FB

April 5, 2021 | 8:30

Pse shëndosheni në menopauzë? Shkaqet, mjetet natyrore shëruese dhe gabimet në tryezë

Menopauza dhe periudha që i paraprin asaj (perimenopauza) është një fazë delikate dhe jo gjithmonë e lehtë për tu trajtuar nga një grua. Së bashku me një sërë sëmundjesh pak a shumë të theksuara të tilla si afshe të nxehta, dëshirë e zvogëluar seksuale, thatësi e vaginës, dhimbje të kyçeve (më të shpeshtat janë në gjunjë dhe duar), në shumë raste ka pothuajse një rritje të “paepur” të peshës.

Barku, ijet, kofshët dhe gjinjtë duket se rriten në vëllim, përkundër përpjekjeve për të ndjekur një stil të shëndetshëm dhe të kontrolluar të ngrënies, për të pirë shumë ujë dhe për të shmangur ushqime të ndaluara siç janë ushqimet e shpejta dhe ëmbëlsirat. Për të mos përmendur angazhimin që duhet të lëvizësh më shumë.

Pavarësisht kësaj peshorja nuk jep as edhe një përmirësim. Pse ndodh kjo? Çfarë mund të bëni për të ndaluar shtimin e peshës dhe për të rifituar besimin me trupin tuaj? Nuk është vetëm një pyetje estetike. Dihet që ndërsa dhjami rritet, gjithashtu rritet edhe rreziku kardiovaskular, që është rreziku i sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

Pse menopauza shkakton sëmundje të ndryshme?

“Gjatë periudhës pjellore të një gruaje, vezoret janë organe përgjegjëse për sintezën e hormoneve seksuale të femrave si estrogjeni dhe progesteroni dhe një sasi e vogël androgjenesh. Aktiviteti i vezoreve rregullohet në mënyrë ciklike nga hipofiza përmes lëshimit të dy hormoneve, LH (hormoni luteinizues) dhe FSH (hormoni stimulues i gjëndrave)”, shpjegon profesor Maria Grazia Spalluto, profesoreshë e fitoterapisë në Universitetin Tor Vergata të Romës.

“Hipofiza, një gjëndër e vogël e kontrolluar nga sistemi nervor qendror është e aftë të ndryshojë vazhdimisht aktivitetin e saj në lidhje me situatën hormonale të trupit. Gjatë moshës së lindjes së një gruaje, vezorja prodhon sasi të mëdha të estrogjenit dhe hormoneve të tjera seksuale të femrave”, shton eksperti.

Çfarë ndodh me vezoret

“Në menopauzë, kur vezoret pushojnë aktivitetin e tyre, ka një rënie të niveleve të estrogjenit dhe zhdukje të prodhimit ciklik të progesteronit. Në përgjigje të këtij çekuilibri, hipofiza rrit sintezën dhe çlirimin e hormonit FSH, i cili te gratë është përgjegjës për nxitjen e rritjes së gjëndrave të vezoreve. Testet e gjakut të gruas në postmenopauzë tregojnë një rritje të nivelit të hormoneve të hipofizës (gonadotropinave) FSH dhe LH dhe një rënie të konsiderueshme të niveleve të estrogjenit dhe progesteronit”, shton profesori Spalluto.

Pse shëndosheni në menopauzë

“Edhe pas menopauzës, vezoret vazhdojnë të prodhojnë sasi të vogla të androgjeneve dhe estrogjeneve, por mbi të gjitha është indi dhjamor që kompenson aktivitetin e vezoreve përmes prodhimit të një lloji tjetër të estrogjenit, oestronit, një hormon më pak efektiv sesa estrogjeni kryesor, i prodhuar nga vezoret (beta-estradiol). Me pak fjalë, trupi është i pajisur për të kompensuar aktivitetin e vezoreve. Indet dhjamore funksionojnë si organ endokrin pasi janë në gjendje të prodhojnë hormone të estronit në rastin e menopauzës.

Nga këtu rrjedh që një shtim i vogël në peshë në menopauzë (3/5 kg) është fiziologjik dhe mund të ndihmojë në parandalimin e efekteve të rënies së papritur të estrogjenit vezor që mund të çojë në zhvillimin e sëmundjeve serioze (rritje e incidencës së sëmundjeve kardiovaskulare, osteoporozë, etj.).

Simptomat e menopauzës

“Rënia dhe luhatja e niveleve të estrogjenit janë përgjegjëse për një seri të tërë ndryshimesh fizike dhe psikologjike që ne mund t’i përcaktojmë si “simptoma të menopauzës”. Afshet e nxehta duket se i atribuohen kryesisht rritjes së FSH, shpjegon Spalluto. Ka edhe simptoma të tjera që paralajmërojnë dhe shoqërojnë perimenopauzën, të cilat mund të zgjasin me muaj ose vite para se të përfundojë menopauza.

Mjetet juridike natyrore

Disa ushqime dhe bimë mund të ndihmojnë në uljen e dhjamit edhe në menopauzë. “Kanella, pjepri, banania, janë ushqime hipoglikemike, të cilat shërbejnë për të kufizuar akumulimin e dhjamit në bark”, shpjegon profesori Spalluto. Pastaj ka kullues, i cili gjithashtu mund të merret rregullisht në formën e çajrave bimorë si: Luleradhiqja, Angjinarja. Nëse merren si suplemente ato kanë një veprim më të fortë sepse janë të përqendruar. Por ato mund të përdoren edhe si ushqim. Veprimi i fibrave është thelbësor për të përmirësuar aktivitetin e zorrëve. Në çdo rast, para se të merrni ndonjë shtesë është e nevojshme të flisni me mjekun tuaj, pasi edhe mjetet juridike natyrore mund të ndërveprojnë me ilaçe të tjera ose organe të ndryshme.

Mos iu dorëzoni sëmundjeve

Rënia graduale e epshit, dhimbja e kyçeve, thatësia e vaginës dhe çrregullimet e vaginës si cistiti dhe kandida, ndryshimet e humorit, prirja e caktuar për depresion, rritja e presionit të gjakut dhe vlerave të kolesterolit janë disa nga efektet anësore të menopauzës. Për këtë arsye, është thelbësore që të mos dorëzoheni për të vuajtur efektet e kësaj faze të re të jetës, por të flisni me mjekun ose gjinekologun tuaj. Dhe nëse ata e nënvlerësojnë problemin është mirë të kërkoni një specialist tjetër që e merr atë seriozisht. Ka shumë qendra spitalore ose private të dedikuara për gratë në menopauzë, të cilat merren me efektet e saj në një mënyrë multidisiplinare. Thjesht kërkoni për “qendrat e menopauzës”.

 

 

Burimi / https://www.iodonna.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top