FB

May 20, 2022 | 10:05

Posta / “Jam 21 vjeç, dhe ja arsyet pse nuk dëshiroj të kem një fëmijë në jetën time”

Një grua është bërë virale në internet pasi ka ndarë të gjitha arsyet që ajo nuk dëshiron të ketë një fëmijë – nga ‘dhimbjet’ gjatë lindjes, deri tek frika se nuk do ta pëlqejë fëmijën e saj.

7394f1a8-7cac-4094-a192-45efa230c1a9

Maria, 21, nga Sydney, ndau listën e saj në TikTok në një video të gjatë, duke filluar me faktin se ajo thjesht nuk dëshiron një fëmijë. Në listën e saj të arsyeve për të mos dashur fëmijë përfshinte ndjenjën se ajo nuk donte që trupi i saj të ‘rritej dhe të ndryshonte’, ndërsa tha gjithashtu se ‘gjëra të frikshme’ mund t’i ndodhin një gruaje gjatë shtatzënisë.

Duke nisur videon e saj, Maria shkroi: ‘Arsyet pse nuk do të kem fëmijë. Numri një, nuk dua. “Numri dy, nuk dua që barku im të ndryshojë. Nuk dua që organet e mia të lëvizin, diçka do të ngecë atje për nëntë muaj. Gjëra të frikshme mund t’i ndodhin një gruaje gjatë shtatzënisë – mund të humbni flokët, mund të humbni dhëmbët. Unë nuk e dua këtë. Ajo shtoi: “Numri tre, po sikur të mos më pëlqejnë? Fëmijët do të rriten dhe do të kenë mendimet dhe opinionet e tyre. Po sikur të jenë vërtet të bezdisshëm dhe unë në fakt e urrej fëmijën tim. Duke zgjeruar listën e saj, ajo zbuloi se ishte nervoze për ‘kërcënimin e një apokalipsi të ardhshëm’. Maria vazhdoi me një arsye tjetër, duke thënë: ‘Bota është në një vend të keq. Realisht, ne mund të mbetemi pa ushqim në 25 vitet e ardhshme. A dua të shqetësohem për veten time dhe një fëmijë? Jo.’ Ndërkaq, ajo po ashtu ka theksuar se nuk dëshironte gjoksin e ‘të varur’ dhe i frikësohej ndryshimeve të tjera në trupin e saj gjatë lindjes, duke thënë: ‘Nuk dua të lind. Ajo tha se ‘nuk do të ndryshonte mendje’. Maria nuk i do fëmijët e saj sepse tha se ata janë në nevojë, gjë që ajo shpjegoi se tashmë është dhe nuk ka nevojë për dikë tjetër si ajo në jetën e saj. Përveç kësaj, ajo shpjegoi se është shumë e shtrenjtë për të që të rrisë një fëmijë dhe nuk mund të përballojë shpenzimet që ata bëjnë. Pasi videoja e saj në TikTok u bë virale në internet, shumë komentues e mbushën me mbështetje. Por, kishte edhe nga ata që iu kundërvunë.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.dailymail.co.uk

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top