FB

May 26, 2022 | 12:39

Pse na zë lemza dhe si mund ta largoni atë

Lemza mund të jetë e bezdisshme, por ato zakonisht janë jetëshkurtra. Megjithatë, disa njerëz mund të përjetojnë episode të përsëritura të lemzës së vazhdueshme. Lemza e vazhdueshme, e njohur edhe si lemza kronike, përkufizohet si episode që zgjasin më shumë se 48 orë.

dbp5llrxsaelupt-jpg_large

Lemza ndodh kur një tkurrje e papritur e diafragmës suaj bën që muskujt e gjoksit dhe të barkut të dridhen. Më pas, glotti ose pjesa e fytit ku ndodhen kordat tuaja vokale, mbyllet. Kjo krijon zhurmën e ajrit të nxjerrë nga mushkëritë tuaja, ose tingullin “hic” që ndihet i pavullnetshëm me lemzën.

Pse kemi lemzë ?

Ju mund t’ju zërë lemza si rezultat i:

  • një vakt i tepruar
  • një ndryshim i papritur i temperaturës
  • eksitim apo stres
  • pirja e pijeve të gazuara ose alkoolit
  • çamçakëz

Si të largoni lemzën

Nëse lemza juaj nuk largohet brenda pak minutash, këtu janë disa ilaçe shtëpiake që mund të jenë të dobishme:

  • Gargarë me ujë akull për një minutë. Uji i ftohtë do të ndihmojë në zbutjen e çdo acarimi në diafragmën tuaj
  • Thithni një copë të vogël akulli
  • Merrni frymë ngadalë në një qese letre. Kjo rrit dioksidin e karbonit në mushkëri, gjë që bën që diafragma juaj të relaksohet.
  • Mbani frymën tuaj. Kjo gjithashtu ndihmon në rritjen e niveleve të dioksidit të karbonit.

 

 

Përgatiti K.I / Burimi www.healthline.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Drejtor Marketingu - Geart Shehu: 0682097486
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
Boana Shenjtolli: 0694767053
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top