FB

February 11, 2021 | 8:55

Personat e lindur nën këto dy shenja të Zodiakut janë më të zgjuarit

Të gjitha shenjat e zodiakut karakterizohen nga aftësitë e tyre të ndryshme. Për shembull, ata që kanë lindur nën shenjën e Dashit priren të jenë shumë të guximshëm, por nuk janë aq karizmatikë sa Luanët. Sigurisht, secila shenjë mund pjesën tjetër në diçka. Por nuk mund të mohohet që disa shenja janë shumë më të zgjuara se të tjerat.

Në një test inteligjence, Ujori dhe Akrepi gjithmonë shënojnë më shumë se të tjerët. Por edhe këta të dy janë në të vërtetë inteligjentë në mënyra të ndryshme. Ujorët zakonisht janë të zgjuar. Ata kanë IQ të lartë dhe janë brilantë në analizën dhe zgjidhjen e problemeve. Akrepët kanë më shumë inteligjencë emocionale, d.m.th., ata janë të përshtatur me atë që të tjerët rreth tyre ndiejnë. Ata kanë aftësi të shkëlqyera komunikimi dhe lidhen lehtësisht me të tjerët.

Shenja të tjera mund të pretendojnë gjithashtu për pjesën e tyre të inteligjencës. Shkolla e Astrologjisë Mayo ka gjetur se Binjakët dhe Peshorja janë mjaft të zgjuar. Binjakët kanë tendencë të jenë të mençur dhe të vëmendshëm, ndërsa Peshoret janë të gatshëm të bëjnë të lumtur të gjithë ata përreth tyre. Të dyja shenjat preken nga stresi por kjo nuk i bën ato më pak inteligjente.

Gaforrja dhe Peshqit kryesojnë listat kur shikojmë inteligjencën emocionale. Të dy shenjat janë në gjendje të mbajnë një ekuilibër midis egos dhe emocioneve të tyre, gjë që siguron qëndrueshmëri në marrëdhëniet e tyre. Shenjat e lidhura me Tokën si Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi kanë një inteligjencë të mirë në problemet praktike. Këto shenja kanë shumë ambicie që i motivon ato të shfrytëzojnë potencialin e tyre të plotë.

Bricjapët janë më të vendosurit nga të gjitha shenjat dhe nuk ka asgjë që i ndal, për të arritur qëllimet e tyre. Zakonisht ata janë histori suksesi në grupet ku bëjnë pjesë. Ata që kanë lindur nën elementin e zjarrit si Shigjetari, Luani dhe Dashi kërkojnë pushtet dhe janë të gatshëm të punojnë shumë për ta marrë atë.

Ata rrezikojnë me dëshirë nëse kjo do të thotë se do të bëhen udhëheqës. Dy të mëparshmit janë shumë karizmatikë dhe energjikë, duke i bërë ata të shkëlqyeshëm në udhëheqës. Por një Shigjetar ndonjëherë vepron më mirë se një Luan sepse ata janë më fleksibël dhe të hapur për të ndryshuar.

 

Burimi / https://thethoughtcatalogs.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top