Dëshmi

January 30, 2021 | 8:13

Jill Biden bën historinë: do të vazhdojë të punojë si mësuese / Fjala e parë e Zonjës së Parë është për mësuesit

Ajo e quan veten “Dr. Jill Biden “në vend të” Znj. Biden “për një arsye specifike: ka dhënë mësim për më shumë se tridhjetë vjet dhe nuk e la katedrën edhe gjatë tetë viteve në të cilat burri i saj ishte nënkryetar i Obamës. Ajo tani do të bëjë histori si Zonja e Parë me një pagë të fituar jashtë Shtëpisë së Bardhë.

the_first_lady

Pas tridhjetë vjetësh mësimdhënie, Jill Biden nuk ka ndërmend të heqë dorë, edhe tani që ajo është bërë Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Një vendim i pashembullt: para saj, gruaja e asnjë presidenti nuk kishte marrë kurrë një rrogë jashtë mureve të Shtëpisë së Bardhë. Një ndryshim i bukur i ritmit që shënon hyrjen e “grave që punojnë” në zemër të Uashingtonit. E diplomuar dhe me doktoraturë në arsim, ajo tashmë është mbiquajtur “Professor Flouts” ose “Doctor Flouts” nga shkurtesa e Zonjës së Parë të Shteteve të Bashkuara. Dhe ajo donte t’ua kushtonte fjalimin e saj të parë zyrtar mësuesve: “Në këtë pandemi, arsimtarët kanë treguar një angazhim heroik ndaj studentëve,” tha ajo, duke premtuar ndihmë dhe mbështetje nga administrata e Biden.

 

Jill Biden është Zonja e Parë me një punë të paguar

Nëse Kamala Harris bëri historinë si gruaja e parë afrikano-amerikane që u zgjodh nënkryetare, Jill Biden do të shkruajë historinë si Zonja e Parë që mban poshtë një punë (dhe një rrogë) jashtë mureve të Shtëpisë së Bardhë. Në fakt, Zonja e Parë zakonisht kryen detyra përfaqësuese dhe angazhohet në kauza humanitare ose bamirëse. Nga ana tjetër, Jill Biden ka njoftuar se do të mbajë Katedrën e Gjuhës Angleze në Kolegjin e Komunitetit të Veriut Virxhinia. Një ngjarje historike por e pritur: në tetë vitet e saj si “zonjë e dytë”, kur burri i saj Biden ishte nënkryetar i Barack Obama, Jill kishte vazhduar të jepte mësim dhe njoftoi se do të bënte të njëjtën gjë edhe nëse burri i saj do të bëhej President. Znj. Biden, 69 vjeç, ka kaluar tridhjetë vjet mësimdhënie. Një pasion që është më shumë se një punë: burri Joe Biden shpesh ka theksuar se Jill “nuk bën mësuesen, ajo është një mësuese”.

 3

Fjalimi i Jill Biden për kolegët mësues

Prandaj nuk është për t’u habitur që fjalimi i Zonjës së Parë i kushtohet botës së shkollës. E ulur në tryezën e saj me një fustan burgund të plotësuar me tre margaritarë, Jill Biden ishte e sigurt dhe e qeshur. “Ne arsimtarët kemi përdorur të gjithë përvojën dhe krijimtarinë tonë për t’i bërë mësimet, virtuale ose ballë për ballë, sa më të mirat që mund të jenë. Unë jam prekur nga shumë prej jush që keni shkuar përtej dhe më gjerë për të arritur studentët kudo që janë. Nga përvoja e di se sa e vështirë është – thotë ai duke qeshur – edhe unë do të kem mësime hibride këtë semestër dhe të martën në mëngjes, para se të merrja avionin për në Uashington, thjesht po jepja mësim”.

Pastaj ajo u përqendrua në lëvizjet e para të burrit të saj Joe Biden si president: “Do të sigurojë mjetet për të rihapur në mënyrë të sigurt shkollën fillore dhe të mesme në njëqind ditët e para të kësaj administrate, do të rrisim testimin e Covid në shkolla dhe do të promovojmë aksesin e vaksinave për mësuesit dhe për stafin”.

Në fjalimin e saj të parë si Zonjë e Parë ajo donte të përsëriste përkatësinë e saj në atë kategori punëtorësh: “Unë ju premtova se nëse Joe do të bëhej president ju gjithmonë do të keni një vend në tryezën e negociatave. Dhe kështu do të jetë. Di që kategoria jonë është më në vështirësi, dhe ky është momenti ynë”.

2

Pse Jill nuk e quan veten “Zonja Biden”

Lindur si Jill Jacobs, zonja e parë e re ka origjinë italiane: stërgjyshi i saj u largua nga Sicilia në kërkim të fatit jashtë shtetit. Një grua shumë moderne, Jill gjithmonë ka preferuar të quhet “Dr. Jill Biden” dhe jo “Mrs. Biden”. Për dy arsye: e para është krenaria e duhur në kualifikimet akademike të marra dhe në profesionin e saj. Arsyeja e dytë është një formë respekti ndaj Neilia, gruaja e parë e Joe, e cila vdiq në një aksident automobilistik së bashku me Naomin, vajzën e vogël e çiftit. Takimi midis Joe dhe Jill do të bëhej vetëm tre vjet më vonë, falë një takimi të verbër të rregulluar nga vëllai i Biden, Frank. Jill refuzoi propozimin për martesë jo një herë, por pesë herë: në disa intervista ajo tha se donte të ishte absolutisht e sigurt për të mos zhgënjyer dy djemtë e Joe, Beau dhe Hunter.

Çifti festoi 44 vjetorin e martesës (duke sjellë në jetë një vajzë, Ashley). Gjatë gjithë kësaj kohe, Jill ka mbështetur karrierën politike të burrit të saj ndërsa vazhdon të punojë dhe të zhvillojë rrugën e saj: përveç mësimdhënies, ajo merret me fondacione bamirësie që mbështesin familjet ushtarake dhe kërkimet për kancerin e gjirit. Me thjeshtësi dhe vendosmëri ajo shpërndau mitin e gruas së madhe që qëndron pas burrit të saj: Jill ka qenë gjithmonë pranë burrit të saj, por pa e anuluar veten në rolin e gruas.

1

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi donna.fanpage.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top