FB

April 5, 2022 | 11:20

Posta / Ndihem e shëmtuar dhe askush nuk më pëlqen

Shikimi në pasqyrë dhe mospëlqimi i njëra-tjetrës u ndodh shumë vajzave. Gjithmonë ka diçka që nuk shkon: çehrja e lëkurës, flokët e fryrë, vithet e ulëta, puçrrat, gjoksi i vogël. Ne e shohim veten si të shëmtuar, të papërshtatshëm, larg perëndeshave perfekte që na shikojnë me përbuzje dhe dhembshuri nga profilet e tyre në Instagram. Dhe pastaj, nëse ka një moment në jetë në të cilin vetë-kritika ngrihet në nivelet më të larta dhe vetëvlerësimi bie në vlerat e tij më të ulëta, ai është adoleshenca. Të dish se kjo nuk është ngushëlluese, është e vërtetë, por është një fakt që duhet marrë parasysh: nuk jemi të vetmit që e shohim veten të tmerrshëm. Kemi shumë të tjerë që na shoqërojnë.

Si të jeni në gjendje të pëlqeni veten dhe t’ju pëlqejnë

Miku ynë na shkruan në një moment të caktuar, menjëherë pasi është vënë në shënjestër të talljeve të miqve të egër. Dhe ai vuajti prej saj, si shumë të tjerë në gjendjen e tij. Dhimbja për të mos u ndjerë e pranuar, por përkundrazi, e refuzuar nga ata që mund t’ju mirëpresin dhe t’ju ofrojnë miqësi, është vërtet e madhe. Megjithatë, ka gjithmonë një rrugëdalje, edhe nëse është e vështirë të identifikohet. Nuk është tek të tjerët, siç mendohet shpesh, por është brenda nesh. Me pak fjalë, ne kemi dritën në fund të tunelit në zemrat dhe mendjet tona.

  1. Le t’i përkushtohemi vetes

Kuptohet që nuk jemi tamam dyshja e Kylie Jenner, nuk duhet ta nënvlerësojmë veten për një hundë dhe trup jo shumë perfekt: le të vëmë një pikë dhe të fillojmë nga e para. Rruga nuk do të jetë e lehtë, por ne duhet të jemi vetvetja. Ne duhet të mësojmë ta duam njëri-tjetrin, duke vlerësuar dhuratat tona. Le të përqendrohemi në atë që na pëlqen të bëjmë – të vizatojmë, të shkruajmë, të fotografojmë, të bëjmë shaka, të luajmë – dhe të synojmë të zgjerojmë talentin tonë. Të ndihesh mirë është një hap i vogël që mund të na bëjë të ndihemi të bukur. Ndërkohë, le të përpiqemi të “ulim volumin” e autokritikës: nëse jemi ne të parët që nënvlerësojmë veten, të tjerët do të gjejnë terren të lehtë për komente negative. Pra, le të përpiqemi të jemi të kënaqshëm me veten, më pak të ashpër dhe kërkues. Kjo arrihet mjaft lehtë nëse nuk fokusohemi vetëm te të metat tona, por në vend të kësaj përkëdhelim dhe ushqejmë pikat tona të forta.

  1. Le të mos bëjmë krahasime

Krahasimi i vazhdueshëm me vajzat e tjera është rraskapitës, por edhe i padobishëm. Mund të marrim shkas prej tyre, po, ndoshta për një veshje apo një ngjyrë flokësh. Por secili prej nesh është unik. Pra, le të mos mendojmë se të tjerët janë më të bukur se ne. Ata janë thjesht të ndryshëm. Ligjet e bukurisë janë të shumtë dhe të larmishëm: ndjekja e një modeli të standardizuar është e kotë dhe jo shumë e zgjuar. Përshtatja me të tjerët rrezikon të na bëjë banalë. Pra, ne duhet të zgjedhim t’i japim hapësirë personalitetit tonë dhe të gjejmë pamjen e duhur për mënyrën tonë të të qenurit dhe për trupin tonë.

  1. Le të kënaqemi me përkëdheljen

Të ndihesh e shëmtuar, e pakëndshme, e papërshtatshme është një barrë e rëndë për t’u mbajtur. Pra, përveç përpjekjes për të rritur talentin tonë, ne e lehtësojmë ngarkesën duke i kushtuar vëmendje të veçantë vetes: një laps, një rimel, një buzëkuq rozë, me pak fjalë, një “nxitje” për bukurinë tonë, ndoshta përmes një marke me kosto të ulët, për të mos pasur ndjenja faji për shpenzimin e tepërt. Le të argëtohemi duke eksperimentuar me make-up të ndryshëm, gjithmonë në emër të lehtësisë dhe vetëpërkëdheljes. Ne nuk jemi grimuar për të tjerët, por për veten.

  1. Le ta çlirojmë veten nga ngarkesat negative

Shqetësimi që mbajmë brenda rritet me ngarkesën e emocioneve negative. Turpi, zemërimi, zhgënjimi, dëshpërimi grumbullohen në mënyrë toksike, ata janë gurë që mund të na mbysin. Por ne duhet të presim litarin që na lidh me këto pesha. Le ta kthejmë këndvështrimin: nëse të tjerët nuk na mirëpresin, le të përpiqemi të jemi mikpritës. Le t’u afrohemi të tjerëve me lehtësi, duke u dhënë buzëqeshje dhe ëmbëlsi. Në këtë mënyrë ne nuk do të jemi më vajza e shëmtuar e prekshme, por do të fillojmë të bëhemi vajza e këndshme që nuk mund të mungojë në festa.

  1. Le të stërvitemi në zbulim për të ndezur dritën tonë

Në vend që të mbyllemi në dhomën tonë duke u endur nëpër rrjetet sociale, le t’i lejojmë vetes të bëjmë zbulime dhe përvoja të reja: një kurs dizajni tortash, një ekspozitë të artit modern, një shëtitje në një pjesë të qytetit që nuk e kemi parë kurrë, regjistrim në një palestër ku bëjnë mësime kërcimi modern. Qëllimi është të pasurojmë shpirtin tonë. Por zbulimi më i thellë është ai i tjetrit: le të angazhohemi në një shoqatë vullnetare për të bërë diçka që do të ndryshojë perspektivën e jetës sonë dhe prioritetet tona.

Shpesh thuhet se bukuria vjen nga brenda. Dhe kështu është: një grua qesharake, e informuar, origjinale, plot interesa, kurioze, spontane, e ndjeshme dhe optimiste, tërheq pozitivisht vëmendjen dhe bëhet jo vetëm shoqja ideale, por edhe e dashura perfekte. Bukuria e saj e brendshme ndriçon personin e saj dhe prek zemrat e të tjerëve. Do të ishte marrëzi të mohonim se faktori estetik nuk ka rëndësinë e tij, pai edhe ai ka rëndësinë e vet. Ne vetë jemi të tërhequr nga djem të pashëm, por nëse atraktiviteti nuk përputhet me një karakter dhe natyrë po aq simpatike dhe të këndshme, interesi për tipin e shkëlqyer shembet mjerisht. Nëse pasqyra na kthen një fytyrë që nuk na pëlqen, le të përpiqemi të gjejmë truket për ta përmirësuar atë, por të mos harrojmë kurrë të përmirësojmë veten si gra, duke kultivuar interesa të reja, duke ndjekur kuriozitetet tona, duke mësuar diçka që ata nuk e dinë. Një personalitet “me shkëlqim” dhe pozitiv është magneti për të tërhequr komplimente.

 

 

Burimi / https://dilei.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top