Mirëqenie

February 27, 2020 | 8:20

Metodat praktike dhe mjaft efektive që ju ndihmojnë të luftoni ankthin, stresin dhe pagjumësinë

Jetesa në kohët moderne është shumë e mbingarkuar. Atëherë çfarë ndodh? Nivelet tona të kortizolit, hormonit të stresit ngrihen, duke shkaktuar dëme në trup dhe lëkurë. Ne fillojmë të kemi probleme me gjumin, të cilat mund të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm dhe ta na bëjnë  të prirur ndaj problemeve serioze mjekësore siç janë mbipesha, sëmundjet e zemrës, presioni i lartë i gjakut, diabeti etj.

Në një studim të Fondacionit të Shëndetit Mendor, gati 75% e grupit të testimit raportuan se ata ishin aq të stresuar sa ndjeheshin të mbingarkuar ose të paaftë për të përballuar situata. Stresi dhe ankthi janë dokumentuar si një kontribues kryesor në sëmundje, shëndet të dobët, pakënaqësi dhe pagjumësi. Provoni këto këshilla të mbështetura nga ekspertët për të ndryshuar jetën tuaj…

Kujdes çfarë hani

Sipas studimeve, mbingarkesa e yndyrnave të rafinuara, ëmbëlsirat, gluteni, kafeina dhe ushqimet e përpunuara jo vetëm që mund t’ju bëjnë të ndjeheni shumë të dobët, por gjithashtu mund të përkeqësojnë ankthin dhe pagjumësinë. Alkooli është një tjetër fajtor. Ne mendojmë se na “qetëson” por Dr. Marilyn Glenville shpjegon se alkooli ndikon në nivelin e sheqerit në gjak, duke bërë që adrenalina dhe kortizoli të lëshohen dhe të bllokojë transportin e triptofanit (i cili na ndihmon të pushojmë) në tru. Kjo mund të shpjegojë pse shumë prej nesh nuk flenë mirë pas një nate argëtimi. Nutricionistja Shona Wilkinson sugjeron të hani ushqime të pasura me magnez (si bananet, avokado dhe çokollatë e errët) pasi është minerali më i rëndësishëm për t’u çlodhur dhe ndihmuar në qetësimin e sistemit nervor.

Zgjidhni qetësuesit tuaj

Disa prej bimëve në studime janë konsideruar  të dobishme për stresin, ankthin dhe gjumin. Për stresin, Shona sugjeron balsam limoni (i cili kontribuon në relaksim dhe mirëqenie) dhe lule pasioni, të cilat gjithashtu përmbajnë magnez, L-theanine dhe maninë. Këta përbërës natyralë unikë dhe të dobishëm ndihmojnë në ruajtjen e një ndjenje qetësie, ngritjen e humorit dhe ndihmojnë në uljen e agjitacionit dhe ankthit. Për të ndihmuar në përmirësimin e gjumit, Shona sugjeron ekstraktin e farës së griffonia, e cila konvertohet në melatonin (hormoni që na ndihmon të flemë).

Qeshni

Studiuesit  thonë se e qeshura është ilaçi më i mirë dhe shkenca sugjeron se ka disa të vërteta në këtë. Kjo për shkak se të qeshurat shkaktojnë lëshimin e endorfinës (kimikatet e trurit që ju ndihmojnë të ndjeheni më mirë).

Bëni ushtrime të mjaftueshme

NHS rekomandon që të synoni për 150 minuta ushtrime me intensitet të moderuar në javë. Sidoqoftë, provoni aktivitete më pak energjike si joga në mbrëmje për të qetësuar mendjen tuaj.

Meditoni

Shona sugjeron të provosh meditimin, i cili  përmes hulumtimeve shkencore është vërtetuar që ndihmon në uljen e stresit. Edhe vetëm 5 minuta mund të jenë të dobishme për të pastruar dhe freskuar mendjen tuaj.

Faluni dashuri kafshëve tuaja

Të luash me një kafshë zvogëlon prodhimin e kortizolit dhe rrit oksitocinën.

Lexoni një libër

Një studim i Universitetit të Sussex zbuloi se leximi mund të zvogëlojë stresin deri në 68% dhe efektet mund të ndjehen pas më pak se 6 minutash.

Ndalni shqetësimin e kotë

Merrni kohë për të provuar të shqetësoheni më pak. Një studim i kohëve të fundit tregoi se mbi 85% e asaj për të cilën shqetësohemi nuk ndodh , dhe nga 15% që ndodhi, 79% e kuptuan që mund të trajtonin situatën më mirë sesa pritej. Kjo do të thotë që 97% e asaj që ju shqetësoheni nuk është më shumë se frikë e ekzagjeruar, e pajustifikuar.

Shijoni momentin

Përqendrohuni në të mirat e jetës tuaj – ka një sasi të madhe të provave shkencore që tregojnë se mirënjohja mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit mendor dhe lehtësimin e ankthit, stresit dhe depresionit, si dhe ju ndihmon të flini më mirë.

 

 

Burimi / gsh.al

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top