Në fokus

November 19, 2020 | 9:56

Pse jam gjithmonë kaq i lodhur, a është kjo një shenjë e Covid-it?

Coronavirus është në mendjet tona çdo ditë dhe moment. Rëndësia e tij në lajme, në mediat sociale dhe zakonet tona të ndryshuara nënkuptojnë se ka të ngjarë të jemi bërë paranojakë dhe mendojmë se simptomat që nuk kanë lidhje me virusin shkaktohen nga virusi. Të gjithë e dimë që kollitja, temperatura e lartë dhe humbja ose ndryshimi i ndjenjës së nuhatjes apo shijes janë simptoma… por a është lodhja shenjë e Covid-it?

Të ndjeheni të rraskapitur çdo ditë, i njohur gjithashtu si TATT (i lodhur gjatë gjithë kohës), është jashtëzakonisht e zakonshme. Të gjithë ndihen të lodhur ndonjëherë dhe shumicën e kohës kjo shkaktohet nga  netët e vona, duke punuar shumë, ose një foshnjë që ju mban zgjuar natën. Lodhja që vazhdon për një kohë të gjatë nuk është normale dhe mund të shkaktohet nga shumë probleme psikologjike, fizike dhe jetese.

Për shembull, pagjumësia, ndarja nga jeta e një personi të dashur ose pirja e tepërt e alkoolit mund t’ju bëjnë të ndiheni të lodhur. Në mes të një pandemie, shumë prej nesh janë më të vetëdijshëm se kurrë për shëndetin. Nëse për momentin ndiheni shumë të lodhur, me siguri po pyesni nëse kjo është një simptomë e koronavirusit apo jo.

A është lodhja një shenjë e Covid-it?

Lodhja është një shenjë e koronavirusit dhe sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, lodhja është në tre simptomat më të zakonshme së bashku me ethet dhe kollën e thatë. Nëse jeni prekur nga virusi, mund të ndiheni të dobët ose të plogësht. Për më tepër, virusi ju bën të ndiheni më pak të motivuar për të qëndruar aktiv, kjo do të thotë që ju shmangni aktivitetet dhe për këtë arsye keni më pak energji dhe ndjeheni të lodhur.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se lodhja është më e zakonshme tek njerëzit që kanë mungesë vitamine D sesa koronavirus ose ftohje të zakonshme.

Ju ka të ngjarë të ndjeni më pak lodhje ndërsa shëroheni, por për disa njerëz, funksionon e kundërta. Sipas Health and Safety Executive, kur shëroheni nga COVID-19 mund t’ju duhet të flini më shumë. Kjo sepse kur ishit të sëmurë muskujt tuaj nuk kishin bënin ndonjë punë dhe tani  u duhet kohë për të ndërtuar përsëri forcën e tyre.

Gjërat e thjeshta që normalisht mund t’i bëni me lehtësi siç janë shëtitja e shkurtër, larja dhe veshja mund t’ju lodhin shumë. Për të menaxhuar lodhjen, mjekët rekomandojnë të imagjinoni se keni një enë energjie. Mendoni për çfarë doni ta përdorni energjinë, por gjithmonë lini diçka në enë që të mos jetë kurrë bosh. Në këtë mënyrë ju keni një rezervë të energjisë për kohën kur të keni nevojë për të.

Ju duhet të ngadalësoni aktivitetet, fjalimin, ngrënien dhe kollitjen tuaj, në mënyrë që të përdorni më pak energji. Mos flini gjatë ditës, edhe nëse nuk keni bërë gjumë gjatë natës. Nëse keni nevojë të flini kur jashtë është ditë, bëni një gjumë të shkurtër. Ndërsa ndiheni të lodhur, shmangni uljen ose qëndrimin në këmbë për një kohë të gjatë pa ndryshuar pozicionin tuaj. Është e rëndësishme të lëvizni trupin tuaj pa e lodhur atë.

Nëse jeni rikuperuar nga virusi por përsëri ndiheni të lodhur bëni në një shëtitje të butë, vraponi ose bëni disa trajnime për rezistencë ndaj dritës për të rritur energjinë tuaj. Jini të durueshëm me veten tuaj, pasi në këtë mënyrë trupi juaj do të ndihet më pak i lodhur.

Cilat janë simptomat e tjera të koronavirusit?

Nuk ka gjasa që lodhja të jetë shenjë e koronavirusit nëse është e vetmja simptomë që keni dhe rregullohet nga pushimi dhe gjumi.

Simptoma të tjera përfshijnë:

 • Ethe
 • Kollë e thatë
 • Dhimbje
 • Dhimbje të fytit
 • Diarre
 • Konjuktivit
 • Dhimbje koke
 • Humbje e shijes dhe nuhatjes
 • Një skuqje në lëkurë
 • Vështirësi në frymëmarrje ose gulçim
 • Dhimbje ose presion në gjoks

 

 

Burimi / https://www.express.co.uk/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top