FB

August 6, 2022 | 10:10

Kamomili, një ilaç natyral edhe për kujdesin ndaj flokëve

Kamomili është një lule e bukur që përdoret jo vetëm në çajra bimorë për të rifituar qetësinë dhe mirëqenien. Është një ilaç natyral që kujdeset edhe për bukurinë tonë. Për shembull, ne e dimë se kamomili ndriçon flokët, por kjo nuk është e vetmja përfitim që sjell me vete lulja e bukur.

Vetitë e kamomilit janë të shumta për flokët dhe mund t’i përmbledhim si më poshtë:

– veprim ndriçues

– Veti astringente dhe ribalancuese, ideale për ata me flokë të yndyrshëm

– veprim qetësues dhe anti-inflamator për lëkurën e irrituar ose reaksione alergjike që prekin lëkurën e kokës

Maska për flokët me kamomil

Mund të aplikojmë një maskë me bazë kamomili një herë në javë ose të shtojmë disa pika vaj esencial kamomili në maskën e flokëve, të cilën zakonisht e përdorim. Kështu do të jemi në gjendje të shijojmë përfitimet e një bime që kujdeset për të gjithë flokët, nga rrënja deri te maja, duke kaluar edhe në lëkurën e kokës.

Shampo me kamomil

Shampo me kamomil, ashtu si shampoja zbutëse për flokë delikate nga Antica Erboristeria, përdor këtë parim natyral për t’i dhënë shkëlqim flokëve, të cilët do të jenë dukshëm më të bukur, të butë dhe kadifeje. Përveç marrjes së reflektimeve me tone të ngrohta. Zgjidhni gjithmonë shampo me formulë të lehtë, të cilat nuk rëndojnë flokët dhe kujdesen për lëkurën e kokës.

Çaj kamomili

Paketa zbardhuese e kamomilit ju lejon të keni një nuancë më të çelur në flokët biondë dhe gështenjë. Jo vetëm kaq, sepse garanton edhe flokë më të butë dhe me shkëlqim. Thjesht aplikoni kompresën ose infuzionin dhe lëreni për gjysmë ore, duke mbyllur gjithçka me një peshqir të pastër. Ka shumë mënyra për ta futur kamomilin në rutinën tuaj të bukurisë: zgjidhni atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.donnad.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top