FB

January 28, 2023 | 7:09

Pse ish-i po ju injoron (dhe si mund t’i ndryshoni gjërat)

 

Pse ish-i im më injoron? Kjo është një pyetje që e bëjnë shumë njerëz, duke pyetur gjithashtu se çfarë duhet të bëjnë për këtë. Si t’i përmirësojnë raportet dhe a ka ndonjë shans rikthimi në lidhjen e mëparshme. Asgjë nuk është e lehtë, sikundër edhe marrëdhënia në çift. Megjithatë, psikologët marrin parasysh disa arsye dhe këshilla të vlefshme për të cilat duhet reflektuar, pa dëmtuar veten dhe ish-in sipas disa shembujve të renditur më poshtë:

c2

“I dërgova një mesazh shumë të rastësishëm. Asnjë përgjigje. Prita edhe dy javë të tjera dhe më pas u përpoqa përsëri. Ende pa përgjigje.”

“Shkova në shtëpinë e tij javën e parë pas ndarjes, por ai nuk ma hapi derën. Më lëndoi shumë, por e pranova. Më pas i dërgova një mesazh duke i kërkuar falje që shkova tek ai pa e njoftuar. Nuk mora asnjë përgjigje. E lashë, por pas 3 muajsh pata një moment dobësie dhe i shkrova duke e pyetur si ishte dhe duke i thënë se shpresoja që gjithçka të ishte mirë. Përsëri më injoroi. I dërgova 5 mesazhe të tjera gjatë gjithë vitit (Ditëlindje, Krishtlindje, Vit të Ri, Pashkë, etj.). Asgjë e tepruar, mendoj. Doja të merrja vetëm disa përgjigje të shkurtra. Asgjë. Në fund, ai gjithmonë më injoronte.”

“E dini, ishte ajo që më kontaktoi fillimisht dhe më pas papritmas filloi të më injoronte… ishte kaq mizore.”

“I dërgova një mesazh emocionues duke i thënë se pas asaj që kishte ndodhur mes nesh, doja të paktën të mbaja kontakte me të. Ai as që u mundua të përgjigjej. Me marrëzi i dërgova një mesazh tjetër duke e pyetur nëse e kishte marrë mesazhin tim të mëparshëm… dhe më injoroi përsëri! Tani ai madje më ka bllokuar”.

“Ai nuk donte të fliste me mua për rreth gjashtë muaj. Pastaj më dërgoi një mesazh duke më pyetur se si isha dhe çfarë po bëja. Mendova se ai nuk donte të bënte asgjë me mua pas gjashtë muajsh. Pastaj u zhduk për gjashtë muaj të tjerë dhe papritur u rishfaq duke thënë se nuk mund të duronte më mungesën time dhe donte të fliste me mua. Biseduam për disa ditë dhe më pas ai u zhduk përsëri. Tani edhe më ka bllokuar!”

 

Ndoshta është e mundur që ju jeni duke përjetuar ose keni përjetuar përvoja të ngjashme me këto të lexuesve që kanë shkruar. Nëse po, është i kuptueshëm konfuzioni dhe zemërimi juaj. Madje në disa raste na thonë të qëndrojmë miq dhe më pas na injorojnë! Shumë ish-ë janë vërtet të pakuptueshëm. Megjithatë, ky qëndrim nuk është aq i vështirë për t’u deshifruar.

 

Së pari, duhet të kuptoni se heshtja është tashmë një përgjigje

Të kuptuarit pse ish-i juaj po ju injoron, mund t’ju ndihmojë të përballeni më mirë. Një arsye e mundshme pse ai/ajo ju injoron plotësisht ose po përpiqet t’ju largojë nga jeta e tij/saj është se ai/ajo dëshiron një “ndarje të pastër”.

Mbajtja e kontakteve nuk e ndihmon asnjërin prej jush të kapërceni atë që ndodhi mes jush dhe të vazhdoni përpara. Kjo është e dobishme nëse keni ndërmend të filloni një histori tjetër dhe nëse keni ndërmend të riktheheni me ish-in. Në të vërtetë, kjo ndarje na lejon të kuptojmë se si jemi pa personin me të cilin kemi qenë bashkë. Ndjenja e humbjes gjithashtu mund të ndryshojë mendjen tuaj. Ndoshta, as ai/ajo nuk di çfarë të bëjë, por është e qartë se atij/asaj i duhet kohë për ta kuptuar. Pra, ai ndërpreu çdo komunikim me ju.

 

Kuptoni pse ish-i juaj po ju injoron

-Shumë nga njerëzit e deklaruar thanë se nuk do të dëshironin të ishin miq me ish-et e tyre. Arsyeja është se ata nuk duan të mbajnë ndonjë bagazh emocional nga marrëdhëniet e tyre të kaluara në marrëdhëniet e tyre të ardhshme. Është e kuptueshme, nuk mendoni? Pra, pse shumë kërkojnë të qëndrojnë miq pas ndarjes?

-Një arsye mund të jetë se ata nuk kanë qenë të sinqertë me personin tjetër. Pra, nëse ju ka ndodhur, mund të nënkuptojë se ai/ajo mendoi se nuk mund ta përballonit të vërtetën, nuk donte t’ju shqetësonte apo zemëronte duke ju thënë diçka që nuk doje ta dëgjonit ose nuk do ta besoni dhe kështu që ai preferoi të të thoshte se kush do të preferonte thjesht të mbetej miku yt me ndonjë justifikim tjetër për të vazhduar me të. Atëherë ai mund të mos jetë në gjendje të përballojë miqësinë dhe të fillojë t’ju injorojë.

-Ndoshta ai mund të dëshirojë të fillojë një lidhje të re ose mund ta ketë filluar tashmë një: nëse ka takuar dikë, nuk është e lehtë për t’u shpjeguar dhe kështu ai preferon t’ju injorojë. Vëre veten në vendin e tij/saj… Të flasësh për këtë nuk do të ishte e lehtë dhe të justifikosh bisedat me flakën e re do të ishte edhe më e vështirë. Ai gjithashtu e bën këtë nga respekti për të dashurën ose të dashurin e tij të ri. Nëse nuk jeni në dijeni të lidhjes së tij të re, ka disa sinjale të pagabueshme që do të mund t’i gjeni në rrjetet sociale (foto, komente, etiketa, pëlqime, etj.).

-Nëse është e vërtetë që ai/ajo ka filluar të takohet me dikë tjetër dhe po ju injoron, mund të ndiheni mjaft të mërzitur dhe madje ta keni shumë të vështirë ta pranoni në fillim. Megjithatë, duhet të dini se nuk është fundi i botës dhe kjo nuk do të thotë që shanset tuaja për të marrë ish-in tuaj janë zero. Kur ish-i juaj hyn në një marrëdhënie të re menjëherë pas ndarjes, shanset janë që kjo është vetëm një rikthim.

c1

Nëse ju injoron, ai mund të dëshirojë t’ju tregojë edhe gjëra të tjera…

Nëse ai ndihet i mbingarkuar nga mesazhet dhe telefonatat tuaja të shumta, ai ndoshta po ju injoron sepse është mënyra e tij për t’ju thënë se do që të ndaloni. Nëse më pas i keni lënë atij/asaj posta zanore të shumta (ndoshta edhe të dehur), atëherë do të jetë edhe më keq. Kjo është mënyra më e sigurt për ta bërë atë të ikë sa më larg nga ju.

Por pse sillemi kështu? Shpesh, kur ndihemi keq brenda pas një ndarjeje, përpiqemi të kontaktojmë ish-in për të lehtësuar dhimbjen tonë ose për të gjetur nëse ka ndonjë shpresë për të shpëtuar marrëdhënien. Një përgjigje, edhe pse e shkurtër, nga ai person që është kaq i rëndësishëm për ne, mund të na bëjë të ndihemi shumë më mirë! Fatkeqësisht, duke qenë se secilit prej nesh i duhet vërtet pak kohë për t’u rikuperuar dhe për t’u qetësuar, kur mesazhet apo telefonatat bëhen të shumta, nuk marrin më përgjigje… dhe jemi të prirur të vazhdojmë, duke shpresuar se herët a vonë nuk do të jemi më të injoruar!

Madje mund t’i justifikoni veprimet tuaja duke i thënë vetes se keni të drejtë të merrni një përgjigje, por në fund, e vërteta është se ne përfundojmë vetëm duke e mbytur personin tjetër dhe duke e larguar atë. Pra, nëse ish-i juaj po ju injoron dhe ju dëshironi të jeni në gjendje t’i ndryshoni gjërat, ndaloni për një moment dhe reflektoni mbi këto situata, përndryshe, do të dukesh i dëshpëruar dhe nevojtar… jo tërheqës për të. Këto duhet të jenë gjërat e fundit që ish-i juaj duhet të mendojë për ju.

 

Pra, çfarë duhet të bëni?

Përgjigja është të lini pak hapësirë mes jush dhe t’i jepni personit tjetër kohë që të shërohet nga ndarja dhe të qetësohet. E di që nuk është e lehtë, por përfundimisht nuk është e pamundur dhe do ta kuptosh që nuk është gjë e keqe. Ish-i në fakt mund të zgjedhë t’ju injorojë dhe të mos ju kontaktojë për të “shëruar” plagët e tij. Pse nuk e bëni edhe ju dhe merrni pak kohë për veten tuaj?

Megjithatë, në disa raste, arsyet mund të jenë shumë të ndryshme: a keni tradhtuar? Keni gënjyer shumë herë? A keni bërë akuza (ndoshta) për gjëra që nuk i kanë bërë kurrë? Para se të fajësoni ish-in tuaj se ju injoron, duhet të mendoni edhe për këto gjëra: A mund të kishit bërë diçka që e bëri atë të mos dëshironte të fliste me ju? Mendoni për këtë dhe nëse zbuloni se është kështu, pranoni gabimin tuaj dhe kërkoni falje. Ky është padyshim një fillim i mirë.

Më vonë, ai mund të kthehet të flasë me ju ose të ketë nevojë për pak kohë për t’u qetësuar, por ju bëtë atë që duhej të bënit dhe ju siguroj që nuk do të jetë një gjest që do të kalojë pa u vënë re.

c

Si përfundim, nëse ish-i po ju injoron, si mund t’i ndryshoni gjërat?

Siç thamë më parë, heshtja është një përgjigje. Nëse ai po ju injoron, do të thotë se ai/ajo ka nevojë për më shumë kohë dhe hapësirë, sepse ai/ajo me siguri nuk është ende gati të flasë me ju. Duke u përpjekur ta kontaktoni gjatë gjithë kohës, ju jeni duke e shtyrë dhe mërzitur personin tjetër. Kështu që të ndaloni së kërkuari atë/ajo për një kohë është gjëja e duhur për të bërë.

Pas një kohe, ai/ajo do të fillojë të ndihet paksa si ju dhe të pyesë veten se ku jeni! Ju do të keni kthyer tabelat dhe dy gjëra mund të ndodhin: ai/ajo do t’ju kontaktojë përsëri ose do të jetë më i gatshëm t’u përgjigjet telefonatave dhe mesazheve tuaja kur ta kontaktoni përsëri pas disa javësh!

Rikthimi i ish-it tuaj kërkon kohë, është një luftë e përditshme.

 

 

Burimi direzioneritorno.it

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top