Këshilla & Arsye

January 12, 2021 | 10:08

Fëmijët dhe sëmundjet sezonale, ja se si të stimuloni sistemin imunitar

Në kohën e koronavirusit, edhe një ftohje e parëndësishme ose disa kollitje janë një arsye për shqetësim, por përpjekja për të kufizuar sëmundjet sezonale duke mbështetur sistemin imunitar të fëmijëve është e mundur. Duke filluar nga dieta, e cila duhet të jetë e pasur me perime dhe fruta të stinës, për të marrë kripëra minerale dhe vitamina, për të plotësuar dietën me substanca natyrore të afta për të forcuar mbrojtjen dhe për t’u siguruar fëmijëve një pajisje shtesë për të luftuar me energji sulmet e viruseve dhe baktereve.

Ndërsa fushata e vaksinimit vazhdon dhe drita në fund të tunelit duket ende shumë larg, ne ende duhet të merremi me të këqijat tipike të sezonit të dimrit: të ftohtit dhe ndryshimet e temperaturës, si dhe qëndrimet e zgjatura në mjedise të mbyllura ku ajri nuk ndryshohet shpesh, pasi e dimë që ata janë faktorë të favorshëm për përhapjen e viruseve dhe baktereve.

Sidoqoftë, ka disa metoda natyrore për ta mbajtur sistemin imunitar në formë dhe të luftoni ftohjet, kollitjet dhe gjendjet e gripit të zakonshëm

Fermentet laktike: muajt e fundit kemi mësuar të respektojmë zorrën, sepse mirëqenia e sistemit imunitar varet kryesisht nga ekuilibri i saj. Në ndërrimin e stinëve, ose kur rritet rreziku i infeksionit viral, rekomandohet fuqimisht të plotësoni dietën me ushqime të pasura me fermente laktike dhe nëse është e nevojshme, të zbatoni marrjen e shtesave specifike. I përsosur për mëngjes ose si një meze e lehtë, kosi është sigurisht një ndihmë e vlefshme e aftë për të thyer urinë në një mënyrë të lehtë dhe të shëndetshme.

Vitamina C: në mot të ftohtë, rekomandohen suplementet e vitaminës C, mundësisht ato me origjinë natyrore. Pra, te lëngjet e portokallit dhe kivit, por edhe burime të tilla si trëndafili i qenit dhe rrushi i zi pa fara, një shtesë me veti të fuqishme anti-inflamatore, shumë i dobishëm në rast ftohjeje dhe i përsosur si një ilaç parandalues kundër gjendjeve të gripit.

Echinacea: në sajë të vetive të saj imunostimuluese, ekinacea është një nga bimët medicinale më të kërkuara në panoramën fitoterapeutike, duke marrë parasysh që është provuar të jetë veçanërisht e dobishme në gjendjet e gripit dhe në parandalimin e ftohjeve. Lëngu i kësaj bime ka treguar veprime të rëndësishme antivirale; për fëmijët, është më mirë të zgjedhësh suplemente ekinacea të krijuara posaçërisht për fëmijë me formulime që përmbajnë gjithashtu mjaltë dhe aditivë të tjerë natyralë, të cilët e bëjnë shijen më të këndshme.

Farat e lirit: në rast kolle, pasi përjashtoni patologjitë ose infeksionet e traktit të frymëmarrjes, shqetësimi i fëmijës mund të zbutet me kompresa të farës së lirit. Është një ilaç mjaft efektiv kur kolla nuk lehtësohet, sidomos natën. Për ta përgatitur vetë këtë ilaç, mjafton të lagësh farat e lirit dhe më pas, përmes një cope pambuku vendoseni “pastën” e përftuar direkt në gjoks.

Vajrat esencialë: në rast ftohjeje, përpiquni të pastroni hundën dhe të merrni frymë më mirë, vajrat esencialë të eukaliptit, pishës së malit dhe trumzës janë perfekte. Përdoren si pika të hundës ose për të bërë avull, gjithashtu ato mund të përhapen në gjoks, për të siguruar netë dhe gjumë të qetë.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top