Lifestyle

October 28, 2020 | 9:45

Produkti natyral që duhet të provoni, nëse keni flokë me yndyrë

Nëse keni flokë me vaj, fatkeqësisht keni vërejtur se larja e tyre më shpesh nuk është zgjidhja. Në fakt, ekziston një predispozitë gjenetike për të vuajtur nga kjo papërsosmëri, e cila nuk ka asnjë lidhje me frekuencën e dusheve. Pamja e yndyrshme dhe ngjitëse e flokëve tuaj shkaktohet nga sekretimi dhjamor, i cili depozitohet në lëkurën e kokës dhe në rrënjët e flokëve. Kjo substancë është përgjegjëse për pamjen jo shumë vitale të flokëve tuaj.

Pra, çfarë të bëni për të luftuar flokët e yndyrshëm? Ka shumë produkte në treg kushtuar këtij problemi. Por ka nga ata që preferojnë të kursejnë para dhe të përdorin përbërës krejtësisht natyralë për kujdesin e tyre personal. Edhe ju jeni mes tyre? Nëse keni flokë me vaj duhet të provoni këtë ilaç natyral.

Përfitimet e kripës Epsom për flokët

Ne tashmë ju kemi treguar për efektet mahnitëse të kripës Epsom në puçrra dhe pikat e zeza. Kjo substancë, e njohur gjithashtu si epsomit, kripë angleze ose kripë e hidhur, ka efekte shumë të dobishme për trupin. Në të vërtetë është e dobishme, ndër të tjera, për të luftuar problemet e zorrëve dhe muskujve, migrenën dhe stresin.

Megjithatë, jo shumë dinë për potencialin e saj për kujdesin e flokëve. Nuk ka prova shkencore për këtë, por ata që kanë testuar kripën Epsom në lëkurën e kokës së tyre kanë qenë përgjithësisht të kënaqur. Në fakt, substanca i jep volum flokëve me vaj, duke ndihmuar në heqjen e sebumit. Përveç kësaj, magnezi që përmbahet në kripën Epsom mund të ndihmojë në ushqimin dhe forcimin e kokës dhe vetë flokëve. Ky është një produkt i lirë dhe plotësisht i sigurt, përveç nëse jeni alergjik. Kështu që nëse keni flokë me vaj patjetër duhet të provoni këtë ilaç natyral.

Si ta aplikoni kripën Epsom

Për të aplikuar kripën Epsom në flokët tuaj, përzieni pjesë të barabarta të shampos dhe kripës. Pas kësaj, masën e përftuar përdoreni sikur të ishte një shampo normale. Ka nga ata që rekomandojnë larjen e flokëve fillimisht pa kripë dhe përdorimin e trajtimit natyral vetëm në larjen e  dytë. Kjo do të lehtësonte thithjen e magnezit. Nëse përfshini kripën Epsom në rutinën tuaj të kujdesit për flokët, kini kujdes të mos e teproni. Në fakt, kripa rrezikon tharjen dhe dëmtimin e flokëve. Ju do të shihni se flokët tuaj do të jenë më të shëndetshëm, më të lehtë dhe më voluminozë. Me pak fjalë, nëse keni flokë me vaj patjetër duhet të provoni këtë ilaç natyral.

 

Burimi / https://www.proiezionidiborsa.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top