FB

January 26, 2023 | 8:39

Katër mënyra të thjeshta për ta bërë veten vërtet të lumtur në 10 minuta ose më pak

Çfarë ju bën vërtet të lumtur? Mund të ketë një gamë të gjerë përgjigjesh, duke filluar nga mbyllja e një shitjeje ose investimi të madh, arritja në një maje mali pas një shëtitjeje të mundimshme ose ngrënia e një koni të përsosur akulloreje në një ditë të nxehtë vere. Por sipas atij që mund të jetë studimi më i gjatë shkencor i lumturisë, Studimi i Harvardit për Zhvillimin e të Rriturve, i cili ka vazhduar për 85 vjet, përcaktuesi më i madh i vërtetës është se: lumturia afatgjatë nuk është pasuri, apo arritje, apo edhe kënaqësi. Janë marrëdhëniet që krijojmë me njerëzit në jetën tonë, në vendet tona të punës dhe në komunitetet tona që na sjellin lumturinë më të madhe në planin afatgjatë.

h-1

Me këtë në mendje, New York Times punoi me drejtuesin e studimit të Harvardit për të krijuar një sfidë 7-ditore të lumturisë si një mënyrë për të nisur vitin e ri. E gjithë sfida ia vlen të bëhet. Këto janë katër hapat që më bënë më shumë jehonë dhe ju mund ta bëni cilëndo prej tyre në rreth 10 minuta, në çdo kohë të ditës.

 

1. Planifikoni një telefonatë 8-minutëshe me një mik.

Kolumnistja e mirëqenies në revistën Times, Jancee Dunn, e provoi këtë me një mikeshën e saj dhe u befasua se sa fuqishëm ia ngriti humorin. Plani i telefonatës tetë-minutëshe zgjidh dy probleme të vazhdueshme me bisedat. E para është se shumica prej nesh “priren të mendojnë se në një të ardhme të paspecifikuar, do të kemi një ‘tepricë kohe’, ku do të jemi në gjendje të lidhemi me miqtë e vjetër”, sipas Bob Waldinger, psikiatri që drejton Harvard. Studimi që ka punuar me Times për këto sfida. Por shanset janë që “një ditë” kur mendojmë se do të kemi shumë kohë për miqtë tanë, ajo nuk do të vijë kurrë. Kështu që ne duhet të gjejmë kohë tani ose rrezikojmë të largohemi nga miqësitë tona.

E dyta është se, siç ka treguar studimi i Harvardit, shumica e bisedave zgjasin shumë gjatë – shpesh më gjatë sesa do të preferonte secila palë. Pra, vendosni një kufi prej tetë minutash përpara kohe – ajo që Dunn e quan “hard out”, garanton se kjo nuk do të ndodhë. Gjithashtu e bën të lehtë që edhe një mik shumë i zënë t’i thotë po telefonatës. Për shembull, shoqja e Dunn kaloi tetë minuta duke folur me të ndërsa udhëtonte për në pastrimin kimik. Ajo që e habiti Dunn ishte se sa shumë ajo dhe shoqja e saj mundën të flisnin në tetë minuta. “Ne folëm për shëndetin e nënave tona, bëmë plane për ditëlindje, thashetheme për një mik që la punën papritmas dhe u transferua në një qytet të vogël meksikan, tregtuam rekomandime librash dhe eksploruam mundësinë e një jete të përtejme”, shkroi ajo. Ndoshta për shkak se të dyja ishin përkushtuar ndaj një kufiri të ngushtë kohor, ato shpejtuan të flisnin për gjërat e rëndësishme.

h-3

Dunn shkroi: “Më kishte marrë malli për të dhe nuk e kuptova derisa dëgjova zërin e saj”. Ky është një faktor i rëndësishëm, thonë studiuesit. Dëgjimi i zërit të dikujt është një mënyrë më e fuqishme për t’u lidhur sesa të dërgosh mesazhe me të ose të bisedosh në mediat sociale. Pra, bëjeni atë telefonatë tetë-minutëshe sot, nëse mundeni!

 

2. Filloni një bisedë me një të panjohur.

Studimet kanë treguar se fillimi i një bisede me një të huaj rrit lumturinë tonë, edhe kur nuk e presim që të ndodhë. Duke pasur parasysh se njerëzit janë thellësisht krijesa sociale dhe që ne të gjithë lulëzojmë në lidhje, kjo nuk duhet të jetë vërtet aq befasuese sa është. Dunn e vuri këtë këshillë për ta përdorur vetë kur pyeti një fqinj, qeni i të cilit leh gjithmonë, dhe nëse mund të bënte diçka për t’u bërë mik me të. Kishte, dhe ishte çuditërisht e thjeshtë – gjithçka që ajo duhej të bënte ishte të hiqte kapelën e saj, sepse kapelet e mërzitnin këtë qen të veçantë për disa arsye.

Në rastin tim, disa vite më parë, nisa një bisedë me Shelmina Babai Abji në një koktej dhe shpejt u bëmë mike dhe mbështetëse të karrierës së njëra-tjetrës. Në atë kohë të dyja kishim projekte librash që shpresonim t’i shisnim dhe në një kthesë të çuditshme, të dy librat dolën në të njëjtën ditë. Jam krenare që kam miratimin e saj për librin tim, Kujdesi për Karrierën.

 

3. Njihuni me dikë në punë

Miqtë e punës janë tepër të rëndësishëm – veçanërisht në presionin e lartë dhe orët e gjata që shoqërohen me fillimin e një biznesi. Megjithatë, thonë ekspertët, ne nuk e njohim gjithmonë vlerën e këtyre marrëdhënieve. Ndaj zgjidhni dikë në punë që dëshironi ta njihni më mirë. Ky mund të jetë një i njohur që do të dëshironit ta kthenit në mik, ose dikush që nuk e njihni fare, por do të dëshironit ta njihni.

Për dikë që nuk e njihni ende, gjeni pak gjuhë të përbashkët. Këto fillime bisedash mund të ndihmojnë. Nëse dëshironi, kushtojini vëmendje gjërave që mund t’i kenë përmendur në publik, ndoshta se do të bëjnë një prezantim të rëndësishëm ose do të marrin pjesë në dasmën e një anëtari të familjes. Nëse e ndiqni më pas dhe pyesni se si shkoi, ata do të jenë të impresionuar dhe të kënaqur që po i kushtonit vëmendje dhe kujtove se çfarë po ndodhte me ta. Ju do ta keni kthyer atë person nga një i huaj në një të njohur.

Për të kaluar nga një i njohur në një mik, ftojini të bëjnë diçka të thjeshtë që zgjat vetëm disa minuta, si p.sh. ose, përdorni efektin Ben Franklin, dhe kërkojuni atyre t’ju bëjnë një favor të vogël dhe të lehtë, një mënyrë kundërintuitive por e fuqishme për të bërë dikë t’ju pëlqejë. Me shumicën e njerëzve, kjo qasje do t’ju ndihmojë të filloni rrugën tuaj drejt të qenit një mik në punë. Nëse nuk funksionon me këtë person të veçantë, mos u ndalni vetëm tek ai. Thjesht zgjidhni dikë tjetër dhe provoni përsëri.

h-2

4. Dërgojini dikujt një mesazh falënderimi

Studimet tregojnë se ky gjest i thjeshtë krijon përfitime të menjëhershme të lumturisë si për personin që falënderon ashtu edhe për atë që merr falënderimet. Pra, edhe pse nuk është hapi më i lehtë, ai mund të jetë më i rëndësishmi. Merrni disa minuta për t’i shkruar një shënim një miku, një të dashur, një anëtari të familjes ose edhe dikujt që ju ka ndihmuar në karrierën tuaj. Mund të jetë dikush që e shihni gjatë gjithë kohës, ose dikush me të cilin nuk keni folur prej vitesh.

Imagjinoni që ky është mesazhi i fundit që mund t’i dërgoni dhe shkruani këtij personi për çfarë jeni mirënjohës. Ju nuk keni nevojë të vendosni një sasi të madhe të mendimit – ju mund ta bëni atë në më pak se 10 minuta, siç është premtuar. Tani këtu është pjesa e vështirë: Dërgo mesazhin. Qoftë me email ose media sociale, ose me postë, dërgojeni. Mos u shqetësoni nëse personi në anën tjetër nuk ka dëgjuar për ju për një kohë të gjatë. Njerëzit janë gjithmonë të lumtur të marrin një shënim falënderimi, edhe nëse është nga dikush për të cilin nuk kanë menduar për një kohë të gjatë. Marrja e këtij mesazhi do t’i bëjë ata të lumtur, dhe dërgimi i tij do t’ju bëjë juve të lumtur.

Nëse mundeni, provoni një nga këto sfida 10-minutëshe çdo ditë. Së bashku, ato do të marrin vetëm rreth një orë nga koha juaj. Në fund të javës, pyesni veten nëse këto hapa të vegjël ju bënë të ndiheni më mirë sesa do të ishit pa to. Nëse përgjigja është po, a duhet t’i bëni ato pjesë të rutinës suaj çdo javë?

 

*Minda Zetlin, autore e “Kujdes për veten dhe karrierën: gjeni lumturinë, suksesin dhe përmbushjen tuaj në punë”

 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top