FB

June 14, 2022 | 10:32

Nëse bëni këto veprime në gjumë, është koha për t’u konsultuar me një mjek

Stresi, ankthi, fqinjë të zhurmshëm, partnerët…duke qenë se lista e gjërave që mund të shqetësojnë gjumin e një personi është më shumë një marrjemendsh, nuk është çudi që rreth 50 deri në 70 milionë amerikanë të preken nga problemet që lidhen me gjumin, sipas Shoqatës Amerikane të Apnesë së Gjumit. Të përfshira në këtë listë mund të jenë simptoma që as nuk e dini se po përjetoni si rezultat i një çrregullimi të padiagnostikuar të gjumit ose një gjendje shëndetësore që po sjell një çrregullim gjumi.

629fa6a0250000950f4731cc

“Nevojë për ajër”

“Nevoja për ajër” është më së shpeshti një shenjë e apnesë së gjumit, një çrregullim gjumi ku frymëmarrja juaj ndalet dhe fillon në mënyrë të përsëritur.

Gërhitja

Gërhitja është një tjetër simptomë e zakonshme e apnesë. “Kur ka ngushtim përgjatë rrugës së frymëmarrjes, qoftë në hundë ose në fyt, indet fillojnë të dridhen dhe të bëjnë një tingull gërhitës,” thonë ekspertët. “Kjo mund të shoqërohet me gulçim për ajër ose gërhitje gjatë gjumit, tharje të gojës në mëngjes dhe kongjestion nazal.”

Ecja në gjumë

Ecja në gjumë konsiderohet një parasomni, një sjellje ose përvojë e padëshirueshme gjatë gjumit. Mund të shkaktohet nga privimi i gjumit, stresi, ankthi ose ethet. Marrja e medikamenteve të caktuara, si hipnotikët, qetësuesit ose medikamentet e caktuara të përdorura për çrregullime psikiatrike, mund të jetë gjithashtu një faktor kontribues. Gjithashtu përdorimi i alkoolit.

Flisni gjatë gjumit

Të folurit në gjumë, ose somnilokuja, është një nga parasomnitë më të zakonshme me një shkak të panjohur. “Është më e shpeshtë te njerëzit me sëmundje mendore dhe mund të shoqërohet me ecje në gjumë dhe ankthe,” thonë sipas ekspertët. Shkaqe të tjera mund të përfshijnë stresin emocional, ethet dhe keqpërdorimin e substancave.

Makthet kronike

Makthet e vazhdueshme mund të shkaktohen nga një sërë shkaktarësh të ndryshëm psikologjikë, më të zakonshmet janë ankthi dhe depresioni. Ndryshimet në orarin tuaj që prishin ose zvogëlojnë sasinë e gjumit që bëni mund të shkaktojnë gjithashtu një rritje të maktheve, siç mund të ndodhë edhe çrregullimi i stresit post-traumatik.

Të flesh gjumë shpejt

Të jesh në gjendje të flesh shpejt nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, për sa kohë që zgjohesh duke u ndjerë i freskët dhe gati për të marrë ditën. “Megjithatë, nëse flini më pak se shtatë deri në nëntë orë të rekomanduara çdo natë dhe humbisni të fikët në momentin që koka juaj godet jastëkun, mund të jetë trupi juaj duke ju thënë se ka nevojë për më shumë pushim”, sipas ekspertëve.

Si të vetëkontrolloni për problemet e gjumit

Partneri ose shokët tuaj të dhomës mund të vënë në dukje çdo shqetësim të gjumit që po përjetoni, në mënyrë që t’i kontrolloni ato, por ky nuk është saktësisht një opsion kur jetoni vetëm.

 

Përgatiti S.P / Burimi www.huffpost.com 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top