Dëshmi

January 22, 2022 | 8:28

“E lashë punën time si avokate për t’i përdorur aftësitë e mia psikike për të komunikuar me të vdekurit”

Kjo është dëshmia e Aleksia Rok, e cila i kaloi të njëzetat e saj si një avokate e lartë korporatash, megjithatë, duke qenë se ishte vizituar nga shpirtrat që në fëmijëri, ajo kuptoi se kishte një rrugë tjetër për të.

002

Kur ishte shumë e re, Aleksia Rok mendoi se të gjithë mund t’i shihnin ato – figurat misterioze që ajo do të shihte ndërsa hynte në një dhomë, të cilat do të zhdukeshin papritur në atë mënyrë që ajo dyshonte nëse i kishte parë. Megjithatë, me kalimin e kohës, Aleksia, nga Londra, kuptoi se prindërit e saj nuk mund t’i shihnin katër qeniet që mblidheshin rreth shtratit të saj gjatë natës, ndërsa ajo ishte zgjuar. I dhanë ilaçe për halucinacione, por megjithatë shifrat rriteshin natë pas nate.

Pamje të tilla mund të jenë të frikshme për të renë Aleksia, e cila edhe si e rritur ende mund të kujtojë frikën që ndjeu pasi ajo dhe familja e saj u vendosën në një shtëpi të rindërtuar në terrenin e një hoteli të vjetër, një hotel që kishte kohë që kishte fituar reputacionin se ishte e përhumbur.

 

Aleksia thotë se filloi të shihte shpirtra në moshën rreth katër vjeçe

Aleksia, e cila kishte qenë rreth tetë vjeçe, kishte kohë që ndihej shumë “e tmerruar” për t’i ngjitur vetëm shkallët, për shkak të gruas fantazmë që jetonte në katin e parë. Sipas Aleksias, “ajo ka qenë gjithmonë aty” madje ka nisur të lërë shenja në mur. Ishte e frikshme në atë kohë, por prindërit e saj supozuan se ky veprim ishte thjesht i tepërt.

Kur Aleksia u rrit, ajo lulëzoi në arenën konkurruese të ligjit të korporatave, duke u bërë partnere në firmën e saj, ndërsa merrte çështje fitimprurëse dhe të profilit të lartë. E shijoi karrierën e saj, duke i përdorur njëherësh edhe ndjeshmëritë e saj të pazakonta në jetën e përditshme, për ta ndihmuar atë të zgjidhte shtëpi dhe hapësira për zyra.

Megjithatë, në kohën kur arriti të 30-at, Aleksia e gjeti veten duke u konsumuar me nivelet e saj të stresit dhe orët e gjata të punës, të cilat ndikonin në ëndrrat e saj për të krijuar një familje. Ajo bëri një hap shumë të nevojshëm prapa dhe shpejt mbeti shtatzënë me fëmijën e saj të parë, por vetëm kur lindi fëmija i saj i tretë, e kuptoi se duhej ta linte fare profesionin e avokatit.

 

00

Aleksia vendosi të eksplorojë më tej dhuratën e saj psikike pas lindjes së fëmijës së saj të tretë

Pikërisht në këtë pikë Aleksia gjeti një mentor tek Kyle Grey, një medium profesionist psikik dhe mësues shpirtëror i cili, sipas faqes së tij të internetit, “sjell një qasje autentike dhe të arritshme ndaj spiritualitetit dhe të jetuarit të një jete të lartë vibruese”.

Nën drejtimin e Grey-t, talentet e Aleksias filluan të lulëzojnë dhe ajo pretendon se shpejt ishte në gjendje të dëgjonte dhe komunikonte me shpirtrat, si dhe t’i shihte ata, duke zhvilluar aftësinë e ‘clairaudience’ përmes meditimeve të rregullta.

Aleksia e përshkruan këtë ndjesi të ngjashme me të qenit “në një kafene” me njerëz që “bëjnë biseda rreth meje”.

Nuk kaloi shumë kohë derisa ajo filloi ta shfrytëzonte këtë dhuratë për të përcjellë mesazhe nga ana tjetër. Ajo gjithmonë e di se kur i flet një i vdekur, duke i shpjeguar se ata kanë “një ton zëri tjetër” me të gjallët.

Në atë që ajo e konsideron si një nga përvojat e saj paranormale më të frikshme deri më tani, Aleksia zbuloi se si, kur ishte 38 vjeçe, mori një mesazh “shumë të zhurmshëm” nga babai i shoqes së saj, i cili fatkeqësisht kishte vdekur rreth një muaj më parë.

Fillimisht, Aleksia hezitoi t’ia transmetonte mesazhin shoqes së saj, nga frika se mos e konsideronte atë “të çmendur”. Megjithatë, kaluan edhe nja dy muaj dhe shpirti i vendosur nuk i la zgjidhje tjetër.

 

Aleksia thotë se shpirtrat i kërkojnë që t’u përcjellë mesazhe njerëzve të dashur që ende jetojnë

Një ditë, shoqja e Aleksias u shpreh se ndjeu praninë e babait të saj të ndjerë në shtëpinë e saj, pasi kishte nuhatur xhaketën e tij prej lëkure dhe tymin atë mëngjes. Në këtë pikë, thotë Aleksia, babai i shoqes së saj ishte në të vërtetë atje në të njëjtën dhomë me ata dhe po i bënte presion asaj që të jepte mesazhin.

Aleksia kujtoi: “Ai hyri menjëherë në trupin tim. Nuk do të thosha i pushtuar, sepse mendoj se është një fjalë e fortë për t’u përdorur, por disa njerëz mund ta thonë këtë. Ai po më ushtronte presion të jashtëzakonshëm mbi shpatullat e mia dhe shoku im mund të shihte që unë ishte në ankth dhe vazhdoi të më pyeste se çfarë po ndodhte, dhe unë thashë, nuk mund t’ju them, nuk mund t’ju them, nuk do të më besoni. Është qesharake”.

Gjatë gjithë kohës, shpirti mbeti në veshin e Aleksias, duke e shtyrë atë “deri në pikën ku presioni ishte aq i fortë”, sa ajo i dërgoi mesazhin shoqes së saj, duke i thënë: “Është e vërtetë. Është e vërtetë dhe ka jetë pas vdekjes”.

Shoqja e dinte menjëherë se kush po fliste, pasi babai i saj i kishte premtuar se do të jepte një mesazh që konfirmonte se kishte një jetë të përtejme nga ana tjetër.

Aleksia thotë se ajo vazhdoi të zhvillonte aftësitë e saj pas kësaj pike kthese dhe zbuloi se do të kishte mesazhe që do të dilnin “ndërsa u fliste njerëzve thjesht në një bisedë”. Kjo do të thotë se asaj i është dashur gjithashtu të mësojë se si të mbyllë aftësitë e saj kur është e nevojshme, me komunikimin që ndonjëherë bëhet “mjaft ndërhyrës”.

Ajo gjithashtu duhet të sigurohet që të mos u dërgojë mesazhe atyre që nuk janë gati ose nuk duan t’i dëgjojnë, duke shpjeguar se sa e vështirë mund të jetë “kur jeni duke folur me dikë dhe vëllai i tyre që u vra sapo ka ardhur dhe është duke qëndruar pranë tyre”.

003

Aleksia pretendon se është vizituar më parë nga fantazma e një djali 14-vjeçar në një shtëpi funerali, ndërsa hiri i tij ishte ulur në një dollap afër. Ajo ka ndjerë gjithashtu ndjesi të brendshme, fizike, nga ata që kanë ndërruar jetë, si ishte kontakti nga një ushtar i ri që vdiq në Afganistan duke e lënë të ndjejë nxehtësinë e djegur të shkretëtirës dhe peshën e një çantë shpine të rëndë.

Sipas Aleksias: “Ka disa ndërtesa në të cilat do të eci dhe – menjëherë – ose do t’i shoh ose do t’i ndjej njerëzit.

001“Ka një shtëpi madhështore lokale lart rrugës që është kthyer në hotel. Është vërtet e vjetër dhe ka një aneks të ri. Sa herë që eci nga pjesa e re në pjesën e vjetër, fjalë për fjalë ka dhjetëra e dhjetëra njerëz atje”.

Në ditët e sotme, Aleksia punon si një intuitive profesioniste, duke kryer lexime intuitive dhe stërvitje shpirtërore, duke përdorur aftësitë psikike që ajo ka zhvilluar prej vitesh. Sipas faqes së saj të internetit, udhëzimi i Aleksias ka ndihmuar më parë qindra klientë “të njohin forcën e tyre të brendshme dhe aftësinë për të shëruar të kaluarën e tyre, të lulëzojnë në të tashmen dhe të krijojnë një të ardhme të pabesueshme”.

 

 

 

Përgatiti Orjona Tresa | Burimi mirror.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top