Këshilla & Arsye

August 8, 2018 | 9:20

Marrëdhënia 5 minutëshe që shpëton martesën tuaj

Ndërsa periudha e muajit të mjaltit të një martese është e mbushur me dashuri dhe eksitim, prioritetet e tjera së shpejti marrin përsipër. Si rezultat, çiftet mund të bien në një rutinë monotone dhe ta gjejnë veten të mbytur në kërkimin e angazhimeve jashtë lidhjes.

Pra, si mund që çiftet të cilët janë duke u larguar të rilidhen dhe të rivendosin marrëdhëniet e tyre?

Psikologia australiane Belinda Williams thotë se mënyra më e thjeshtë për të rigjallëruar shkëndijën në një martesë është të siguroheni që çdo ditë të jetë e mbushur me disa ‘mikro-momente’ – prej pesë minutash ku çiftet kanë kohë për t’u lidhur.

Duke folur për Kidspot, zonja Williams tha se këtë teknikë të thjeshtë është ajo ua rekomandon klientëve që mund të kenë vështirësi në marrëdhëniet e tyre. Zonja Williams tha se ” mikro-momente” kanë të bëjnë me marrjen e mundësive më të vogla për të sinjalizuar tek personi tjetër dashurinë dhe kujdesin tuaj.

Çfarë është një “mikro-moment”?

* Një mikro-moment është një rritje pesë-minutëshe ku çiftet marrin kohë për t’u lidhur.

* Kjo mund të jetë aq e thjeshtë sa të marrë kohë për të përshëndetur mirë partnerin tuaj, duke mbajtur duart kur bie në gjumë ose duke marrë kohë për tu përqafuar.

* Gjeste të tjera të mikro-momenteve mund të përfshijnë blerjen e dhuratave të vogla për partnerin tuaj.

 

Burimi / dailymail.co.uk

 

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com