FB

February 8, 2021 | 8:04

Rëndësia e ditarit nënë-vajzë, ndihmon në zhvillimin e marrëdhënies dhe hap dyert për një komunikim më të afërt

Në ngarkesën e jetës së përditshme, mund të jetë e vështirë të gjesh mënyra domethënëse për t’u lidhur me fëmijët tanë. Përpiqemi të bëjmë biseda të vërteta dhe të sinqerta me ta në kohën e ngrënies, në makinë ose para gjumit, por shpesh na duket sikur po flasim me ta në vend se me ta.

“Si ishte dita juaj?” “Mirë”

“A keni bërë ndonjë gjë argëtuese sot?” “Hëmmm, kemi luajtur jashtë.”

“Oh, çfarë ke luajtur?” “Nuk më kujtohet”

Si duhet t’i njohim vërtet fëmijët tanë dhe të mësojmë se çfarë kanë në zemër kur përpiqemi t’i bëjmë të hapen me ne dhe të ndajnë shpesh atë që duket sikur ia nxjerrim me zor?

Përmes këtij postimi, mund t’ju ndihmojmë në zhvillimin e marrëdhënies me fëmijën tuaj.

E nisa me vajzën time gati një vit më parë kur ajo sapo kishte filluar të lexonte dhe shkruante. Sapo mbaroi klasën e parë, ku ditari ynë po përdoret shumë më shumë këto ditë pasi leximi dhe shkrimi i saj është përmirësuar shumë, po e shoh kaq të vlefshme për të na ndihmuar të lidhemi me njëra-tjetrën.

Një ditar mund të përdoret për të ndarë kohën.

Kur filluam për herë të parë ditarin, ishte një mënyrë argëtuese për të biseduar para dhe mbrapa. Zakonisht, thjesht flisnim për gjëra pa kuptim. Çfarë dëshironi për Krishtlindje? Cila është gjëja juaj e preferuar për të bërë? Nuk ishte se po flisnim për tema super në thellësi, shkatërruese të tokës. Arsyeja pse e donim ditarin tonë ishte se ajo ishte e veçantë dhe e drejtë midis nesh. (Nuk lejohen djem!)

Shkrimi mund të heqë frikën dhe të ndihmojë fëmijët të përpunojnë.

Gjatë këtij viti shkollor, fillova të kuptoj fuqinë e shkrimit për njëra-tjetrën. Kishte një problem në shkollën e vajzës sime. Një çështje që ishte aq e madhe dhe e rëndësishme saqë mësuesja e saj më thirri dhe më foli rreth kësaj çështjeje për gati gjysmë ore. Isha e tronditur, e tmerruar dhe kaq e hutuar pasi bisedova me mësuesen e saj. Si mund të përfshihej vajza ime në një situatë kaq të tmerrshme?

1

Kur e mora nga shkolla atë pasdite vonë, ajo e dinte se ishte “në telashe”. U mbyll menjëherë dhe nuk donte të fliste. Qau, vajtoi, por unë nuk munda ta bëja të më tregonte asgjë për situatën.

Nuk isha e zemëruar me të dhe kisha provuar gjithçka që mund t’ia shpjegoja. Situata ishte e tmerrshme, por sinqerisht nuk mund të besoja se gjërat kishin ndodhur ashtu siç i përshkroi mësuesi. Me të vërtetë kisha nevojë ta dëgjoja historinë nga vajza ime. Mësuesja kishte përmendur që edhe ajo ishte tronditur nga situata, por nuk ishte në gjendje ta bënte vajzën time të diskutonte për “anën e saj të historisë”, kështu që ajo ishte në gjendje të vepronte vetëm sipas asaj që i ishte thënë nga një fëmijë tjetër. Vajza ime nuk i gjeti fjalët për t’i treguar asnjërës nesh se çfarë po ndodhte.

Por më pas më lindi ideja ta pyesja që të shkruante çfarë ndodhi. Ajo nuk kishte pse të ma thoshte ballazi, sy më sy. As që kisha nevojë të isha në dhomë. Thjesht i kërkova të shkruante historinë. Dhe ajo menjëherë buzëqeshi dhe ra dakord. I dhashë vajzës një stilolaps dhe disa letra dhe e lashë të lirë.

Një ditar mund të ndihmojë në zhvillimin e marrëdhënies tuaj me fëmijën tuaj dhe të hapë derën për një komunikim më të afërt. Ndonjëherë vajza ime më tregon një histori në ditarin tonë, e plotësuar me ilustrime.

Kur mbaroi, më dha letrën dhe stilolapsin. Kam lexuar historinë e saj dhe gjërat menjëherë filluan të kishin më kuptim. I shkrova disa pyetje vijuese dhe e kaluam letrën me radhë, për të më ndihmuar të kuptoja vërtet çështjen. Dhe së fundmi, frika e vajzës sime ishte shkatërruar aq sa ne në të vërtetë mund të flisnim me sinqeritet dhe hapur për situatën.

2E gjithë çështja ishte një keqkuptim gjigant që u shndërrua në një marrëveshje të madhe, sepse vajza ime e ëmbël kishte shumë frikë të fliste për veten e saj dhe thjesht të shpjegonte se e kishte keqkuptuar.

Vajza ime, jam duke zbuluar, aq shumë si dhe veten time. Nuk jam e shpejtë. Në nxehtësinë e momentit, jam më e prirur të mbyllem sesa të flas për veten time. Nëse dikush më kritikon ose më akuzon për diçka që unë hedh poshtë, pavarësisht nëse ajo që ata thonë është e vërtetë apo jo.

Por fjala e shkruar është më e fuqishme. Më jep një shans të mendoj dhe të meditoj dhe pastaj të shkruaj përgjigjen time në një mënyrë të thellë dhe mund të kthehem me një përgjigje të shkëlqyeshme. Por nuk është i menjëhershëm dhe i shpejtë dhe nuk mund të jetë ballë për ballë. Ka shumë presion ballazi.

Cila është arsyeja pse e dua ditarin tonë?

Mund të kemi biseda të vërteta, të thella në lidhje me gjërat me të cilat ajo po lufton, pyetjet e vështira që ajo po mendon, dhe madje edhe ngjarjet e mira dhe emocionuese në jetën e saj. Ndërsa mendoj se është e rëndësishme të keni akoma biseda ballë për ballë, ndjehem sikur marrëdhëniet mund të rriten dhe thellohen në mënyra të ndryshme kur i shkruani njëri-tjetrit.

 

Si të filloni ditarin ‘Mami dhe Unë’?

Nuk është e vështirë të fillosh një ditar të tillë. Ju mund të merrni çdo fletore të vjetër dhe të filloni. Por unë doja që e jona të ishte e veçantë, kështu që kërkova në Amazon në kërkim të një ditari argëtues dhe vajzëror për t’u përdorur. Gjeta një me shkëlqime dhe rozë dhe e dija se ishte pikërisht ajo që na duhej. Kur arriti revista, i shkrova një shënim të shkurtër vajzës sime mbi qëllimin e ditarit tonë. U ula me të për të shpjeguar se çfarë doja të filloja dhe i dhashë ditarin dhe një stilolaps për të vazhduar gjërat.

Sigurisht që nuk i shkruajmë njëra-tjetrës çdo ditë. Ndonjëherë kalojmë javë pa e marrë ditarin. Por të gjitha kemi një vend në dhomat tona ku mbajmë ditarin. Kur dikush prej nesh ka diçka për të ndarë, ne mund ta kapim ditarin nga vendi i saj dhe të shkruajmë mesazhin tonë. Pastaj e lëmë atë në vendin e ditarit të personit tjetër në mënyrë që ata të mund të lexojnë dhe të përgjigjen kur të kenë mundësi.

Shpesh diskutojmë vetëm gjëra pa kuptim. Ka shumë të qeshura me shkrimet tona ditare. Për një kohë të gjatë, vajza ime vendosi që dëshironte të quhej Ana në ditarin tonë, kështu që ajo nënshkroi secilën nga shënimet e saj si Ana (emri i saj është Jordynn).

Mundohem të bëj gjithmonë një pyetje të hapur vajzës time ndërsa mbyll çdo “letër” për ta ndihmuar atë të gjejë diçka për të më shkruar. Ndonjëherë ajo përgjigjet në pyetjet e mia dhe nganjëherë ajo shkruan përsëri në një temë krejt tjetër. Nuk ka rregulla reale për ditarin tonë. Na lejohet të ndajmë dhe të pyesim çfarë të duam, kur të duam.

Është një aktivitet kaq i këndshëm dhe i veçantë që mund ta bëjmë së bashku dhe kërkon kaq pak kohë. Unë me të vërtetë besoj se ndihmon për të ndërtuar marrëdhëniet tona dhe për të qëndruar të lidhur me njëra-tjetrën. Mezi pres të shoh se çfarë e pret të ardhmen ditarin tonë ‘Mami dhe unë’. Unë parashikoj që ndërsa e përdorim më shumë dhe ndërsa ajo rritet, do të ndajmë shumë gjëra të mrekullueshme me njëra-tjetrën.

Një ditar i tillë mund të ndihmojë në zhvillimin e marrëdhënies me fëmijën tuaj dhe të hapë derën për një komunikim më të afërt.

Shënimi i parë që kam shkruar në ditarin tonë. I shkurtër dhe i thjeshtë.

Hapi i sotëm i veprimit

A keni filluar ndonjëherë një ditar me një nga fëmijët tuaj? A keni vënë re që lejimi i fëmijëve tuaj të shkruajnë gjëra i ndihmon ata të përpunojnë dhe të ndajnë rrethana të vështira? Ju lutemi ndani historitë tuaja në komente.

Nëse mendoni se një revistë për ‘Mami dhe unë’ do të ishte e shkëlqyeshme për marrëdhëniet me fëmijët tuaj, filloni t’u shkruani atyre sot.

 

Përgatiti Orjona Tresa / Burimi workingmomsbalance.com

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0684022192
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top