Këshilla & Arsye

April 16, 2018 | 10:44

Mirupafshim pika të zeza: ja si t’i eliminoni ato…

Të çuditshme dhe të shëmtuara, papastërtitë e vogla të lëkurës të quajtura pikat e zeza formohen në foliculat e qimeve. A është e mundur të eliminohen ato pa trauma? Po, absolutisht: këtu janë disa këshilla të vogla për t’u kthyer në lëkurë të shkëlqyeshme dhe të ndritshme, të gatshme për t’u admiruar në dritën e diellit … në çdo kuptim!

Mprehim armët tona: jemi gati të përballemi me luftën e deklaruar ndaj pikave të zeza. Emri është shqetësues, por natyrisht i referohet një fenomeni epidermik që fatkeqësisht është i përhapur.

Le të shohim se çfarë është.

Rinia e bekuar: para së gjithash duhet të themi se pikat e zeza zakonisht janë tipike të adoleshencës. Pikat e zeza, janë të lidhura ngushtë me aktivitetin hormonal të testosteronit që ushtron veprimin e tij në gjëndra dhjamore, duke rritur sekretimin e serumit, i  cili, nga ana tjetër bllokon poret , duke formuar pikat e zeza dhe puçrra në fytyrë. Kjo është arsyeja pse ky defekt i lëkurës është më i zakonshëm tek të rinjtë, ndërkohë që më të rriturit mund të preken në zonat më me yndyrë të fytyrës, si hunda, balli dhe mjekra.

Transformimi? ndoshta jo të gjithë e dimë, por fillimisht edhe pikat e zeza janë në të vërtetë të bardha, sepse ato janë në themel të sebumit. Kur pikat e zeza hapen dhe shfaqet yndyra, ajo fillon procesin e oksidimit të lipideve dhe errësohet. “Tragjedia” qëndron në faktin se tashmë, përveç ngjyrosjes, këta mysafirë të pakëndshëm mund të dallohen edhe nga madhësia: nga mikrokomedonët, kur nuk janë ende të dukshme, tek makroekonomet kur zmadhohen.

Fjalëkalimi: pastrim! duket e qartë, por hapi i parë për të parandaluar pikat e zeza është pastrimi. Në fakt, për të kufizuar shfaqjen e tyre është thelbësore trajtimi në mënyrë konstante dhe të rregullt i epidermës, për shembull, madje dhe thjesht duke përdorur ujë dhe sapun. Le të mos harrojmë, megjithatë, se një sasi e vogël e sebumit është e rëndësishme për të mbrojtur lëkurën nga acarimi dhe prandaj mos përdorni kurrë pastrues shumë agresive në vend të produkteve që përshtaten me lëkurën tonë.

Fuqia e avullit: një ilaç sa i vjetër aq edhe i efektshëm është përdorimi i avullit të një tenxhere me ujë të nxehtë, në të cilin do të kemi shtuar pak bikarbonat, për të lehtësuar hapjen e poreve dhe për të eliminuar ngjyrën e zezë. Pas eliminimit të papastërtive ne mund të pastrojmë lëkurën në një mënyrë delikate ose të përdorim një maskë. Ajo që sugjerohet është përdorimi i maskave të fytyrës me argjilë të gjelbër, e cila mund të jetë një ndihmë e madhe në luftën kundër pikave të zeza: balta, në fakt, është një aleat i shkëlqyer i bukurisë, sepse ka antiseptik, pastrues dhe madje edhe lustrim. Një truk për të shmangur rishfaqjen e tyre? Pas përfundimit të pastrimit të fytyrës, ne mbyllim poret me një avull me ujë të ftohtë: në këtë mënyrë ne do të shmangim hyrjen e papastërtive dhe do t’i japim lëkurës një shpërthim energjie.

Në det dhe në qytet: gjithmonë krem kundër diellit, por kini kujdes: duhet të shmangni përdorimin e produkteve të skaduara ose atyre që kanë mbetur nga viti i kaluar, ose mbrojtës dielli me shumë vaj që kanë tendencë për të rritur nivelet e sebumit në lëkurë. Smogu i qytetit, stresi dhe make up i bëjnë shumë keq lëkurës tuaj. Për të parandaluar formimin e pikave të zeza, është e domosdoshme të hiqni make-up në mbrëmje dhe sebumin e tepërt në mëngjes sapo të zgjoheni.

Nga brenda jashtë: tashmë e dimë shumë mirë se bukuria kalon gjithashtu përmes dietës dhe mënyrës sonë të jetesës. Për të mposhtur njollat e zeza njëherë e përgjithmonë ju duhet të hiqni dorë nga pirja e duhanit, të bëni pak lëvizje dhe të qëndroni jashtë, të ushqeheni siç duhet duke shmangur yndyrën dhe sheqerin e tepërt, të pini shumë ujë, të eliminoni alkoolin dhe të flini mjaftueshëm gjatë natës. Cilësia e jetës sonë do të përmirësohet dhe pikat e zeza do të largohen si me magji. Shëndeti dhe lëkura ju falënderojnë.

Përgatiti: Brikela Daci | Burimi / http://www.tgcom24.mediaset.it

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com