FB

August 2, 2022 | 8:00

Ne e dimë se anashkalimi i mëngjesit është i keq, por çfarë i ndodh trupit nëse e bëjmë edhe me drekën?

Ditët e javës mund të jenë mjaft të ngarkuara, me takime, duke iu përgjigjur emaileve, dhe në përgjithësi duke u përpjekur për të përfunduar punën. Pra, ndonjëherë mund të harroni të hani drekë ose thjesht të mos merrni kohë për një pushim dreke. Megjithatë, anashkalimi i drekës është një gabim, thonë nutricionistët.

Nëse jeni një partizan i rregullt i drekës, është e rëndësishme të pyesni veten pse. Kjo është ajo që Linda Anegawa, një mjeke e certifikuar nga bordi në mjekësinë e brendshme, i pyet shpesh pacientët që thonë se i lënë vaktet. “Unë gjithmonë dua të di për intervalet e të ngrënit në përgjithësi, si për shembull sa shpesh dhe kur hanë,” tha Anegawa. A po e kaloni drekën sepse orari juaj është shumë i ngarkuar dhe nuk keni kohë për të ngrënë? Po përpiqeni të shkurtoni kaloritë? A është për shkak se kolegët tuaj nuk bëjnë pushim dreke? A po shkoni në një klasë stërvitje gjatë drekës? “Të gjitha këto do të ishin një shqetësim,” tha Anegawa. “Ne nuk mund të injorojmë nevojën e trupit për ushqim.”

Si ndikon në trupin tuaj anashkalimi i drekës

Të anashkalosh drekën herë pas here nuk është një punë e madhe. Por nëse bëhet zakon, tha Bruning, trupi juaj përshtatet me një “marrje më të ulët të karburantit” dhe kjo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. “Kjo mund të rezultojë në uljen e metabolizmit me kalimin e kohës dhe një rrezik në rritje të mungesës së lëndëve ushqyese,” shtoi ajo. Mund të rrisë dëshirat dhe t’ju bëjë të konsumoni më shumë kalori në mbrëmje. “Me kalimin e kalorive, ngrënia e tepërt në një ulje mund të shkaktojë gjithashtu rritje të sheqerit në gjak dhe insulinës”, tha Bruning. Me kalimin e kohës, kjo mund të çojë në nivele më të larta të sheqerit në gjak, rezistencë ndaj insulinës dhe potencialisht diabet.

Në cilën orë duhet të hani drekë?

Nuk ka kostume të njëhershme për kohën e drekës – është një zgjedhje personale, tha Bruning. Katër deri në pesë orë pas mëngjesit funksionon mirë për shumicën e njerëzve. Megjithatë, disa njerëz mund të kenë nevojë të hanë në orare të caktuara, sepse duhet të marrin ilaçe ose të kenë një pushim të caktuar drake.

Çfarë duhet të hani për drekë?

Dreka më e mirë është një vakt i ekuilibruar me karbohidrate të pasura me fibra si fasulet, proteinat pa yndyrë dhe shumë fruta dhe perime. Bruning tha se këto ushqime ju mbajnë të ngopur më gjatë dhe parandalojnë plogështinë e pasdites. Vetëm mos hani shumë. Ngrënia e tepërt në drekë mund t’ju bëjë të ndiheni të përgjumur dhe të keni vështirësi për t’u përqendruar, tha Anegawa. Marrja e zakonit për të ngrënë drekë dhe për të marrë një pushim mesdite përfiton shëndetin tuaj të përgjithshëm. Nëse anashkalimi i drekës është norma juaj, Bruning sugjeron të gjeni kohë për të filluar të hani drekë disa ditë në javë për të parë se si ndikon në ditën tuaj dhe më pas të kaloni drejt drekës çdo ditë.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top