FB

June 23, 2022 | 10:00

Tom Hanks dhe dridhja e duarve: problemet e diabetit dhe mbrojtja e privatësisë

Kushtet shëndetësore të Tom Hanks erdhën në qendër të vëmendjes pasi u publikua një video që tregonte aktorin e tronditur në skenë, në premierën australiane të filmit të tij të ri “Elvis”. Në pamjet, të regjistruara më 4 qershor, Hanksit i dridhen duart ndërsa ai duket se po përpiqet të mbajë mikrofonin, përballë turmës që qesh dhe duartrokit për fjalimin e tij gazmor.

Kur Tom Hanks tha se kishte diabet të tipit 2?

Ylli i Hollivudit është sot 65 vjeç, por në vitin 2013 bëri të ditur se ka diabet të tipit 2, ndaj sot fansat e tij më të zjarrtë në rrjetet sociale u armatosën me hashtags dhe bërtisnin spekulime për shëndetin e tij.

Mbrojtja e privatësisë

Mes atyre që mbrojnë privatësinë e tyre dhe besimin se nuk ka asgjë shqetësuese në bazë, dallohen ata që kanë pasur përvoja të drejtpërdrejta familjare me diabetin e tipit 2 dhe shpjeguan se sa duar të paqëndrueshme mund të përfshihen në simptoma: “Ai është diabetik. Kjo i ndodh nënës sime kur ka sheqer të ulët në gjak”, ka shkruar një përdorues. Në të vërtetë, dridhja shoqërohet me djersitje, nervozizëm, uri, palpitacione, konfuzion dhe dobësi të përgjithshme midis simptomave të hipoglikemisë. Është e vështirë të bësh diagnoza të sakta me këta elementë margjinalë, por sigurisht shikojmë një njeri që nuk ka heshtur kurrë për problemet e tij shëndetësore pa transferuar asnjë shqetësim.

Gjithashtu, humbja dhe shtimi i vazhdueshëm në peshë për rolet që duhej të luante në kinema, duket se nuk i ka ndihmuar. Pesha yo-yo e Hanks mund të ketë luajtur një rol vendimtar në zhvillimin e sëmundjes, siç hipotezoi Dr. Holly Phillips në CBS News: “Me shtim drastik në peshë dhe humbje po aq të konsiderueshme në peshë, ekuilibri i trupit ndryshon plotësisht, prandaj kjo mund të e kanë predispozuar për zhvillimin e diabetit të tipit 2. Asgjë nuk e pengon të mendojë, megjithatë, se me masat e nevojshme në të ushqyer, mund të ketë një jetë normale”.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.fanpage.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top