Mirëqenie

November 18, 2020 | 8:06

Pesë këshillat që ju ndihmojnë të përmirësoni mikrobiomën tuaj kudo që të jeni

Me kaq shumë këshilla për shëndetin dhe mirëqenien, mund të jetë e vështirë të dish se kujt t’i besosh dhe nga të fillosh. Meqenëse zorra luan një rol qendror në shumë funksione të trupit, duke përqendruar vëmendjen zakonisht ka një përfitim të sigurt. Po këshillat që duhet të ndiqni? Ne nuk mund të ndalojmë së menduari për këto pesë këshilla nga mjekët e mjekësisë funksionale, gastroenterologët dhe dietologët e regjistruar:

  1. Hani një gamë të larmishme ushqimesh.

Ndërsa shumë njerëz shpejtojnë të eliminojnë glutenin ose drithërat nga dieta, ushqimet e pasura me fibra janë në të vërtetë të shkëlqyera për zorrën. Nëse nuk ka një alergji të diagnostikuar, gastroenterologu Will Bulsiewicz tha se eliminimi i këtyre grupeve ushqimore mund të jetë i dëmshëm.

“Kur ju ngushtoni diversitetin në dietën tuaj, ju ngushtoni diversitetin në mikrobiomën e zorrëve”, shpjegoi ai. “Kur zgjeroni diversitetin në dietën tuaj, ju zgjeroni diversitetin në mikrobiomën tuaj.”

Drithërat e plota dhe me shumë burime “mesatare” të fibrave me bazë bimore (mendoni qepët ose domatet vs lakër jeshile ose spinaq) ndihmojnë në ushqimin e mikrobeve në zorrë. “Këto mikrobe janë ngrënës të zgjedhur”, tha Bulsiewicz. “Ato pëlqejnë vetëm fibrat nga ushqimet specifike”. Pra pa marrë parasysh sa i shëndetshëm është ushqimi, mbajtja e një diete të kufizuar ul mundësinë tuaj për të pasur një mikrobiomë të shëndetshme dhe të ushqyer.

  1. Merrni një shtesë probiotike.

Ashtu si një dietë ushqyese, e pasur me fibra mund të rrisë bakteret e mira të zorrëve, të njëjtën gjë mund të bëjnë edhe suplementet me cilësi të lartë probiotike. Megjithatë, kur zgjidhni një shtesë, kushtojini vëmendje shtameve bakteriale.

Në vend që të zgjidhni numrin më të lartë të njësive formuese të kolonive, kuptoni se cilat lloje do të plotësojnë nevojat specifike të trupit tuaj.

Ka mijëra lloje të njohura të baktereve të zorrëve, shpjegoi Robert Rountree, dhe secili prej tyre ka një funksion të ndryshëm (d.m.th., mbështetja imune, mbështetja e tretjes, menaxhimi i humorit, etj.). Pra, ndërsa zgjedhja e një probiotiku multistrain mund të rrisë diversitetin bakterial, bisedoni me një gastroenterolog për t’u siguruar që ato janë llojet e duhura për ju.

  1. Menaxhoni stresin tuaj.

Stresi mund të dëmtojë shëndetin e zorrëve, duke çuar në anije të shkaktuara nga ankthi ose një stomak të mërzitur. Përfshirja e praktikave të menaxhimit të stresit gjatë gjithë ditës (ose gjëja e parë në mëngjes) mund të ndihmojë në uljen e këtyre rreziqeve, sugjerojnë ekspertët.

“Menaxhimi i hormoneve të stresit mund t’iu ndihmojë që ata të mos shkaktojnë kërdi në mendje dhe trup, duke përfshirë sistemin gastrointestinal”, tha dietologia Jess Cording. Meditimi, ditari, shëtitja dhe praktikimi i mirënjohjes janë disa mënyra për të mbajtur nën kontroll stresin.

  1. Jepini përparësi gjumit me cilësi të mirë.

“Netët pa gjumë prishin ritmin tuaj të zorrëve duke ndikuar negativisht në ekuilibrin e baktereve të favorshme dhe të pafavorshme dhe duke kompromentuar murin e zorrëve”, shkruan Vincent Pedre. Edhe njerëzit që po flenë mesatarisht tetë orë në natë mund të vërejnë efekte anësore në zorrë.

Krijimi i një rutine të gjumit është një mënyrë për të promovuar një pushim më të mirë gjatë natës. “Modelet e rregullta të gjumit nënkuptojnë një zorrë më të lumtur, e cila përkthehet në një gjendje shpirtërore më të mirë dhe një jetë shumë më të mirë,” tha Pedre. Ndërsa mund të mos shkoni në shtrat saktësisht në të njëjtën orë çdo natë, të paktën përpiquni të ndaloni të hani, të pushoni dhe të futeni në shtrat afërsisht rreth të njëjtës kohë për të rregulluar ritmin cirkadik të trupit.

  1. Nxitni një marrëdhënie të shëndetshme me natyrën.

Kjo mund të jetë më shumë një surprizë, por nxitja e një lidhje me natyrën është thelbësore për shëndetin e zorrëve. Mjeku i familjes Patrick Hanaway shpjegoi se toka në të cilën rritet ushqimi ynë mund të ndihmojë ose dëmtojë mikrobiomën e zorrës.

“COVID dhe pandemitë e tjera që do të vijnë janë një reflektim i kësaj marrëdhënieje të ekuilibruar që kemi për të provuar të kontrollojmë natyrën sesa jemi në një marrëdhënie me të,” tha Hanaway. Ndryshimet e qëndrueshme në mjedis mund të kërkojnë kohë, por është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje mënyrave si mund të hani dhe të jetoni për përmirësimin e shëndetit tuaj dhe të planetit.

 

 

Burimi / https://www.mindbodygreen.com/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top