FB

August 3, 2022 | 8:00

Për një lëkurë më të re, duhet të konsumoni këtë ushqim çdo ditë

Ata thonë se një mollë në ditë e mban mjekun larg, por në qarqet e mirëqenies, është avokado ajo që fiton vendin e parë. Jo vetëm që përmirëson cilësinë e dietës tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm, por sipas hulumtimeve të fundit, një dozë ditore e avos mund të çojë gjithashtu në një pamje më të re të lëkurës. Si kështu?

Pse avokado është e mrekullueshme për lëkurën

Avokado është plot me acide yndyrore të shëndetshme, domethënë acid oleik, omega-3 dhe yndyrna të pangopura, dhe antioksidantë, si vitaminat A, C, E, K, B dhe folate. Falë këtij profili të grumbulluar të lëndëve ushqyese, ka kuptim që ngrënia e avo mund të ushqejë shëndetin e lëkurës tuaj; në fund të fundit ajo që hani shfaqet në lëkurën tuaj. Dhe për lëkurë të shndritshme dhe të zhdërvjellët, ekspertët rekomandojnë shpesh të hani ushqime të pasura me antioksidantë, pasi këto neutralizojnë radikalet e lira që përndryshe do të shkaktonin stres oksidativ në lëkurë. (Stresi oksidativ mund të çojë në degradimin e kolagjenit dhe formimin e rrudhave me kalimin e kohës.) Po për ato acide yndyrore? Siç thotë mjekja naturopatike Kellyann Petrucci, M.S., N.D., për ushqimet që rrisin kolagjenin, yndyrnat e shëndetshme “mbushin qelizat, duke i bërë ato të gjalla dhe të plota, gjë që përkthehet në lëkurë më rinore”.

A mund ta përdorni në mënyrë topike?

Avokado është një superfrut për shëndetin e lëkurës dhe, po, mund ta përdorni në mënyrë topike për të korrur përfitimet. Në fakt, avokado është përdorur prej kohësh si një përbërës heroik i bukurisë. Kjo është arsyeja pse shumë marka përfshijnë vaj, gjalpë ose ekstrakt avokadoje në formulat e tyre.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.mindbodygreen.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top