FB

August 5, 2022 | 8:45

Maksimizoni rutinën tuaj të ecjes me këto 3 lloje meditimesh…

Me motin e verës dhe diellin që shkëlqen, të dalësh jashtë për pak ajër të pastër është shumë tërheqëse. Pavarësisht nëse dilni në mëngjes për të marrë energji për një ditë të ngarkuar ose në mbrëmje për t’u qetësuar, mund ta përdorni këtë kohë për të përfshirë trupin dhe mendjen.

Në fakt, ju mund ta ktheni lehtësisht ambientet e jashtme në studion tuaj të meditimit duke u fokusuar thjesht në aspekte të natyrës dhe lëvizje të ndërgjegjshme duke përdorur frymën dhe imagjinatën tuaj. Këto meditime mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të relaksuar, të mendoni më qartë dhe madje të ndihmojnë në përmirësimin e përqendrimit dhe vendimmarrjes, kanë gjetur studimet. Çdo meditim mund të bëhet për 60 sekonda dhe deri në 60 minuta. Përsëriteni çdo ditë si pjesë e rutinës suaj ose sa herë që ju jepet mundësia.

Meditime në këmbë

Ecja është një formë e shkëlqyer ushtrimi, dhe ju mund ta shfrytëzoni atë maksimalisht duke praktikuar një teknikë të ndërgjegjes në të njëjtën kohë. Një e thjeshtë për të filluar është një meditim mirënjohjeje. Do të përqendroheni në ndjesinë e mirënjohjes dhe krijimin e një liste mendore të gjërave që vlerësoni në jetën tuaj. Nëse po ecni në një pistë, përqendroheni në një gjë për të cilën jeni mirënjohës në xhiron e parë, pastaj kaloni në një gjë tjetër për të cilën jeni mirënjohës në xhiron e dytë e kështu me radhë. Nëse jeni duke ecur në një trotuar, mund të përqendroheni në një artikull gjatë çdo blloku që mbuloni.

Meditimi i nuhatjes

Jashtë në verë është e mbushur me aroma të luleve të freskëta, pemëve, barit të sapoprerë dhe trupave të ujit. Për këtë meditim, uluni pranë njërit prej këtyre elementeve natyrore dhe futuni në një pozicion të rehatshëm. Të ulesh këmbëkryq me duart e mbështetura në gjunjë ose në prehër është pozicioni tradicional i meditimit, por mos ngurroni të uleni në një stol apo edhe të mbështeteni pas një peme.

Meditim i frymëmarrjes

Ky meditim i frymëmarrjes përdor frymën për të ndihmuar në fokusimin e mendjes dhe mund të bëhet gjatë lëvizjes. Pra, provoni këtë punë të thjeshtë të frymëmarrjes nëse jeni duke ecur, vrapuar apo ulur ende. Merr frymë përmes hundës dhe fokusohu në një fjalë që është një përfaqësim pozitiv i asaj se si ndihesh. Kjo fjalë mund të jetë “e mirë”, “e relaksuar”, “e lumtur” apo edhe “krenar”. Ndoshta jeni krenarë për veten që keni dalë jashtë!

 

 

Përgatiti K.I / Burimi edition.cnn.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top