FB

September 7, 2021 | 8:50

Ja se si ushqimi juaj mund t’ju ​​ndihmojë të flini më mirë gjatë natës

Ne shpesh nuk e vërejmë se sa ndikojnë zakonet tona të të ngrënit – për mirë apo për keq – në të gjitha aspektet e jetës sonë, përfshirë gjumin tonë.

Të flini mirë dhe të zgjoheni të freskët është çelësi për të qenë produktiv gjatë ditës dhe për të qenë të suksesshëm në atë që bëjmë. Pushimet tashmë kanë mbaruar dhe pas teprimeve të verës mund të jetë mirë të rivendosim një rregull në rutinat ditore duke adoptuar disa zakone të shëndetshme që na lejojnë të rikuperojmë një ritëm të saktë gjumë-zgjim, i cili është shumë i rëndësishëm në jetën tonë të përditshme.

Zgjedhjet që bëjmë në tryezë mund të jenë shumë të dobishme për përmirësimin e cilësisë së gjumit tonë dhe në të njëjtën kohë, dieta jonë mund të sjellë përfitime nëse flemë mirë: në fakt, një gjumë i qetë dhe i rregullt kontribuon në rregullimin e hormoneve të tilla si leptina dhe ghrelin (të dyja të prodhuara nga sistemi ynë tretës) të cilat ndikojnë në ndjenjën tonë të oreksit. Me pak fjalë, një rreth virtuoz që nuk duhet nënvlerësuar për të përmirësuar shëndetin tonë në përgjithësi. Këtu janë disa këshilla për të ngrënë mirë dhe për të fjetur më mirë:

Gjërat që duhen ngrënë për mëngjes

Nuk është vetëm ajo që hamë para gjumit që ndikon në cilësinë e gjumit tonë, por është dieta jonë në tërësi – kështu që është mirë të filloni me një mëngjes të mirë. Me sasinë e duhur të sheqernave, yndyrave dhe proteinave të mira, mëngjesi i ofron trupit tonë ngarkesën e duhur të energjisë për të përballuar ditën. Për më tepër, një studim i fundit tregoi se cilësia e gjumit tenton të përmirësohet tek njerëzit që hanë mëngjes në krahasim me ata që e fillojnë ditën me stomak bosh.

Por kini kujdes se çfarë hani për mëngjes: ushqimet shumë të ngarkuara me sheqerna dhe yndyrna të rafinuara (të tilla si, biskota të paketuara ose briosh) nuk janë aspak të shëndetshme për metabolizmin tonë!

Kufizoni marrjen e alkoolit

Për shumë njerëz, një gotë liker para gjumit ndihmon për të fjetur, por nuk është një gjumë ‘i shëndetshëm’. Në fakt, sipas Fondacionit të Gjumit, alkooli në gjak mund të ndërhyjë në ciklet e gjumit gjatë natës – në veçanti, me fazën REM, atë të gjumit më të thellë, e cila stimulon pjesë të trurit tonë të përfshirë në mësim dhe memorizim. Jo vetëm kaq: sipas këtij studimi alkooli do të kishte efekte frenuese në prodhimin e melatoninës, ose siç njihet ndryshe hormonit të gjumit.

Mos ha shumë në darkë

Studime të shumta kanë treguar se ngrënia shumë vonë në mbrëmje mund të pengojë aftësinë tonë për të fjetur: kjo ndodh sepse me aktivizimin e metabolizmit ndërpritet lirimi natyral i melatoninës, i cili luan një rol vendimtar në ‘përgatitjen’ e trupit tonë për gjumë. Më konkretisht, ngrënia tre orë para se të flemë rrit gjasat e shqetësimeve të gjumit – veçanërisht për ata që vuajnë nga probleme të tilla si refluksi i stomakut.

Prandaj është më mirë të konsumoni ushqime të lehta në darkë, duke kufizuar konsumin e ushqimeve yndyrore ose të skuqura dhe duke eliminuar ushqime të tilla si, kafeja, çokollata, ushqimet pikante, nenexhiku dhe, për ata që vuajnë nga aciditeti, ushqimet acidike siç janë domatet ose limoni.

Drita jeshile për ushqimet ‘e zgjuara’

Nëse pas darkës stomaku ka nevojë për ushqim, një orë ose dy para se të shkoni për të fjetur, nuk ka asgjë të keqe të hani diçka të vogël. Gjëja e rëndësishme është të zgjedhim ushqimet e duhura, të cilat nuk e pengojnë trupin tonë të relaksohet dhe të kënaqet me një gjumë të mirë. Një shembull mund të jetë kumbulla e thatë: ato përmbajnë kalcium, magnez dhe vitaminë B6 – pikërisht ajo për të cilën trupi ynë ka nevojë për të prodhuar melatonin dhe për të nxitur të bjerë në gjumë. Sidoqoftë, kumbullat përmbajnë sorbitol, një substancë me sheqer që ndihmon në rregullimin e sistemit tonë tretës (kjo është arsyeja pse ato rekomandohen për ata që vuajnë nga kapsllëku): prandaj është mirë të mos e teprojmë, nëse nuk duam të zgjohemi natën për të shkuar në tualet.

Bananet gjithashtu përmbajnë serotonin, magnez, kalium dhe fibra dhe mund t’iu ndihmojnë të flini, sipas Fondacionit të Gjumit: një ide është të krijoni një “akullore” artizanale duke përzier një banane të ngrirë me disa pika livando. Së fundi, qershitë – veçanërisht varieteti i qershisë së zezë – rekomandohen si meze e lehtë para se të flini: mjafton të pini disa gllënjka lëng qershie të zezë para se të flini, për të zvogëluar pagjumësinë.

 

 

Burimi / https://www.greenme.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top