Dëshmi

August 21, 2020 | 8:12

Kostumet e plazhit, përdorimi i burkinit shkakton debate në Egjipt

Një grua i afrohet Yasmeen Samir teksa notonte me familjen e saj në një pishinë në Bregun e Veriut, një shtrirje e plazheve mesdhetare të rezervuara për shtresat e larta të Egjiptit. Arsyeja: Samir kishte veshur një burkini, një rrobë banje e përdorur nga myslimanë konservatorë për të mbuluar gjithë trupin.

Shumë shpejt, gra të tjera u bashkuan me të, duke i kërkuar që ajo të largohej. Është një “pamje që të vret sytë”, u shpreh një grua.

Duhej një zhytje në pishinë për t’u qetësuar nga nxehtësia e verës në Egjipt. Por incidenti muajin e kaluar u kthye në një debat kombëtar mbi atë që gratë mund të veshin – dhe ku – dhe nxori në pah presionet e komplikuara dhe shpesh kontradiktore të klasës, shoqërisë dhe fesë në vendin konservator, me shumicë myslimane.

“Fillimisht u frikësova,” tha Samir për Associated Press, por ajo vendosi të mos tërhiqej. Në videon e konfrontimit që u bë virale dukej Samir dhe burri i saj duke qëndruar në pishinë dhe duke debatuar me gratë.

Shumica e grave në Egjipt mbajnë një shami në kokë dhe autoritetet fetare i nxisin gratë ta bëjnë këtë. Por gratë që veshin shami apo burkini përballen me diskriminim dhe përçmim midis disa qarqeve të klasit të lartë, ku një veshje e tillë shihet si e prapambetur dhe e klasit të ulët.

Shumica e bareve dhe klubeve nuk lejojnë hyrjen e grave me shami, të quajtura “hixhab”, duke e trajtuar praninë e tyre dhe shërbimin e alkoolit si të veçantë. Në shumë nga komunitetet private të plazheve që janë përhapur në brigjet e Egjiptit, burkinis janë parë me një sy tallës. Shumë pishina private kanë një politikë të rreptë që pengon notin me rroba, e cila nënkupton rroba banjot që mbulonë gjithë trupin edhe nëse prodhohen nga Lycra.

Pjesa tjetër e ndarjes është gjithashtu e mbushur. Në plazhet e pakta publike të Egjiptit, të cilat frekuentohen nga klasa më të ulëta, shumica e grave notojnë me shami dhe rroba të gjata, dhe një grua e veshur me një kostum banje me një copë ose me bikini do të përballet me vështirësi dhe ngacmim. Një grua që shfaqet në mediat sociale me një kostum banje, mund të përballet me një stuhi të turpshme ofendimesh.

Shumë nga ata që e ‘sulmuan’ atë këmbëngulnin që materiali i rrobës së saj ishte jo higjienik. Por ajo thotë se ishte e qartë se ata thjesht nuk ishin të kënaqur me pamjen e saj.

Në videon e marrë nga një kalimtar, Samir dhe burri i saj Mostafa Hassan shmangën shumë shpifje njëra pas tjetrës. Vajza e tyre e vogël ishte me ta. Më vonë, Hassan postoi videon në Facebook, ku mori mbi një milion shikime dhe 18,000 reagime, me shumë përdorues që shprehin mbështetjen e Samir. Videoja ishte gjithashtu një temë diskutimi në shfaqjet më të mëdha të qeverisë pro-qeveritare të vendit, të cilët mbajtën anën e Samir.

Samir tha që ajo kishte marrë shumë mbështetje nga gratë në internet, të cilat thonë se ajo u ka dhënë atyre guxim të notojnë me burkinis-in e tyre.

Doaa Mohamed, e cila ka veshur hixhabin prej një dekade, dikur ishte larguar nga një bar në lagjen e poshtme të Kajros, në lagjen Zamalek. Ajo tha se shpesh, ndalimi i këtyre veshjeve është diskriminim i fshehtë ekonomik.

“Për institucionet, gratë që mbajnë shami janë nga klasa të ulëta ose të mesme që (ata) nuk duan t’u shërbejnë,” tha Mohamed.

Një punonjës nga vendpushimi Stella Sidi Abdel Rahman, ku ndodhi incidenti, tha se vendpushimi nuk ka asnjë politikë ndaj burkinive, për sa kohë që është i bërë nga materiali i veshjeve të notit. Ministria e Turizmit Egjiptian tha që gratë që përballen me probleme për shkak të burkinive të tyre duhet të paraqesin një ankesë në ministri.

 

 

Burimi / https://www.huffpost.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top