FB

February 20, 2021 | 8:24

Kolagjeni lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe përmirëson shëndetin e zemrës, ja se si ta rrisni natyrshëm atë

I njohur për vetitë e tij anti-plakje, kolagjeni është ai që ndihmon për t’i dhënë forcë dhe elasticitet lëkurës sonë, së bashku me zëvendësimin e qelizave të vdekura të lëkurës. Përbërësi shpesh gjendet në locionet e trupit dhe kremrat e bukurisë, si dhe në një mori trajtimesh kozmetike.

Prodhimi natyrshëm i kolagjenit në trupin tonë fillon të ngadalësohet ndërsa plakemi, gjë që shpesh rezulton në shenja më të dukshme të plakjes, siç janë rrudhat e rritura dhe lëkura e varur. Por kolagjeni luan gjithashtu një rol kryesor në procesin e brendshëm të plakjes, duke prekur zona të tilla si dhimbja e kyçeve dhe shëndeti i zemrës. Ndërsa përbërësi anti-plakje mund të gjendet në një numër trajtimesh aktuale, këto mund të shkaktojnë lotim të syve dhe duhen muaj për të parë përmirësim.

Pra, çfarë mund të bëhet ndërkohë? Sipas mjekut të njohur të shëndetit Dr. Fred Pescatore, një lloj specifik i ekstraktit të lëvores së pishës është çelësi për lëkurë më të fortë si dhe mbrojtjen e brendshme.

Duke folur për procesin e plakjes ai shpjegoi: “Shumë klientë më drejtohen mua dhe më thonë ‘Unë po dukem shumë më e moshuar’ dhe thjesht duan të kujdesen për këtë, duke harruar se ata në të vërtetë po plaken brenda, gjë që është shkaku i ndryshimeve të jashtme si rrudhat. ”

“Pycnogenol përmban një mori të tërë të vetive anti-plakje”, tha Dr. Fred. “Kjo rrit mikroqarkullimin në lëkurë e cila krijon një shkëlqim të shëndetshëm, përmirëson pamjen e përgjithshme dhe është provuar shkencërisht se ul numrin e rrudhave, duke rritur prodhimin e kolagjenit dhe elastinës.”

Ndërsa njerëzit plaken, trupi prodhon më pak kolagjen, duke çuar në lëkurë të thatë dhe formim të rrudhave. Por kolagjeni mund të luajë një rol në forcimin e lëkurës dhe mund të sjellë përfitime përsa i përket elasticitetit dhe hidratimit.

Në një studim, gratë që morën një shtesë që përmbante 2.5-5 gram kolagjen për tetë javë përjetuan më pak thatësi të lëkurës dhe një rritje të ndjeshme të elasticitetit të lëkurës krahasuar me ato që nuk morën suplementin. Një studim tjetër zbuloi se gratë që pinin një pije të përzier me një shtesë të kolagjenit çdo ditë për 12 javë përjetuan rritje të hidratimit të lëkurës dhe një ulje të ndjeshme të thellësisë së rrudhave krahasuar me një grup kontrolli.

Në lidhje me nyjet, kolagjeni ndihmon në ruajtjen e integritetit të kërcit të një personi, indi i ngjashëm me gomën që mbron nyjet. Por ndërsa sasia e kolagjenit në trupin tuaj zvogëlohet ndërsa plakeni, rritet rreziku i zhvillimit të çrregullimeve degjenerative të nyjeve të tilla si artrozat. Studimet kanë treguar që marrja e suplementeve të kolagjenit mund të ndihmojë në përmirësimin e simptomave të artrozës dhe të zvogëlojë dhimbjen e kyçeve në përgjithësi.

Në një studim, 73 atletë që konsumuan 10g kolagjen çdo ditë për 24 javë panë një rënie të ndjeshme të dhimbjes së kyçeve gjatë ecjes dhe në pushim, krahasuar me një grup që nuk e merrte atë. Për sa i përket shëndetit të zemrës, kolagjeni siguron strukturën e arterieve, dhe pa kolagjen të mjaftueshëm, arteriet mund të bëhen të dobëta dhe të brishtë. Nëse kjo ndodh, mund të çojë në aterosklerozë – një gjendje e karakterizuar nga ngushtimi i arterieve. Ateroskleroza gjithashtu mund të çojë në sulme në zemër dhe goditje në tru.

Në një studim, 31 të rritur të shëndetshëm morën 16g kolagjen çdo ditë për gjashtë muaj. Në fund të studimit, pjesëmarrësit përjetuan një reduktim të ndjeshëm në masat e ngurtësisë së arterieve, krahasuar me para se të fillonin të merrnin shtesën.

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top