FB

September 2, 2022 | 10:01

Posta / “Të qenit homoseksuale më bëri një prind të papërshtatshëm”

Në vitin 1998, gati humba kujdestarinë e tre fëmijëve të mi të vegjël. Nuk ishte sepse isha një nënë e keqe. Ishte sepse unë jam homoseksuale…

Vetëm disa dekada më parë, ligji i Misurit i konsideronte automatikisht prindërit si unë të papërshtatshëm. Prindi tjetër, nëse kishte një të tillë, duhej të ishte krejtësisht i papërshtatshëm që gjykatat t’i mohonin atij ose asaj kujdestarinë e plotë. Gjithçka që prindi homoseksual duhej të bënte ishte të ishte homoseksual. Nuk i dija këto ligje kur rashë në dashuri me një grua. As që e dija se doja të isha me një grua. Unë nuk dija asgjë. Psikologjia e quan atë mohim. Kisha ime e fëmijërisë e quajti atë që unë e mohoja “një të neveritshme”. Edukata ime jugore e viteve 1960 e quajti atë, por çfarë do të mendojnë fqinjët.

Ajo nuk ishte shoqja e parë. Por ajo ishte e para që përmendi atë që ndjeja: tërheqje. Ne u puthëm. Vetëm një herë. Ajo nuk donte ta bënte më, por më pas nuk mund ta largoja më këtë neveri nga mendja. Më interesonte ende shumë se çfarë mund të mendonin fqinjët, por e dija gjithashtu se duhej të ndodhte përsëri, me dikë. Ndihej si jetë a vdekje. A i thashë burrit tim? Unë nuk e kam bërë. Ndonjëherë do të doja të kisha. Por bisedat tona ishin rreth hokejve dhe praktikave të vallëzimit të fëmijëve, çfarë ka për darkë dhe “a mendoni se kujdestari është në dispozicion këtë fundjavë?” Pra, nuk i thashë. Nuk i thashë askujt.

Në vend të kësaj, nxora një reklamë personale në gazetën alternative lokale dhe e quajta veten Natasha. Duke kërkuar një miqësi romantike, shkrova sepse nuk dija si ta quaja tjetër. Kur erdhën përgjigjet, shkarraviva emrat dhe numrat e telefonit në një copë letër dhe e futa në portofolin tim në çantë. Ndërsa unë shkarravitja, mbushja dhe mashtroja, jeta familjare vazhdoi. Pulë dhe oriz për darkë, lojëra hokej dhe shfaqje kërcimi në fundjavë. Por, ndërsa jetoja jetën time në minibus, me jetën time të fshehtë të fshehur si thërrime poshtë sediljeve, burri im duhet t’i ketë kushtuar më shumë vëmendje sesa mendoja unë. Kur ai më përballi me listën time të emrave dhe numrave, unë thashë: ”Unë duhet të prekë një grua”. Ishte një lutje e dëshpëruar. Më duheshin dy gjëra të kundërta: të isha me një grua dhe të mbaja martesën time.

Në natën e Vitit të Ri, kur ai flinte, i pëshpërita të dashurës sime në telefon se doja që të bëheshim një familje. Nuk isha as e sigurt se çfarë do të thoshte kjo apo si mund ta realizoja. Por pas atij pranimi, nuk munda më ta quaja veten në dikë që mund të pretendonte. Unë kisha kaluar nga tradhtia e burrit tim në ndjenjën sikur po tradhtoja të dashurën time. Në fund të janarit, letrat e divorcit mbërritën me britmën e një zile dere. Faqe të bardha të qarta me shumë fjalë që rrethojnë një fjali të vetme tronditëse: “Është në interesin më të mirë të fëmijëve të mitur … që… Kërkuesit t’i jepet kujdestaria fizike kryesore.”

3Në vitin 1998, nuk u mendua për martesën e të njëjtit seks apo edhe bashkimet civile, apo edhe një mënyrë që dy gra ose dy burra të bënin seks pa shkelur ligjin në më shumë se një duzinë shtetesh, përfshirë edhe timen. Seksi ynë i paligjshëm quhej sodomi. Njerëzit e quanin një person si unë “dyke” ose “mulcher qilimash”. Ligjet e Misurit më quanin “homoseksuale” në legalistët që më konsideronin një prind të papërshtatshëm. Vetëm pesë vjet pasi mësova se mund të humbisja fëmijët e mi, Gjykata e Lartë e SHBA dekriminalizoi seksin homoseksual duke përmbysur Lawrence kundër Teksasit, 6 me 3. Katër gjyqtarë të emëruar nga republikanët – përfshirë dy të përgjuar nga Ronald Reagan – votuan me shumicë. Dymbëdhjetë vjet pas kësaj, i emëruari nga Reagan, Anthony Kennedy, iu bashkua drejtësisë liberale të gjykatës në një vendim 5-4 për të bërë atë që dikur ishte e pamendueshme: legalizimin e martesës së të njëjtit seks. Të dy vendimet mbështeteshin në të drejtën e nënkuptuar të Kushtetutës për privatësi. Me seksin e homoseksualëve dhe martesat e homoseksualëve të ligjshëm, çdo ligj shtetëror i mbetur që ndan prindërit homoseksualë dhe fëmijët e tyre nuk kishte asnjë këmbë për të qëndruar.

gdgdfgdgdfg

Njerëzit LGBTQ+ tani martohen, divorcohen dhe pengohen në marrëdhëniet dhe jetën ashtu si gjithë të tjerët. Ne shërbejmë në ushtri. Në zgjedhjet e fundit presidenciale, votuesit u mërzitën kur një kandidat homoseksual foli hapur për burrin e tij. Por me vdekjen e së drejtës për të zgjedhur abortin si pjesë e kujdesit mjekësor të dikujt, me kontracepsionin dhe martesat e të njëjtit seks që përdridhen në erë, shqetësohem. Gratë dhe të tjerët me mitra mund të humbasin të drejtën për të planifikuar shtatzëninë. Kur mësova se mund të humbas fëmijët e mi, mendimi im i parë ishte, por kjo është Amerika! Sikur nuk mund të ndodhte këtu. Por kjo ndodhi këtu – me shumë prindër LGBTQ+. Dhe kjo mund të ndodhë përsëri këtu.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.huffpost.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top