Këshilla & Arsye

May 14, 2018 | 9:38

Harresa dhe plakja: Çfarë është normale?

Mundësitë janë që në moshën 60 vjeçare të mos jeni aq fleksibël sa keni qenë në të 20-at. Koha ndikon në trupin dhe trurin tuaj. Lidhjet midis qelizave të trurit që krijojnë dhe tërheqin kujtimet ndryshojnë kur ne jetojmë. Proteinat dhe hormonet që mbajnë në formë trurin tonë gjithashtu nuk punojnë. Ndërsa rritemi, është mirë të dimë diferencën mes harresës tipike dhe diçkaje që ndoshta duhet të konsultohesh me mjekun.

Nuk është e gjitha në detaje

Tipike: Ju harroni të takoheni me një mik por kujtoheni më vonë. Ju kujtohet dasma e vitit të kaluar, por jeni pak i mjegulluar se kush ishte atje.

Kujdes: Ju humbni emërimet e majta dhe e drejta. Ju i kërkoni miqve dhe familjes për detaje pa pushim. Ju harroni për ngjarjet që keni shkuar kohët e fundit ose për bisedat që sapo keni pasur.

Kini kujdes numrat

Tipike: Ju bëni një gabim duke e balancuar pasurinë tuaj një herë në një kohë. Ju harroni të paguani një faturë, ose sapo keni shtuar 3 lugë gjelle sheqer në vend të 3 lugë çaji.

Kujdes: Është më e vështirë të përqendroheni, të bëni një plan dhe të zgjidhni problemet. Numrat iu duken si një gjuhë e huaj, duke e bërë të vështirë për të ndjekur një recetë ose për të kuptuar buxhetin e familjes suaj.

Kur nuk është thjesht argëtim dhe lojëra

Tipike: Ju duhet ndihmë për vendosjen e orës në mikrovalë ose regjistrimin e shfaqjes suaj të preferuar.

Kujdes: Ju nuk mund të punoni në sobën tuaj. Ju harroni rregullat e urës, basketbollit ose tenisit, lojërat që keni luajtur ose parë për dekada.

Ku e kam vënë këtë?

Tipike: Ju kontrolloni xhepat tuaj, tavolinën e kuzhinës, makinën tuaj. Ju ktheheni prapa në të gjithë hapat që keni bërë, “Ah! Çelësat e mia. “

Kujdes: Ju vendosni gjëra në vende të çuditshme, si telefoni juaj përfundon në frigorifer. Ju nuk mund të mbani mend se çfarë hapash duhet të ndiqni, ose ju fajësoni dikë për vjedhje të gjërave.

Çfarë dite është sot?

Tipike: Njëherë e një kohë ju duhet të ndaleni dhe të mendoni se çfarë dite është dhe pas një kohe të caktuar e kujtoni.

Kujdes: E gjithë ideja e kohës është konfuze. Ju përjetoni atë që po ndodh tani, por duke u përpjekur të mendoni për diçka që ka ndodhur javën e kaluar ose që do të ndodhë dhe kjo ju bën të ndjeheni të humbur.

Si kam ardhur këtu?

Tipike: Ju shkoni në kuzhinë dhe nuk ju kujtohet pse. Ju harroni emrin e rrugës kur jepni udhëzime. Mund të marrë pak kohë, por ju kujtohet se si mund të shkoni në vende të njohura.

Kujdes: Nuk mund të gjesh rrugën për në shtëpi ose të humbësh apo të ndjehesh i hutuar në vendet që i njihni mirë.

Më jepni atë…

Tipike: Ju harroni emrin e diçkaje. Është në majë të gjuhës suaj, por nuk mund ta thoni.

Kujdes: Ju i thërrisni gjërat me emër të gabuar, ndonjëherë me të vërtetë të çuditshme. Ndaleni në mes të një fjalie dhe nuk keni idenë se çfarë keni thënë.

Unë thjesht dua pak kohë ‘Për veten’

Tipike: Përzierja e punës, e familjes dhe e kërkesave sociale iu bën që të lini pas dore edhe gjërat që ju pëlqejnë.

Kujdes: Nuk mund të vazhdoni me ekipet sportive që normalisht i ndiqni. Ju përpiqeni të largoheni nga shpenzimi i kohës me njerëz për të fshehur problemet që keni.

Si është emri i tij

Tipike: Ju betoheni se e njihni atë, është e drejtë atje, por … gahh! Ju thërrisni nipin me emrin e djalit tuaj.

Kujdes: Ju nuk mund ta mbani mend emrin e djalit tuaj.

Nuk kujdeseni për veten

Tipike: Ju nxitoni të dilni nga shtëpia pa larë dhëmbët tuaj.

Kujdes: Nuk është vetëm se ju nuk mbani mend për të bërë gjëra, ju nuk e kujtoni se si. Ju jeni duke u veshur dhe gjeni veten të hutuar.

Serioziteti, nuk është një çështje

Tipike: Ju jeni të shqetësuar për kujtesën tuaj, por jo familja juaj. Ju kujtohet kur harroni gjërat dhe çfarë ndjeni në atë moment.

Kujdes: Familja juaj është e shqetësuar për ty, por nuk e di se për çfarë po flasin. Nuk je në dijeni se po ndodh.

Nëse nuk është tipike, atëherë çfarë?

Shumë gjëra mund të shkaktojnë probleme në memorie. Njerëzit shpesh shqetësohen për Alzheimer ose lloje të tjera çmendurie. Kjo është një mundësi, por mund të ketë edhe gjëra të tjera, disa prej të cilave mund të ndryshohen. Për shembull, mund të jetë mungesa e B12, një vitaminë që është çelësi i trurit tuaj, depresioni, probleme të tiroideve, ose mungesa e lëngjeve.

Kur duhet të shkoni te mjeku juaj

Nëse ndonjë prej këtyre shenjave paralajmëruese duket e njohur apo ndikon në jetën tënde të përditshme – puna, hobi dhe marrëdhëniet – shkoni tek mjeku juaj. Është gjithashtu një ide e mirë për të parë nëse dikush afër jush dëshiron që të kontrolloheni. Problemet normale të kujtesës mund të bëjnë që të pushoni një moment, por ato nuk ju shkëpusin nga jeta juaj.

Si të parandaloni humbjen e kujtesës

Bëni të gjitha gjërat e zakonshme që janë të mira për ju: Jini shoqëror, bëni stërvitje, hani mirë, flini sa duhet dhe mos pini duhan. Mendoni për trurin tuaj si një muskul – e përdorni ose e humbni. Luaj lojëra si fjalëkryqe dhe Sudoku. Lexoni libra ose revista që ju sfidojnë. Mësoni një gjuhë të huaj ose një instrument të ri. Bëni projekte që duhen planifikuar.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / webmd.com

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com