Mirëqenie

September 11, 2018 | 9:30

Pija magjike që pastron mushkëritë e duhanpirësve

Të gjithë janë të njohur me rreziqet që vijnë nga pirja e duhanit, e sërish vazhdojnë të tymosin duke pretenduar se ajo cigare i qetëson. Nëse prej disa vitesh me radhë jeni duhanpirës, dëmi që i keni bërë rrugëve respiratore është shumë i madh, por jo i pakthyeshëm. Katrani që ka mbulua cipën e mushkërive mund të shkaktojë dhimbje gjoksi, koll , bronkit e deri në qeliza kancerogjene.

Pasi të keni hequr dorë nga cigarja, apo ta keni rralluar këtë të fundit, ju duhet të përshpejtoni procesin e pastrimit të mushkërive duke pirë pijen magjike…

  • Xhinxher: Kjo rrënjë ka aftësinë për të eliminuar mukozën shtesë në mushkëri. Xhinxheri ka qenë i njohur për fuqitë e tij të veçanta shëruese dhe mund të eliminojë toksinat që mund të gjenden në traktin tuaj të frymëmarrjes.
  • Qepa: Mund të lehtësojë simptomat e problemeve të ndryshme të frymëmarrjes dhe madje mund të ndihmojë në luftimin e kancerit.

Shafrani i Indisë konsiderohet si një nga erëza më të fuqishme. Shafrani i Indisë përmban acide yndyrore omega-3, vitamina dhe minerale. Mund të luftojë bakteret, viruset dhe qelizat kancerogjene.

Për këtë recetë, do t’ju duhet:

Një kilogram qepë

Një rrënjë e vogël xhinxheri

Një litër ujë

400 gram mjaltë

Përgatitja:

Në një litër ujë, shtoni mjaltin dhe vendoseni në zjarr. Kur uji të fillojë të valojë shtoni qepën dhe rrënjën e xhinxherit. (Qepa dhe xhinxheri duhet të jenë të prerë). Shtoni shafranin e Indisë kur përzierja të vlojë sërish. Ulni zjarrin dhe lëreni përzierjen të ziejë derisa të përgjysmohet. Hiqeni nga zjarri dhe pasi të jetë ftohur hidheni në një kavanoz. Kjo pije duhet ruajtur në frigorifer dhe duhet konsumuar nga një lugë në mëngjes esëll dhe në darkë përpara se të hani.

 

Burimi / PanoramaONLINE

To Top

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com