FB

June 23, 2022 | 10:10

Hoovering: Kur ish-i ju thith si një fshesë me korrent / Më shumë për këtë teknikë manipulative

Një marrëdhënie e gabuar, me një partner që na ka helmuar jetën dhe nga i cili u larguam me vështirësi ekstreme: këtu, edhe nëse ka kaluar një kohë e gjatë, ai kthehet për t’u shfaqur, ndoshta në një rast të caktuar, si Krishtlindjet ose ditëlindjen, me një mesazh magjepsës, si “Më mungon shumë” ose “Do të doja të isha atje me ty”: tundimi për t’iu përgjigjur është i madh, qoftë edhe për t’i thënë të zhduket. Më mirë të mos e bëni, që të mos bini viktimë e teknikës së njëmanipuluese, thirrni “hoovering”, të aftë për të na thithur në vorbullën e dashurisë toksike, njëlloj si ndodh kur përdorim një fshesë me korrent.

ÇFARË ËSHTË HOOVERING -Emri i saj rrjedh nga Hoover, një markë e njohur amerikane e pajisjeve elektrike, e cila është bërë praktikisht sinonim i fshesës me korrent. Hoovering është një teknikë manipulimi që përdoret shpesh nga personalitetet narcisiste për të thithur, siç ndodh kur pluhuri thithet nga toka, brenda një marrëdhënieje, por edhe për situata apo zënka që dukej se kishin marrë fund, nga të cilat njëri nga dy partnerët u çlirua. , zakonisht me përpjekje ekstreme.

HOOVERING DHE STALKING- Në një farë kuptimi, hoovering mund të konsiderohet një formë e përndjekjes, por teknikat dhe qëllimi janë shumë të ndryshme. Në të dyja rastet synimi është të rimarrë kontrollin mbi ish-in, por stalkeri mund të verbohet vërtet nga pasioni dashuror dhe pamundësia për të pranuar fundin e një lidhjeje dhe humbjen e partnerit, deri në kufirin e dhunës.

SI TA NJOHIM- Ata që praktikojnë hoovering zakonisht përdorin fjali apo mesazhe efektive, teknika gjuhësore që synojnë të godasin anën emocionale të viktimës dhe ndjenjat e tij. Ndjenja e fajit është një nga levat kryesore dhe, për fat të keq, më efektive: mesazhet mund të përmbajnë fraza të tilla si “nëse nuk të shoh, do të më bësh të ndihem tmerrësisht”, ose “nëse e bën këtë, do të vdes”. , madje ka shkuar deri aty sa të kërcënojë me vetëvrasje. Viktima në mënyrë të pashmangshme do të ndihet përgjegjëse dhe, ndoshta, edhe e lajkatur që ka ngjallur një dashuri kaq të madhe tek tjetri, duke përfunduar kështu përsëri e thithur në vorbullën e një marrëdhënieje toksike.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.tgcom24.mediaset.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top