Mirëqenie

May 11, 2020 | 8:06

Përbërësi i vetëm që ju ndihmon të eliminoni dhimbjen e nyjeve

Në botën e sotme gjithçka është shumë e ngarkuar dhe sëmundje si depresioni kanë marrë përsipër njerëzimin, e gjitha sepse stresi i jetës së përditshme prek trupin tonë në atë lloj mënyre saqë nuk kemi mundësi që të qetësohemi plotësisht.

Për më tepër, shqetësimi për gjithçka është diskutuar gjithashtu shumë, kjo është për shkak se ne duam të kemi gjithçka shumë shpejt, kështu ne përfundojmë duke zhvilluar sëmundje të tjera siç është për shembull sindromi i panikut.

E gjithë kjo mund të shkaktojë edhe disa sëmundje trupore, të tilla si diabeti, ënjtja dhe dhimbja në përgjithësi, pasi trupi ynë nuk është në rregull, sëmundjet fillojnë të shfaqen dhe ne nuk dimë si t’i trajtojmë ato si duhet. Pra, përmes studimeve të ndryshme, është zbuluar se kloruri i magnezit mund të kurojë shumë sëmundje, dhimbje dhe madje edhe problemet e ankthit dhe depresionit në një mënyrë krejt natyrale.

Kloruri i magnezit ka shumë veti, duke përfshirë:

Largon stresin: magnezi ndihmon muskujt të pushojnë dhe sipas studimeve, rritja e niveleve të magnezit zvogëlon nivelin e stresit dhe e bën të vështirë stabilizimin e hormoneve të stresit në trup, domethënë përveç trajtimit të stresit , gjithashtu e parandalon atë.

Veprim anti-inflamator: inflamacioni i trupit mund të ndodhë jo vetëm fizikisht, por edhe mendërisht, që do të thotë që nivelet e ankthit do të rriten, duke shkaktuar depresion ose sindromë paniku.

Redukton dhimbjen: e njëjta gjë vlen edhe për dhimbjet fizike sepse kloruri i magnezit ka aftësinë të rrisë frenimin e disa hormoneve që shkaktojnë dhimbje, ënjtje etj.

Ul sheqerin në gjak: burimet e magnezit janë të shkëlqyera për diabetikët, kanë aftësinë për të ulur sheqerin në gjak, gjë që ndihmon në kontrollin e diabetit. Sigurisht, me ndihmën e ilaçeve dhe një diete të mirë.

 

 

Burimi / https://italiafeed.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com