FB

February 4, 2021 | 10:45

Frutat që konsiderohen ilaçe natyrale

Jo të gjithë e dinë këtë, por dikur një barishte, erëzat dhe ushqimet janë përdorur si kurativë për shkak të vetive të tyre të shumta. Një realitet që edhe sot është ende në modë aq shumë sa që shpesh midis përbërësve të ilaçeve dhe suplementeve mund të shihni edhe ushqime të njohura.

Sigurisht, jo të gjitha ushqimet kanë veçorinë e të qenit në gjendje të mburren me veti të ngjashme. Sidoqoftë, ka disa fruta që konsiderohen si ilaçe natyrore. Le të zbulojmë se cilat janë:

Frutat me veti medicinale

Të jesh në gjendje të përdorësh ushqim, për të përfituar prej tij është paksa ëndrra e të gjithëve. Nganjëherë thjesht duhet të dini pak më shumë për ushqimet që konsumohen çdo ditë, për të pasur sukses. Le të marrim frutat për shembull. Shpesh thuhet se mollët e mbajnë mjekun larg dhe se portokallët janë të shkëlqyeshëm për gripin. Sidoqoftë, njohja e këtyre frutave përfundon këtu. Pra, le të përpiqemi t’i njohim më mirë dhe të kuptojmë se cilat janë saktësisht vetitë që i bëjnë ato kaq të çmuara.

Mollë. Le të fillojmë me frutin më të famshëm ose atë që, siç është përmendur tashmë, e mban mjekun larg. E pasur me fibra, molla shquhet për disa veti të dobishme. Ndër të shumtat ne kujtojmë kontributin e kripërave minerale dhe vitaminave të cilat kombinohen me efektet pozitive që ajo ka në zorrë. Është gjithashtu një ndërprerës i urisë që mund të përmirësojë shëndetin në disa mënyra.

Portokalle. E pasur me vitaminë C është një anti-grip i shkëlqyeshëm, gjithashtu ndihmon në mbajtjen e sheqernave nën kontroll. Një privilegj që nuk i përket vetëm portokallit por agrumeve në përgjithësi.

Kivi. I pasur me kalium, fibra dhe vitaminë C, kivi është një mik i shkëlqyeshëm i zorrëve, aq sa shpesh rekomandohet në rast kapsllëku. Ai gjithashtu mbron trupin nga sëmundje të ndryshme të tilla si goditje në tru, probleme të frymëmarrjes dhe madje edhe nga tumoret. Ndër të tjera, ndihmon për të luftuar nivelet e kolesterolit të keq, duke ofruar antioksidantë të ndryshëm.

Boronicat. Të njohura për vetitë e tyre antioksiduese, boronicat stimulojnë sistemin imunitar dhe ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë. Ato gjithashtu e bëjnë trupin më rezistent ndaj baktereve dhe infeksioneve, si dhe kanë veti antikancerogjene.

Shega. Një tjetër frut i shëndetit, shega është e mirë për lëkurën dhe nxit rigjenerimin e saj. Ndihmon në luftën kundër radikalëve të lirë, parandalon plakjen dhe mbron nga rrudhat. Gjithashtu ndihmon në shërimin më shpejt të plagëve dhe djegieve.

Shalqiri. Fruti i dashur, jep një humor të mirë dhe ndihmon në rregullimin e presionit të gjakut. Është gjithashtu i pasur me antioksidantë dhe mbron si zemrën ashtu edhe trupin në përgjithësi. Falë sasisë së likopenit ndihmon në luftimin e radikalëve të lirë.

Qershitë. Thuhet se njëra tërheq tjetrën dhe është mirë t’i konsumoni ato. Qershitë janë të pasura me lëndë ushqyese thelbësore për trupin. Ndër të tjera, ato parandalojnë forma të ndryshme të kancerit dhe janë të dobishme për të luftuar acidin urik. Ato janë gjithashtu shëruese për zorrën e trashë dhe organet e tjera.

Ananasi. I pasur me vitaminë C, falë pranisë së bromelainës, ananasi konsiderohet si një frut që është i aftë të parandalojë disa forma të kancerit. Ndihmon gjithashtu në mbajtjen e mishrave të shëndetshëm dhe të fortë.

Këto fruta janë aq të pasura me veti, saqë pothuajse konsiderohen ilaçe. Natyrisht, secili prej tyre ka kundërindikacione që është gjithmonë mirë të merren parasysh. Duke thënë këtë, kuptohet që frutat nuk synojnë të zëvendësojnë ilaçet, por mund të përdoren si një burim shtesë për të qëndruar të shëndetshëm. Në rast të patologjive ose problemeve të çfarëdo lloji, këshilla është që gjithmonë të kontaktoni mjekun tuaj.

 

 

Burimi / https://www.chedonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top