FB

September 15, 2022 | 9:01

Posta / “Marrëdhëniet seksuale me burrin tim u bënë jashtëzakonisht të dhimbshme. Ja se si gjetëm ndihmë”

“Terapisti im e ftoi burrin tim të shkonte në një takim… Unë isha nervoze… A do të shkonte gjithçka mirë? A do të donte akoma të kryente marrëdhënie seksuale me mua pas kësaj?”

E dua burrin tim prej 20 vitesh. Ai është i gjatë, i zgjuar, i sjellshëm dhe jashtëzakonisht i pashëm në një mënyrë. Ne ishim mjaft me dëshirë në ditët tona të hershme, duke kaluar netë nëpër bare të ndryshëm, duke u afruar me njëri-tjetrin në mes të natës dhe në mëngjes, pa u mjaftuar kurrë. Por përfundimisht, dy foshnja dhe menopauza goditën. Të dhënat e mia kryesore ishin pagjumësia, me të cilën gjithsesi kam pasur probleme, dhe seksi i dhimbshëm – pikëllues – që bëri që burri im të ndihej fajtor dhe mua të zhytesha në një gropë të shmangies së intimitetit. Nuk isha gati të pranoja këtë goditje për martesën ose identitetin tim, kështu që vendosa t’i kërkoja gjinekologut tim një referim te një terapist fizik. Nuk jam e sigurt se ku mësova për këtë opsion ose çfarë saktësisht mund të bënte një PT i tillë për të ndihmuar, por me referimin në dorë nuk bëra asgjë. Çdo vit shkoja për të parë gjinekologun tim dhe i kërkoja asaj të ripërtërinte referimin. Por unë vazhdova të ecja ngadalë në rrugën time për askund. Ndërkohë libidoja ime po atrofizohej dhe seksi më lëndonte më shumë se kurrë.

Më në fund, bëra takimin dhe më caktuan një terapiste fizike, Kaeli Gockel, e cila dukej se ishte në kulmin e viteve të saj riprodhuese, por disi zotëronte një dhembshuri shpirtërore për gratë e moshës së mesme që gërvishteshin me vendin ku ne tani përshtatemi në shoqëri. Një nga gjërat e para që ajo trajtoi ishte lidhja dhimbje-mendje. Ajo shpjegoi se sapo truri ndjen dhimbjen në një zonë të caktuar të trupit, bëhet më vigjilent ndaj rrezikut nga lëndimi tjetër. Në fakt, trupi juaj mund të prodhojë mbaresa nervore aty ku shfaqet dhimbja ose aty ku pret dhimbje. Në rastin tim, vagina ime duhet të ketë nxjerrë receptorë të rinj dhimbjeje si fishekzjarre të vogla. Kjo do të thoshte të merrja frymë thellë dhe ta mësoja përsëri trupin tim se mund të më besonte të ndaloja çdo aktivitet që shkakton shqetësim vaginal. Një qëllim tjetër ishte të mbaja muret e mia vaginale të zhdërvjellta duke i shtrirë ato, gjë që ishte çuditërisht e nevojshme edhe pas lindjes së dy foshnjave rreth 10 kilogramë në Aughts. Më udhëzuan të porosisja dilatatorë të shtrenjtë silikoni në madhësi të ndryshme dhe Kaeli më mësoi se si t’i përdorja – duke i futur dhe shtypur në një gjysmërreth sikur të isha duke lëvizur nga pozicionet e orës 3 në 9 të orës. Diskutuam për mosmbajtjen e urinës dhe gazrat si në fakt, sikur po diskutonim për trafikun ose se si e pimë kafen tonë … ose pjerdhim ndërsa jemi ulur në trafik duke pirë kafe. Që herët, ne e kthyem gjinekologun tim në procesin e rinovimit të rajonit tim të poshtëm. Ajo pranoi të përshkruaj krem me estrogjen, të cilin duhet ta fus në mënyrë të çrregullt dy deri në tre herë në javë me qëllim që të njom indet dhe t’i bëjnë ato “më të gjalla”.

Mjerisht, për mua, menopauza ka shkaktuar shumë turp. Lëkura ime është mbledhur në brazda dhe tufa të thata. Unë kërkoj lubrifikim, por në vend të një përmirësimi argëtues, është një mjet i nevojshëm. Më kujtohet një shok mashkull që e përshkroi një herë mësuesin e djalit tim me përbuzje si “pas menopauzës”. Kjo, përveç vërejtjeve të tjera që kam dëgjuar duke turpëruar gra të pjekura, la një përshtypje. Për këtë, Kaeli rekomandoi meditime të drejtuara nga ndërgjegjja, si dhe të shikonin “Great Wall of Vagina” të artistit Jamie McCartney, i cili shfaq skulpturat e tij me më shumë se 400 organe gjenitale të grave. Shiko! Anomalitë vaginale janë në fakt normale! Si kulm i këtij procesi, Kaeli e ftoi burrin tim të vinte në një takim. Një sport i shkëlqyer, ai e pranoi ftesën. Për herë të parë që kur fillova ta shoh, isha nervoz. A duhet ta bëjmë këtë me dritat plotësisht të ndezura? A do të ishte i neveritur? A do të donte ai ende të provonte seks me mua pas kësaj? Megjithatë, me stërvitjen e pacientit të Kaelit, ai mësoi se si të më ndihmonte me dilatatorët dhe seanca shkoi mirë. Burri im madje dukej mirënjohës që ne e kishim përfshirë atë. Pas gjithë punës sime, Kaeli më sugjeroi të blija një lodër seksi për veten time, si kënaqësi. Më kishin dhënë ndonjëherë vetëm lodra seksi më parë, dhe ato bazoheshin në atë që i dashuri im në atë kohë ose burri im mendonte se do të doja, kështu që përdora një vibrator klitori. Le të themi vetëm se më bën të harroj trupin tim të plakur, dritat e shndritshme apo edhe në cilin planet jam.

Asgjë në lidhje me këtë terapi fizike të dyshemesë së legenit nuk ka qenë e lirë apo e lehtë. Dhe ende nuk jam 100% pa dhimbje kur bëj seks, por ndihem sikur po arrij atje. Megjithatë, e kuptoj se sa me fat jam që kam kohë, para dhe sigurim për të trajtuar këto çështje. Ky nuk duhet të jetë një privilegj që i jepet disa të përzgjedhurve – të gjithë duhet të kenë akses në çdo gjë që u nevojitet për të krijuar një jetë seksuale të shëndetshme dhe të lumtur. Kohët e fundit gjeta një postim në Instagram nga Dr. Sara Reardon, një terapiste fizike për dyshemenë e legenit, që më lehtëson fajin për monedhën e zbritjeve të sigurimit shëndetësor dhe kohën që kam kaluar duke rehabilituar jetën time seksuale. Në postim, ajo iu përgjigj një mjeku duke vënë në dukje se terapia fizike e dyshemesë së legenit është aktualisht në modë. “Pelvic Floor PT nuk është një trend. Është një pjesë integrale e kujdesit shëndetësor që është anashkaluar dhe nënshfrytëzuar për një kohë të gjatë, “thuhet në postimin e Reardon. Dhe Kaeli, PT im, thotë, “Ëndrra ime është që një ditë të gjithë të kenë akses të lehtë pa turp në shëndetin e legenit dhe mirëqenien seksuale. Unë me të vërtetë besoj se nuk mund të kemi barazi të vërtetë derisa të kemi barazi orgazme dhe nuk mund ta arrijmë atë derisa marrëdhëniet e dhimbshme të merren seriozisht nga kompanitë e sigurimeve.” M’u deshën 19 vjet pas lindjes së fëmijës tim të parë për të vizituar më në fund një fizioterapist në dyshemenë e legenit dhe çfarëdo gungë (plus shpresoj goditje dhe përplasje) që has në rrugën drejt seksit të mirë pas menopauzës, unë jam, të paktën, duke bërë më të mirën për të vazhduar gjithçka.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top