Dëshmi

January 24, 2023 | 9:27

“Një nga kujtimet më të bukura…” / Gruaja me sëmundje të rëndë martohet me dashurinë e jetës së saj në spital

Një nga çastet më të veçanta që një infermiere e ICU përshkroi si “një nga kujtimet më të mira të spitalit”, ishte një grua e cila po luftonte me kancerin në fazën 4 dhe u martua me dashurinë e jetës së saj në kishën e ndërtesës.

Norina dhe Ramon Navarro u takuan përmes miqve të përbashkët dhe filluan të takoheshin rreth pesë vjet më parë, shpesh duke kërcyer. S’kaloi shumë, të dy kishin rënë në dashuri me njëri-tjetrin dhe e kuptuan se donin të kalonin pjesën tjetër të jetës së tyre së bashku.

Fatkeqësisht, kohët e vështira erdhën herët për çiftin. Në janar të vitit 2020, Norina u diagnostikua me kancer të rektumit të fazës 4, më pak se një vit pasi pandemia COVID-19 e kishte çuar botën në një krizë.

“Ai ka qenë pranë meje,” ndau Norina për mediat vendase. “Thjesht e bën më të lehtë për mua që të jem në gjendje të trajtoj procesin e sëmundjes time.” Megjithëse Ray është i shpejtë të shtojë se TLC nuk është e njëanshme: “Ajo kujdeset edhe për mua,” tha ai.

Gjendja e Norinës u përkeqësua dhe në një fundjavë të nëntorit të kaluar, shëndeti i saj ra në mënyrë drastike. Ajo u pranua në njësinë e kujdesit intensiv mjekësor (MICU) në Qendrën Mjekësore Memorial të Teksas-it. 

Atje, mjekët i shpjeguan Ray-t se sa kritike ishte situata e saj, duke e përgatitur atë për më të keqen. Vitin e kaluar, të dy kishin planifikuar të martoheshin dhe kishin marrë tashmë një licencë martese. Duke e ditur këtë, një nga onkologët e Norinës sugjeroi që të shpejtonin afatin kohor.

“U zgjova dhe e dija që në atë moment ne po martoheshim,” tha ai. “Unë shkova te Norina dhe e putha në  ballë dhe i thashë, Mirëmëngjes, ne do të martohemi sot”.

Norina tashmë kishte zgjedhur dhe blerë fustanin e saj të nusërisë dhe një diademë të përshtatshme. Ray thirri familjen dhe miqtë që të vinin në dasmë, më pas u nis me makinë për në shtëpi për të marrë fustanin, së bashku me unazat dhe certifikatën e tyre të martesës.

“Ai mori gjithçka përveç kostumit të tij,” tha Norina duke qeshur. Ndërsa ai vrapoi në shtëpi për këtë, ekipi mjekësor e ndihmoi Norinën dhe shoqërueset e saj me flokët dhe grimin dhe gjetën një shtrat të posaçëm spitalor për të që do të kalonte nëpër dyert e kishës.

Në total, 25 anëtarë të familjes morën pjesë në dasmë, së bashku me miqtë dhe stafin e spitalit. Çuditërisht, Norina filloi të ndihej më mirë pas ceremonisë, dhe ajo doli nga spitali dy ditë më vonë. Sot, ajo dhe bashkëshorti i saj po shijojnë shoqërinë e njëri-tjetrit në shtëpinë e tyre.

“Çdo ditë për mua është një bekim”, tha ajo, “Duhet të jesh pozitiv dhe ke për të ecur përpara.”

 

 

 

 

 

Burimi / Nice News

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top