Këshilla & Arsye

May 14, 2018 | 14:15

Gjërat për të cilat nuk duhet të kurseheni edhe në kohë krize

Shumë strategji të suksesshme të kursimit bazohen në aftësinë e refuzimit për të blerë diçka të panevojshme, për të bërë një investim të mirë apo për të arritur qëllimin që i kemi vendosur vetes.

Megjithatë, ka disa gjëra për të cilat nuk duhet të kurseheni, sepse suksesi i jetës dhe i shëndetit varet direkt prej tyre.

Bright Side ka përgatitur një listë me blerje të rëndësishme që duhet t’i bëni edhe nëse po përpiqeni të kurseni para.

Këto gjëra janë kaq të thjeshta sa që shpesh nuk u kushtoni vëmendje.

Këpucët

“Unë nuk jam mjaft i pasur për të blerë gjëra të lira”, tha Baron Rothschild.

Është më mirë të kesh një palë këpucë të shtrenjta se dy palë këpucë të lira që bëhen me materiale të lira dhe të shkatërrojnë plotësisht këmbët tuaja një ose dy javë pasi i blini.

Këmbët janë vazhdimisht nën presion në këpucë të pakëndshme dhe të ngushta të cilat çojnë në lodhje, qarkullim të keq të gjakut, probleme të përbashkëta, probleme të venave dhe probleme në sjellje.

Dhe paratë që do të shpenzoni për trajtim do të jenë shumë më tepër se çmimi i një palë këpucë të mirë

Të brendshmet

Sa më afër trupit të jetë një veshje, aq më e shtrenjtë duhet të jetë. Kjo është arsyeja pse ju nuk blini të brendshme të lira. Sigurohuni që të vishni materiale me cilësi të mirë, sepse ato ndikojnë drejtpërdrejt në cilësinë e gjumit tuaj.

Veshja e keqe mund të irritojë lëkurën, të shkaktojë skuqje dhe të çojë në kruajtje. Të brendshme që janë bërë në mënyrë të gabuar jo vetëm që mund të jenë të pakëndshme, por edhe të dëmshme për shëndetin.

Dhëmbët

Edhe pse çmimet për trajtimin e dhëmbëve mund të duken të paarsyeshme, nuk duhet ta injoroni trajtimin. Dhëmbët e shëndetshëm dhe të bukur janë një nga gjërat më të rëndësishme që sigurojnë besim. Kjo është gjithashtu arsyeja pse ju duhet të vizitoni dentistin të paktën 2 herë në vit.

Çokollata

Çokollata e errët është shumë e mirë për shëndetin tuaj, por vetëm nëse cilësia është e mirë. Disa pjesë të një çokollate të shtrenjtë do t’ju sjellin më shumë kënaqësi se sa një çokollatë e lirë me yndyrna të rrezikshme. E njëjta gjë vlen edhe për shijen e ëmbëlsirave që bëni në shtëpi – përdorni kakao dhe çokollatë të mirë për të arritur rezultate më të mira.

Pijet

Pirja e alkoolit është e rrezikshme për shëndetin tuaj, por pak verë e kuqe në të vërtetë mund të jetë e mirë për ju. Kini parasysh cilësinë e verës: Është më mirë të blini një shishe të mirë dhe ta shijoni atë. Alkooli i lirë mund të shkaktojë helmim serioz, dhimbje koke dhe probleme të tjera shëndetësore.

Siguria

Shumë njerëz mendojnë se makina, apartamenti, ose sigurimi i jetës është diçka që është me të vërtetë i shtrenjtë. Ata shpesh refuzojnë të blejnë sigurimin sepse nuk duan të paguajnë para për një shans hipotetik se diçka e keqe do të ndodhë. Pa marrë parasysh sa të kujdesshëm jeni, ju nuk mund ta shihni të ardhmen dhe të dini me siguri se çfarë do të ndodhë. Kështu që mos kurseni asnjëherë sa i përket sigurisë tuaj.

Burimi / scan-tv.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com