Mirëqenie

February 6, 2018 | 13:35

 Konsumimi i ujit: 5 përfitime për trupin

 

Nuk është e vërtetë kur thuhet se uji i pijshëm është i mirë, pasi varet edhe nga temperatura e tij.

Këtu janë përfitimet nëse ju rregullisht pini ujë në temperaturë dhome:

Më shumë energji për metabolizmin

Në mëngjes, sapo të zgjoheni, duhet të pini një gotë ujë të vakët. Në këtë mënyrë temperatura e trupit do të rritet dhe qarkullimi do të aktivizohet.

Nxit lëvizjen e rregullt të zorrëve

Nëse konsumoni rregullisht ujin në temperaturën e dhomës, enët e gjakut zgjerohen, gjë që shpërndan blloqet dhe lehtëson evakuimin.

Eliminon toksinat

Ndërsa metabolizmi, qarkullimi dhe temperatura e trupit stimulohen në të njëjtën kohë, trupi pastrohet falë djersës dhe sekretimit. Në këtë mënyrë materialet e mbeturinave që nuk janë të nevojshme për trupin eliminohen.

Më pak dëshirë për sheqerna

Nëse dëshironi ëmbëlsira, së pari merrni një gotë ujë në temperaturë dhome dhe dëshira për të ëmbëlsirë do të zvogëlohet.

Nxit tretjen

Nxitet prodhimi i enzimave të caktuara, të cilat stimulojnë tretjen. Veçanërisht nëse keni marrë yndyrna, është e këshillueshme që të shmangni ujin e ftohtë ,pasi rrezikon ngurtësimin e saj duke e bërë më të vështirë tretjen.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com