar trupin. Por në të njëjtën kohë ndihmon për të forcuar sistemin imunitar pa shumë përpjekje. Krahas ushqimit ka edhe rregulla të tjera për t’u respektuar. Ne duhet të përpiqemi të gjejmë kohë për të gatuar, pa u përqendruar gjithmonë në ushqime të ngrira dhe salca të gatshme. Ne duhet të përqendrohemi tek frutat dhe perimet sezonale, bishtajoret por edhe karbohidratet, proteinat dhe yndyrnat.

Dieta e vjeshtës, lista e ushqimeve që duhet të konsumoni

Ne duhet të përqendrohemi tek peshku blu, mishi i bardhë, erëza të thjeshta dhe të vazhdojmë të pimë të paktën 2 litra ujë në ditë. Fibrat e duhura gjenden tek frutat, perimet, drithërat (pra buka, makaronat dhe orizi kaf), fasulet, bizelet dhe thjerrëzat. Gjithashtu, gjithmonë duhet të përpiqemi të bëjmë lëvizje fizike, duke u përkushtuar të paktën 30-40 minuta çdo ditë.

Por çfarë të sjellim në tryezë për dietën e vjeshtës?

Parimi themelor është të mos anashkaloni asnjë vakt, duke filluar me mëngjesin, të përbërë nga karbohidrate dhe proteina. Pastaj një filxhan qumësht të skremuar, bukë integrale dhe reçel, ose çaj jeshil me një lugë çaji mjaltë, kos të bardhë dhe drithëra.

Në drekë, karbohidratet janë gjithmonë më të mira. Pastaj makaronat ose orizi me miell integral, salcë domate të lehtë ose perime. Dhe pastaj perime sezonale, të papërpunuara ose të ziera. Në mbrëmje, një supë me perime, ose mish i bardhë i pjekur në skarë, peshk dhe perime sezonale plus një frut. Ekspertët rekomandojnë që të përqendroheni në ushqime të caktuara. Sigurisht bishtajore dhe fruta të thata.

Por gjithashtu përveç drithërave të plota dhe peshkut blu për të cilin kemi folur tashmë, edhe kungulli është mjaft i mirë, pasi është i pasur me vitaminë A dhe acide yndyrore omega 3, antioksidantë dhe kripëra minerale. Pastaj brokoli, lulelakra dhe lakrat e Brukselit, pasi janë detoksifikuese dhe të pasura me fibra, rrushi është i mirë dhe detoksifikon, si dhe panxhari dhe shega.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top