FB

February 14, 2024 | 6:11

Shën Valentini: mes letrave dhe ëmbëlsirave, ja si festohet në të gjithë botën

 

Dita e Shën Valentinit është një ditë e veçantë për miliona njerëz në mbarë botën, dhe ndërsa dashuria duhet të festohet në çdo kohë të vitit, kjo është një mundësi për të festuar dashurinë e përbashkët. Në realitet, edhe nëse shumë shpesh kjo festë përfundon duke u shndërruar në një ngjarje me karakteristika tepër komerciale, festa e të dashuruarve është rezultat i një tradite që daton shumë shekuj më parë dhe që e ka origjinën në festën fetare të Shën Valentinit, shenjtit mbrojtës të të dashuruarve.

Dita e Shën Valentinit është pothuajse këtu dhe falë ekspertëve të Babbel, një kompani e mësimit të gjuhës që ofron mësime live dhe aplikacione, është e mundur të bëni një udhëtim nëpër disa nga traditat më të pazakonta që lidhen me këtë përvjetor.

s

Shën Valentini, origjina e festës: Nuk është për t’u habitur që festa e Ditës së Shën Valentinit e ka origjinën e saj më të largët në një nga vendet më romantike në botë: Itali. Më 15 shkurt, në fakt, romakët e lashtë u bënin homazhe perëndive dhe u luteshin atyre për t’u kërkuar mbrojtje për të mbjellat dhe bagëtinë, si dhe begati dhe pjellori më të madhe: për këtë arsye, në mbrëmjen e mëparshme, d.m.th. Ditën e Shën Valentinit, gratë dhe burrat vendosin emrat e tyre në një urnë, të cilat u nxorrën rastësisht nga një fëmijë duke formuar çiftet që më pas do të merrnin pjesë në festë me valle dhe këngë dhe do të jetonin së bashku në intimitet për një vit të tërë. Vetëm pothuajse pesëqind vjet më vonë, në vitin 496, Papa Gelasius i anuloi këto rite pagane, duke i zëvendësuar me ditën kushtuar martirit të Shën Valentinit.

 

Në Angli: ajo që praktikohej në Angli në shekullin e tetëmbëdhjetë, padyshim që i përket listës së traditave më kurioze. Në natën e Shën Valentinit, gratë fiksonin pesë gjethe dafine të spërkatura me ujë trëndafili në jastëkët e tyre, njërën në qendër dhe të tjerat në qoshe. Para se të flinin, gratë recitonin këtë lutje: “Gëzuar Shën Valentinin, ji bujar me mua dhe më lejo të shoh dashurinë time të vërtetë në ëndërr”, duke shpresuar se magjia do ta nxiste burrin e ardhshëm të shfaqej në ëndërr.

s1

Në Danimarkë: në vende të tjera, megjithatë, festa e Shën Valentinit ka një traditë më pak jetëgjatë. Në Danimarkë, për shembull, ajo filloi të përhapet vetëm në vitet 1990. Nëse për shumë kjo festë është sinonim i luleve, çokollatave dhe dhuratave në formë zemre, për danezët është praktikë e zakonshme t’i dërgojnë një personi të dashur një letër, të quajtur “valentinsbrev” (ose “letër nga Shën Valentini”) në të cilën shprehen ndjenjat e tyre. Është një traditë që i atribuohet legjendës sipas së cilës Shën Valentini, gjatë ndalimit të tij, do të binte në dashuri me vajzën e rojtarit të tij, të cilës ai do t’ia dërgonte pak para ekzekutimit të tij, më 14 shkurt 347 pas Krishtit, për herë të fundit një notë dashurie nënshkruar me “Shën Valentini juaj”.

 

Në Republikën Çeke: Edhe pse Dita e Shën Valentinit është bërë gjithnjë e më popullore, 1 maji është në fakt dita kur çekët tradicionalisht festojnë dashurinë në të gjitha format e saj. Origjina e tij është kurioze: duket, në fakt, se fillimi i majit u zgjodh për nder të një prej kryeveprave të periudhës romantike çeke, “Máj” (pikërisht, “Maj”), shkruar nga një nga poetët më të rëndësishëm të Pragës, Karel Hynek Mácha. Në mbrëmjen e 1 majit, është një rit i zakonshëm për të bërë pelegrinazh në parkun Petřín, ku është vendosur një statujë për nder të poetit çek të dashurisë par excellence.

s2

Në Brazil: në vendin e karnavaleve më të famshme, plazheve të pafundme dhe sambave, “Dia dos Namorados” (“Dita e të dashuruarve”) festohet më 12 qershor, në prag të ditës kushtuar Shën Antonit, shenjtit mbrojtës të martesës.

 

Në Argjentinë: në shtetin më të madh të Amerikës Latine, përveç festës së të dashuruarve, festohet edhe java e parë e korrikut, “la Semana de la Dulzura” (“java e ëmbëlsisë”), periudhë në të cilën “dhurohen puthje” në këmbim të kënaqësive dhe mendimeve dhe për këtë arsye njihet edhe si “la Semana de la Golosina”, që do të thotë “Java e ëmbëlsirave”. Kjo është një nismë e krijuar në vitin 1989 nga “Asociación de Distribuidores de Golosinas, Galletitas y Afines” për të rritur numrin e shitjeve në sektorin e ëmbëlsirave: sot “una golosina por un beso” (“një ëmbëlsirë për një puthje”) është bërë një ngjarje e paharrueshme në shoqërinë argjentinase.

 

Në Kinë: i quajtur “七夕” (në alfabetin latin: “Qixi” dhe i përkthyer si “Mbrëmja e shtatë”), “festa e dashurisë” festohet në ditën e shtatë të muajit të shtatë të kalendarit kinez. Festivali me origjinë shumë të lashtë, i festuar që nga epoka klasike kineze, midis vitit 206 p.e.s. dhe 220 pas Krishtit, e ka origjinën në një legjendë që shfaq dy të dashuruar fatkeqë (ata që në anglisht do të quheshin “dashnorë të kryqëzuar me yje”), të detyruar të takoheshin vetëm një herë në vit për shkak të klasës së tyre të ndryshme shoqërore.

 

 

Burimi TgcomMediaset

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top