FB

June 15, 2022 | 9:40

Nëna lind në breg të detit, mesazhet që u shpërndanë përmes videos virale

“Ritmi i dallgëve më bëri të ndihem shumë mirë”, kështu e ka përshkruar Josy Peukert, një vajzë 27-vjeçare momentin e pabesueshëm në të cilin ajo solli në jetë fëmijën e saj duke lindur e vetme në ujë, buzë detit…

Videoja e postuar në Instagram është parë miliona herë dhe ka ndezur një ortek polemikash mes atyre që janë pro dhe kundër kësaj praktike, të cilat nënvizojnë rrezikun e saj. Në fakt, lindja e Peukert nuk ishte një lindje e rastësishme, por gruaja, e cila tashmë ka tre fëmijë, shkoi pikërisht në plazh me partnerin e saj kur dëgjoi se lindja ishte duke u zhvilluar, sepse ishte mbështetëse e një praktike, lindje pa pagesë. Për këtë lindje të veçantë, që është një variant i lindjes në ujë, por edhe pa ndihmë mjekësore, gruaja në fakt zgjodhi ujërat e Playa Majagual, në Nikaragua, në Oqeanin Paqësor. 27-vjeçarja, e cila prej ditësh studionte gjendjen e ujit dhe baticës për të lindur atje, ka shpjeguar se “Kushtet ishin të përshtatshme atë ditë”.

Videoja tregon gruan e gjunjëzuar në rërë teksa ajo shkon në lindje krejtësisht e vetme dhe më në fund foshnja në krahë me kordonin e kërthizës ende të lidhur. “Rëra e butë vullkanike poshtë meje më kujtoi se mes qiellit dhe tokës nuk ka asgjë tjetër përveç jetës”, tha gruaja duke siguruar se djali i vogël i quajtur Bodhi Amor Ocean, me peshë 3.5 kilogramë.

Një zgjedhje për të lindur vetëm në plazh e diktuar edhe nga një traumë e pësuar gjatë lindjes së parë. “Lindja ime e parë në një klinikë ishte traumatike,” tha ajo, dhe fëmija i saj i dytë vendosi ta bënte atë në shtëpi, ndërsa në të tretën, edhe prania e thjeshtë e mamisë ishte tashmë e tepërt për të. Sipas Josy Peukert, mjekët dhe mamitë “heqin diçka gjatë lindjes që trupi femëror mund ta bëjë vetë”.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.fanpage.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top