FB

September 15, 2021 | 8:55

Receta për të përgatitur vetë scrub-in për trupin dhe fytyrën

Pastrimi është një praktikë gjithnjë e më e përhapur. Jo vetëm kaq, duke i kushtuar një pjesë të kohës tuaj një pastrimi të bërë vetë është një mënyrë për t’u kujdesur për lëkurën e trupit dhe fytyrës në mënyrë të natyrshme.

Nuk ka të bëjë vetëm me dëshirën për t’iu përkushtuar bukurisë, por është një ilaç i vërtetë kundër dëmit që pëson çdo ditë lëkura. Ekzistojnë lloje të ndryshme të pastrimeve të bëra vetë, si dhe niveleve të ndryshme të “intensitetit”. Zakonisht ato më gërryese janë të destinuara për zona më pak të ndjeshme të trupit, ndërsa ato më të lehta rekomandohen për në fytyrë (veçanërisht rreth syve dhe buzëve).

Përfitimet

Qëllimi i kësaj praktike është të lehtësojë heqjen e qelizave të vdekura epiteliale, duke favorizuar kështu zëvendësimin e tyre me të reja. Sidoqoftë, përfitimet përfshijnë edhe efekte të tjera, duke përfshirë zvogëlimin e njollave në lëkurë dhe një veprim zbutës. Gjithashtu përmirëson elasticitetin e lëkurës dhe promovon resorbimin e plagëve. Përveç kësaj, është i dobishëm për të luftuar pikat e zeza dhe aknet. Si përfitime “dytësore” gjejmë thithjen më të madhe të kremrave hidratues dhe kremrave kundër plakjes, plus rrit veprimin e trajtimeve të kullimit limfatik.

Pastrimi i trupit dhe fytyrës, sa shpesh duhet ta bëni

Nuk ka të dhëna të sakta në lidhje me sa shpesh duhet të bëhet pastrimi i trupit ose fytyrës. Shpesh kjo është e lidhur me karakteristikat fizike të personit dhe llojin e lëkurës. Sidoqoftë, është e mundur të thuhet se mesatarisht numri i rekomanduar në muaj është dy. Ndryshimi i javëve të aplikimit do lejojë lëkurën të shërohet nga pastrimi, duke minimizuar rrezikun e lëndimit. Sidoqoftë, kjo i referohet kushteve normale të lëkurës dhe një niveli mesatar të ndjeshmërisë.

Nga ana tjetër, ata që kanë një fototip më të lehtë, lëkurë të thatë ose në çdo rast më delikate se normalja, me siguri do të duhet të kufizojnë sa më shumë ndërhyrjet e pastrimit. Në disa raste edhe vetëm një herë në muaj. Kjo ndodh sepse mund të përballen me skuqje dhe acarim të lëkurës për shkak të aktivitetit shumë të shpeshtë gërryes.

Nga ana tjetër, ata që kanë lëkurë të yndyrshme do të përballen me një zgjedhje të ndryshme. Mund të kërkohen më shumë aplikime për të arritur një rezultat të dukshëm dhe gjallërim të lëkurës. Në përgjithësi, rekomandohet të mos tejkaloni një trajtim të vetëm në javë. Duhet mbajtur mend se dëmtimi i lëkurës mund të jetë gjithmonë i pranishëm pas pastrimit, edhe nëse nuk është i dukshëm me sy të lirë. Prandaj është mirë t’i lejoni lëkurës kohë të thithë efektet e trajtimit dhe të rimarrë ekuilibrin e saj.

Scrub, pse ta përgatisni në shtëpi?

Avantazhi kryesor i pastrimit të bërë në shtëpi është të kesh kontroll maksimal mbi listën e përbërësve të përdorur. Në këtë mënyrë, do të jetë e mundur të shmangni produktet kimike dhe toksike, si dhe të përdorni vetëm substanca që nuk do të shkaktojnë alergji në rastin e subjekteve të ndjeshëm. Ai gjithashtu mund të lejojë një kursim parash në krahasim me produktet “e markës”, pasi është e mundur të bëni një pastrim me përbërës të zakonshëm dhe të pranishëm në pothuajse të gjitha dyqanet.

Receta për përgatitjen e scrub-it

Pra, këtu jemi në recetat më të njohura për përgatitjen e një pastrimi efektiv dhe 100% natyral të bërë vetë. Formulimet e ndryshme janë ndarë midis pastrimeve të trupit dhe fytyrës, duke kërkuar një nivel tjetër të vëmendjes për shkak të ndjeshmërisë së ndryshme të pjesëve në fjalë.

Në parim, çdo përgatitje do të përbëhet nga të paktën një pjesë “e butë”, e cila do të zbusë efektin gërryes të përbërësit kryesor dhe këtij përbërësi do t’i caktohet detyra e nxitjes së heqjes së lëkurës së vdekur. Është e këshillueshme që të gjitha mjetet juridike t’i testoni së pari në pjesë të vogla të lëkurës, në mënyrë që të shmangni efektet anësore të papritura (p.sh. acarim dhe skuqje).

Trupi

Ka disa mënyra për të përgatitur vetë një scrub trupi. Këto sigurisht përfshijnë kripën, të cilës i shtohet një lugë mjaltë dhe vaj vegjetal (bajame, ulliri, shea) që do të ndihmojë në heqjen e lëkurës së tepërt. Përveç kësaj, efektet e kohës në lëkurë do të zbuten, me një efekt zbutës pak a shumë të dukshëm. Pluhuri i kafesë mund të përdoret në vend të kripës, duke marrë gjithashtu një efekt anti-celulit. Duhen dy lugë pluhur kafeje, dy lugë vaj bajame dhe dy kripë. Aplikojeni në këmbë dhe lëreni për rreth 10 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë (mundësisht në dush, për të lehtësuar thithjen e kafeinës nga lëkura).

Përdorimi i niseshtes së orizit është shumë i dobishëm për lëkurën shumë delikate, si dhe për pastrimet e fytyrës. Veprimi i saj i lehtë por efektiv zvogëlon rrezikun e acarimit dhe në të njëjtën kohë është qetësues. Për përgatitjen ju duhen dy lugë niseshte orizi, një lugë sheqer dhe vaj Argani aq sa për ta bërë përzierjen kremoze.

Këmbët

Këmbët, shpesh të neglizhuara, mund të jenë gjithashtu marrës të një pastrimi në shtëpi. Protagonisti në këtë rast është kripa, veprimi eksfolues i së cilës do të rezultojë veçanërisht i dobishëm. Derdhni një filxhan kripë të hollë deti në një tas, duke shtuar gradualisht ujë të ftohtë. Shtoni derisa përzierja të jetë e butë, por jo e lëngshme. Për aromë mund të shtoni disa pika vaj esencial livando. Në këtë pikë, zhytni këmbët tuaja në përzierje, duke i mbajtur për disa minuta. Pastaj masazhojini butësisht me lëvizje rrethore dhe në fund shpëlajini.

Fytyra

Receta të ndryshme që zakonisht rekomandohen për pastrimin e trupit mund të përdoren gjithashtu në trajtimin e fytyrës. Në veçanti, ne rekomandojmë niseshten e orizit, e cila do të veprojë në lëkurën e fytyrës në një mënyrë delikate por efektive.

Në raste të tjera do të jetë e nevojshme të ndryshoni pak proporcionet, ose të zëvendësoni disa nga përbërësit sipas preferencave ose disponueshmërisë tuaj. Një shembull tjetër i pastrimit të fytyrës është ai që përdor një përzierje prej 1 lugë sheqer, 2 mjaltë dhe 3 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër ose bajame. Ashtu si në rastet e mëparshme, përbërësit do të përzihen së bashku, duke e përhapur përzierjen me masazhe rrethore.

Një zgjidhje tjetër për fytyrën është pastrimi me ananas. Ky frut ndihmon për të hidratuar lëkurën dhe për ta mbajtur atë të lëmuar dhe shkëlqyese. Përftohet duke përzier përbërësit e mëposhtëm:

  • 1/4 filxhan (rreth 30 gram) ananas të freskët të copëtuar;
  • 1 lugë gjelle vaj kokosi;
  • 1 lugë çaji mjaltë;
  • 1/4 filxhan (rreth 30 gram) sheqer kaf shumë të imët.

Masazhojeni në fytyrë dhe në qafë. Më pas lëreni për 5 minuta dhe shpëlajeni duke alternuar ujë të ftohtë dhe të nxehtë.

Buzët

Sa për buzët, ka disa zgjidhje të mundshme për pastrimin. Duke filluar me përdorimin e llumit të kafesë, së cilës do t’i shtohet pak mjaltë dhe vaj ulliri, në sasi të tilla që ta bëjnë përzierjen të butë, por jo të lëngshme.

Sheqeri kaf dhe pak mjaltë për trajtimin e dytë, për tu aplikuar duke i fërkuar butësisht buzët. Lëreni dhe shpëlajeni pas disa minutash.

Receta e tretë përfshin shtimin e pak qumështi në dy lugë miell tërshëre, në një sasi të tillë që të bëhet një përzierje e përhapur.

Ata që duan të përdorin scrub -in për t’i dhënë buzëve freski mund të përziejnë së bashku sheqerin, mjaltin, vajin e ullirit dhe një pikë vaj menteje. Përzierja e marrë aplikohet në buzë dhe lihet të veprojë për pesë minuta. Shpëlarjen mund ta bëni butësisht me një leckë të ngrohtë.

Këshilla e pestë për një scrub buzësh, bazuar në pluhur kakao. Dy lugë sheqer të grimcuar, një lugë çaji mjaltë dhe 2 lugë vaj ulliri duhet të shtohen në një lugë kakao. Pasta e butë që përftohet do të vendoset në buzë dhe do të lihet të veprojë për disa minuta. Në fund shpëlajeni me shumë ujë të ngrohtë.

 

 

 

Burimi / https://www.greenstyle.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top