Mirëqenie

September 14, 2020 | 8:48

Ja se si duhet konsumuar hudhra, në mënyrë që të ulni indeksin glicemik

Si të konsumoni hudhër për të ulur indeksin glicemik? 

Vendosni 12 gjethe sherebele në 2 litra ujë. Shtoni 2 thelpinj hudhër, piper dhe një gotë vaj ulliri. Ziejini për 10 minuta dhe kur të jetë ende e nxehtë shtoni disa feta buke integrale. Përmes këtij truku mund të kontrolloni indeksin glicemik. Në fakt, është treguar se konsumi i vazhdueshëm i hudhrës mund të zvogëlojë nivelet e glukozës në gjak tek pacientët që vuajnë nga diabeti tip 1 dhe 2. Hudhra përmban disa përbërje squfuri që duket se kanë cilësi anti-diabetike. Për shembull, sulfoksidi i cisteinës S-alil është një prej tyre.

Cilat janë ushqimet me indeks të ulët glicemik? Ndër ushqimet me indeksin më të mirë të Glicemisë janë fasulet. Ato të thata kanë një indeks glicemik 40. Përveç se janë një burim i mirë i proteinave, vitaminave, mineraleve dhe fibrave, fasulet nuk duhet të mungojnë kurrë në tryezën e personit diabetik sepse ato nxisin uljen e presionit të gjakut dhe janë mbështetëse për menaxhimin e duhur të glukozës në gjak. Fasulet përmbajnë fibra dietike, veçanërisht fibra të tretshme, të cilat modulojnë thithjen e karbohidrateve. Në këtë mënyrë sheqeri në gjak do të ketë një rritje më të ngadaltë dhe më të moderuar dhe përfundimisht do të sjellë përfitime të shumta për njerëzit me diabet.

Cilat janë ushqimet me indeks të lartë glicemik? Ndër ushqimet me indeksin më të lartë glicemik dhe për këtë arsye, shumë të rrezikshëm për diabetin është qumështi i orizit. Ka një indeks glicemik prej 86 dhe përmban sasi të mëdha sheqernash të thjeshtë, që treten dhe thithen shpejt nga zorra, duke rritur si pasojë nivelin e sheqerit në gjak. Qumështi i orizit është një pije perimesh i ngjashëm në dukje dhe përdorim me qumështin normal të lopës. Ndryshe nga ky i fundit, është pa laktozë dhe për këtë arsye është i përshtatshëm për njerëzit që kanë intolerancë ndaj kësaj substance. Qumështi i orizit duhet të konsumohet në mënyrë të moderuar nga njerëzit mbipeshë.

Cilat janë përfitimet e hudhrës? Hudhra lejon tretje të mirë, stimulon florën e zorrëve, parandalon fryrjen e barkut, mbron mëlçinë nga substancat toksike, ka veti laksative, të dobishme për luftimin e kapsllëkut. Hudhra ka veti dezinfektuese të dobishme për eliminimin e mikrobeve që mund të sulmojnë sferën e zorrëve. Hudhra është gjithashtu efektive në parandalimin e llojeve të caktuara të kancerit të sistemit të tretjes, dhe në veçanti atyre të zorrës së trashë dhe stomakut. Hudhra lufton efektet e dëmshme të radikalëve të lirë dhe ka veti diuretike.

Si të përgatisni ujë me hudhër? Vendosni një litër ujë dhe 6 thelpinj hudhre të qëruar në një tenxhere. Lëreni të vlojë për rreth dhjetë minuta, më pas shtoni lëngun e gjysmës së limonit. Pas rreth 10 minutash, fikni zjarrin dhe lëreni derisa të ftohet. Pirja e ujit me hudhër dhe limon parandalon mpiksjen e gjakut, ndihmon në pastrimin e arterieve, rregullon presionin e gjakut dhe ul kolesterolin e keq. Gjithashtu kjo pije ju ndihmon kur jeni ftohur dhe për pastrimin e trupit nga toksinat. Falë përbërësve aktivë të hudhrës dhe limonit është e mundur të ndiheni me më shumë energji.

 

 

Burimi / https://cefalunews.org/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top