Dëshmi

May 1, 2023 | 8:16

Historia e pabesueshme e Turia Pitt dhe bashkëshortit të saj, dashuria e të cilit e ndihmoi të mbijetonte nga një zjarr vdekjeprurës

 

Në vitin 2011, Turia Pitt atëherë 24-vjeçare nuk mund ta imagjinonte se jeta e saj do të ndahej në “para dhe pas”. Ndërsa konkurronte në një ultra-maratonë 60 milje, ajo u gjend në një zjarr që i ndryshoi përgjithmonë jetën. Kjo është historia e gruas që i mbijetoi atyre ngjarjeve të tmerrshme dhe partnerit të saj të dashur që nuk u largua kurrë nga ajo.

t

Në vitin 2011, Turia ishte një inxhiniere minierash, duke jetuar jetën e saj të ëndrrave në Australi. Më pas, ndërsa konkurronte në maratonë, ajo u gjend në mes të një zjarri vdekjeprurës. Në fillim, ajo i nënvlerësoi rreziqet. Por më pas, kur zjarri filloi të ushqente gjithçka në rrugën e tij, ajo kuptoi se duhej të bënte gjithçka që mundej për të mbijetuar.

Një shkëmb i thepisur shkëmbor ishte i vetmi vend për të shkuar, kështu që ajo u ngjit me shpejtësi. E dinte se zjarri përhapet më të shpejtë dhe në pak kohë do të ishte vendi më i nxehtë i mundshëm në zonë. Por Turia nuk kishte zgjidhje. Ajo thjesht nuk mund ta kapërcente atë. Megjithëse zjarri nuk e kishte arritur ende, mundi të ndjente se lëkura po fillonte t’i digjej. Gjithçka mund të mendonte në atë kohë ishte i dashuri i saj. Ajo kishte frikë se nuk do ta shihte më dhe ky mendim e ndihmoi të qëndronte e ndërgjegjshme dhe të vazhdonte.

t2

Më në fund, u shpëtua. Arriti të mbijetonte falë tërheqjes nga zona me helikopterin e ndihmës së shpejtë, por mbeti në koma me lëndime të rënda. Mjekët bënë çmos, por dyshuan në shanset e saj për të mbijetuar.

Ajo nuk dukej më si më parë, por arriti të mbijetonte. Në total, kaloi 2 vjet në rikuperim dhe iu nënshtrua operacioneve rindërtuese në duar, fytyrë dhe trupin e saj.

Dhe gjatë gjithë kësaj kohe, Michael, i dashuri i saj, i qëndroi pranë. Madje ai i bleu një unazë fejese ndërsa ajo ishte në koma. Ai besonte fort se do të vinte dita që do t’ia jepte unazën dhe do të martoheshin.

Në atë ditë fatale, Michael ishte larg për punë. Atij i thanë se Turia ishte rrugës për në spital. Por mjekët i bënë të ditur se duhej të priste më të keqen. Për herë të parë në jetën e tij, ai u përball me një makth absolut.

t3Hoqi dorë nga puna për t’u kujdesur për Turian dhe qëndroi pranë shtratit të saj për një muaj, duke shpresuar se gjithçka do të shkonte mirë. U mësua se si t’ia ndërronte veshjet dhe ta ushqente, dhe e dinte saktësisht se kur duhej të merrte secilën nga pilulat e saj.

Muajt në vijim ishin më të vështirët. Ata ishin të mbushur me zhgënjim, por Michael e mbështeti Turian gjatë gjithë kohës. Ajo pranon se herë pas here e gjeti veten duke humbur durimin. Donte që ai të hiqte dorë prej saj, por Michael nuk e bëri kurrë. Dashuria e bëri atë të kuptonte se as ajo nuk mund të hiqte dorë. Kështu ajo mblodhi veten dhe punoi shumë për të rifituar shëndetin dhe forcën e saj.

Të shikohej në pasqyrë ishte pjesa më e vështirë. Iu deshën edhe shumë muaj të tjerë për të pranuar më në fund pamjen e saj të re. Kryesisht për shkak të Michael, i cili vazhdimisht i thoshte: “I dua sytë e tu të bukur”, “Ti po dukesh bukur sot Turia. Çfarë do të arrish sot?”

Shumë njerëz pyesnin veten pse Michael zgjodhi të qëndronte. Dhe ai u përgjigj: “Më tërhoqi shpirti dhe karakteri i saj. Ajo është e vetmja grua që do të vazhdojë të përmbushë ëndrrat e mia.”

Përfundimisht, kjo e ndihmoi Turia-n të mësonte se si ta donte dhe pranonte veten. Dhe tani ajo sheh të njëjtën vajzë të bukur në pasqyrë që sheh Michael. Ajo e di se bukuria vjen nga brenda dhe ajo që ka rëndësi është kush jemi, jo si dukemi.

t4

Çifti i kapërceu së bashku sprovat e dëmtimeve dhe rikuperimit dhe më në fund u martuan në vitin 2016. Tani ata kanë një jetë të re dhe 2 fëmijë të bukur. Turia konsiderohet ende një mrekulli mjekësore dhe i është rikthyer vrapimit dhe herë pas here mban fjalime motivuese.

Asnjëherë të vetme Michael nuk e trajtoi atë ndryshe. Ai ishte i dashuruar me personalitetin e saj më parë, të cilin ajo e ka ende. Historia e tyre është vetëm një provë më shumë se, dashuria e vërtetë ekziston dhe mund të përballojë çdo gjë.

Po ju? Si ia dilni të përballoni vështirësitë në familjen tuaj?

 

Burimi: brightside

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top