FB

June 18, 2022 | 9:25

Njihuni me frutat dhe perimet që përfaqësojnë më së miri periudhën e verës…

Përveç pijeve freskuese, frutat dhe perimet e këtij muaji janë gjithashtu të ëmbla dhe të shijshme, perfekte për t’u argëtuar duke sjellë pjata shumëngjyrëshe në tryezë.

Të domosdoshëm për mirëfunksionimin e organizmit tonë, frutat dhe perimet nuk duhet të mungojnë kurrë në dietën tonë dhe duhen zgjedhur me kujdes, duke i kushtuar vëmendjen e duhur. Në këtë muaj kopshti është shumë ‘bujar’ dhe i aftë për dhurata të çmuara për organizmin tonë.

Kajsitë: super të shijshme dhe perfekte për të nxitur një “nxirje të artë”, si karotat, ato janë të pasura me vitamina A, B, C, PP dhe karotenoide. Ka disa varietete, ato kanë një formë ovale dhe një lëkurë prej kadifeje që varion nga e verdha e lehtë në portokalli të errët. Këto fruta, falë furnizimit me vitamina dhe kripëra minerale, janë të çmuara për shëndetin e syve dhe lëkurës.

Qershitë: këto fruta të shijshme, me një lëkurë të bukur të kuqe të thellë dhe tul të pastër dhe me lëng, janë jo vetëm jashtëzakonisht të mira, por edhe aleatë të mirëqenies. Në fakt, ato përmbajnë sasi të mira hekuri, kalciumi, magnezi, kaliumi dhe fosfori; vitaminat e grupit B, vitamina PP, vitamina C dhe provitamina A, të cilat përmirësojnë qëndrueshmërinë dhe elasticitetin e indeve.

Nespulla: e pasur me vitamina A, C dhe grupin B, ato përmbajnë gjithashtu karotenoidë, flavonoidë. Nespullat kanë veti anti-inflamatore dhe rregullojnë funksionin e zorrëve falë përmbajtjes së mirë të fibrave, të cilat promovojnë eliminimin e feçeve. I pasur me ujë dhe fibra, ky frut nxit ndjenjën e ngopjes.

Boronicat: përveçse janë shumë të ëmbla dhe të shijshme, boronicat janë jashtëzakonisht miqësore për sistemin kardiovaskular. Disa ilaçe dhe suplemente kundër venave me variçe dhe probleme të tjera të sistemit të qarkullimit të gjakut, në fakt, bazohen në boronica.

Kastraveci: kjo perime, me origjinë nga India, përbëhet nga 96% ujë dhe është pothuajse pa kalori, duke e bërë atë perfekte për ata që janë në dietë. Kastraveci është i shijshëm për t’u shtuar në sallata, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për t’u konsumuar më vete.

Bishtajat: me formën e tyre të pagabueshme, këto bishtajore janë një burim i çmuar i vitaminave dhe kripërave minerale. Ato përmbajnë kryesisht vitamina A dhe C, kripëra minerale si mangan, kalium dhe fosfor, si dhe një burim silikoni, një mineral më pak i njohur se kalciumi dhe magnezi, por që konsiderohet shumë i rëndësishëm për shëndetin e kockave dhe për formimin e indit lidhës.

Patëllxhani: një produkt kopshti që nuk duhet të hahet i pagatuar për shkak të substancave toksike që përmban, si solanina. Kjo  perime ka një konsistencë sfungjeri të përbërë nga 90% ujë, gjë që e bën patëllxhanin veçanërisht të përshtatshme për dieta me pak kalori.

Specat: Specat janë perimet që përfaqësojnë më së miri shpërthimin e shijes së periudhës së verës: shumëngjyrësh, të pasur me veti të dobishme dhe shumë të shijshme. Ato kanë një përmbajtje të lartë të vitaminës C, madje më e madhe se ajo që gjendet në agrumet, prandaj janë të shkëlqyera për të përballuar lodhjen në këtë periudhë të ndryshimit të stinës.

 

 

Përgatiti S.P / Burimi www.tgcom24.mediaset.it 

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top