FB

February 14, 2024 | 6:13

Pse Cameron Diaz mbështet idenë dhoma gjumi të ndara për çifte: A është çelësi për një martesë më të lumtur?

 

Në një botë ku ne gjithmonë ndajmë gjithçka, Cameron Diaz ka një pamje të re të dashurisë: dhoma gjumi të veçanta për çifte. Po, e keni dëgjuar mirë! Aktorja ka qenë së fundmi në një bisedë rreth asaj se si çiftet që flenë në shtretër të ndara janë më të lumtur – dhe kjo na ka bërë të vëmë në dyshim gjithçka.

dhoma

Pse na duhen dhoma gjumi të ndara për çifte?

Jeni shtrirë në shtrat, gati për të fjetur kur ta dëgjoni… Një zhurmë e ngjashme me sharrë elektrike që kumbon nëpër veshët tuaj. Është gërhitja e partnerit tuaj – dhe nuk është lloji i lezetshëm i gërhitjes që bëjnë shumica e njerëzve. Është lloji i gërhitjes që ju bën të ndiheni sikur një tren mallrash po rrotullohet në mes të dhomës tuaj të gjumit. Tingëllon e njohur? Epo, Cameron Diaz e ndjen dhimbjen tënde.

Gjatë një episodi të podcast-it The Lipstick On The Rim, Diaz bëhet i vërtetë për vështirësitë e ndarjes së një shtrati me dikë që gërhitë, duke sugjeruar që të normalizojmë dhomat e gjumit të veçanta për çifte. Ajo që ne e quajmë divorc në gjumë dhe 1 në 3 amerikanë po zgjedh këtë metodë!

Vetëm imagjinoni të mos shqetësoheni se në çfarë pozicioni po fle partneri juaj ose nëse ai do të marrë të gjitha mbulesat? Guxoj të them paqe? Duket si një ëndërr e realizuar, apo jo?

Diaz nuk ndalet me kaq, ajo sugjeron gjithashtu se në një skenar ideal çiftet mund të kenë edhe shtëpitë e tyre të veçanta me një shtëpi familjare në mes, dhe të mos harrojmë se ka shumë çifte të famshëm që flenë në shtretër të veçantë.

 

Disa çifte të famshëm dhe të martuar lumturisht që flenë në dhoma të ndara

Baz Luhrmann dhe Catherine Martin – Sipas Daily Mail, këta dy janë një nga çiftet e martuar që flenë në dhoma gjumi të ndara. Ai tha: “Unë dhe gruaja ime flemë të ndarë për të mbajtur gjallë martesën tonë!”

Brad Falchuk dhe Gwyneth Paltrow – Sipas Brightside, Paltrow thotë se kjo e mban marrëdhënien e tyre të freskët.

Victoria dhe David Beckham – Sipas Daily Mail, 2017, ata investuan në një shtëpi të re e cila kishte krahë të veçantë për secilin prej tyre.

Kevin Jonas dhe gruaja e tij Danielle Jonas – Kur Danielle dhe Kevin Jonas u martuan, sipas HuffPost në 2010, ai gërhit shumë me zë të lartë. Ajo tha se e do burrin e saj, por kur është shumë e zhurmshme ajo fle në dhomën e miqve.

Matthew Broderick dhe Sarah Jessica Parker – E fundit, por jo më pak e rëndësishmja, një nga çiftet e martuara që flinin në shtretër të veçantë përqafoi “bashkimin e ndërgjegjshëm”, sipas Raporteve nga Radar Online në vitin 2016. Ata filluan të jetonin në shtëpitë e qytetit fqinj, me planin për t’u kombinuar përfundimisht ato në një mega-rezidencë me hapësira të veçanta për rregullsinë e Parkerit dhe rrëmujën e Broderick-ut. Ata madje thanë se ende kalojnë kohë cilësore së bashku, herë pas here duke fjetur.

 

11 arsyet pse çiftet e martuara duhet të flenë në shtretër të veçantë

Pra, pse duhet të konsiderojmë të ndjekim shembullin e Diaz dhe të hyjmë në idenë për dhoma gjumi të ndara për çifte? Këtu janë 11 arsye bindëse:

Përgjumje me zë të lartë: Thuaj lamtumirë netëve pa gjumë të ndërprera nga simfonia e gërhitjes së partnerit.

Nuk ka më ndërprerje të gjumit: Nëse jeni dikush që vazhdimisht lëkundet, rrotullohet dhe jeni të mërzitur sepse mbulesat po vidhen nga partneri juaj, atëherë është koha për të ndryshuar zakonet e së kaluarës.

Komoditet i personalizuar: Ju mund të zgjidhni vetë dyshekun, jastëkët dhe shtratin tuaj pa kompromentuar atë që partneri juaj do të donte ose nuk do t’i pëlqente. Është koha për rehati përfundimtare!

Nuk ka më luftëra të temperaturës: A djersitni ndërsa flini ndërsa partneri juaj dridhet nën shtresat e batanijeve? Shtretërit e veçantë tregojnë se kontrolloni termostatin.

Ruani pavarësinë: Shijoni lirinë për t’u çlodhur, lexuar ose shikuar me tepricë shfaqjen tuaj të preferuar pa prishur paqen e partnerit tuaj.

Higjienë më e mirë e gjumit: A keni ju dhe partneri juaj orare të ndryshme gjumi ose rituale para gjumit? Të kesh dhoma gjumi të veçanta do t’ju lejojë të qëndroni në të.

Argumente të reduktuara: Më pak zhgënjim i shkaktuar nga gërhitja do të thotë më pak debate dhe më shumë kohë cilësore së bashku kur jeni zgjuar.

Intimiteti nuk është i rrezikuar: Ka ende shumë intimitet për të pasur pa ndarë një shtrat. Në fakt, gjumi veçmas mund ta ndihmojë atë duke i lejuar të dy partnerët të pushojnë optimal.

Çiftet e lumtur e bëjnë atë! Studimet tregojnë se shumë çifte të martuara të lumtur zgjedhin shtretër ose dhoma të veçanta. Kjo dëshmon se miti është i gabuar se ndarja e një shtrati është thelbësore për lumturinë martesore

Ruajtja e misterit: Të kesh një distancë mund ta mbajë marrëdhënien emocionuese duke ruajtur një ndjenjë misteri dhe pritjeje.

Është marrëdhënia juaj: Në fund të fundit ajo që funksionon për ju dhe partnerin tuaj është gjithçka që ka rëndësi. Pse të mos provoni dhomat e veçanta të gjumit nëse kjo çon në një marrëdhënie më të lumtur dhe më të shëndetshme?

 

Cameron Diaz sapo ndryshoi lojën se si mendojmë për kohën e gjumit. Jeni të lodhur nga gërhitja, apo thjesht dëshironi të shtriheni vetëm? Merrni si frymëzim dhomat e veçanta të saj dhe Benjit. Mund të tingëllojë e çuditshme, por mund të jetë pikërisht ajo që lidhja juaj ka nevojë për të balancuar.

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top