FB

November 24, 2021 | 8:30

Sëmundjet e stinës, ja disa kura natyrale që ju ndihmojnë t’i mbani ato larg

Pemë të zhveshura, ditë më të shkurtra dhe temperatura të ulëta: pas një vjeshte të butë dhe të këndshme, tani jemi afër sezonit më të ftohtë të vitit. Me dimrin, kolla dhe ftohja fillojnë të na shqetësojnë: ne mund t’i japim një dorë sistemit imunitar duke i kushtuar vëmendje dietës sonë, e cila duhet të jetë e pasur me perime dhe fruta të stinës për t’u mbushur me kripëra minerale dhe vitamina, si dhe për të plotësuar dietën me substanca natyrale që forcojnë imunitetin për të luftuar sulmet e viruseve dhe baktereve, gjithashtu maska dhe distancimi janë praktika të mira për të shmangur ngjitjet.

Ndryshimet e papritura të temperaturës janë shumë shkatërruese dhe nëse nuk kujdesemi sa duhet, viruset dhe bakteret përpiqen të na torturojnë me sulmet e tyre. Megjithatë, përballja me armiqtë e urryer përmes mjeteve juridike është e mundur. Ja se si…

Echinacea, një aleat i çmuar: falë vetive imunostimuluese, është një nga bimët mjekësore më të njohura në fushën fitoterapeutike. E përkryer si kurë, mund të përdoret edhe për të parandaluar kollën dhe ftohjen, megjithatë echinacea indikohet edhe në trajtimin e herpesit, bronkitit dhe si ndihmës në trajtimin e infeksioneve të traktit urinar. Nëse duhet të kujdesemi për të vegjlit, është më mirë të zgjedhim suplementet e echinacea të formuluara posaçërisht për fëmijët me formulime që përmbajnë edhe mjaltë dhe aditivë të tjerë natyralë për ta bërë më të këndshme shijen e preparatit.

Fermentet laktike, një armë e domosdoshme: mirëqenia e sistemit imunitar varet kryesisht nga funksioni i mirë i zorrëve dhe kjo është arsyeja pse kur rreziku i infektimit viral rritet gjatë ndryshimit të stinës, këshillohet të plotësoni dietën me ushqime të pasura dhe mundësisht të integrohen produkte specifike. Pra, vazhdoni me kosin, i cili ka pak sheqer dhe yndyrë, por i pasur me kalcium dhe fermente laktike të gjalla, për sa kohë që është i bardhë dhe mundësisht organik, të cilit mund t’i shtoni fruta të freskëta për një mëngjes të shijshëm ose një mesvakt të shëndetshëm dhe të lehtë.

Paketa e farave të lirit për të qetësuar kollën: kolla është një shoqëruese e bezdisshme, e cila shpesh na ndjek natën dhe ditën. Mund të përpiqemi ta kurojmë atë me një paketë farash liri, që vendosen direkt në gjoks. Për të krijuar përzierjen mjafton të blini farat e lirit dhe të zieni dy lugë gjelle në pak ujë duke i lënë të ziejnë derisa farat të zbuten, në mënyrë që të krijohet një lloj pelteje. Në këtë moment, kulloni farat dhe përdorni përzierjen për të bërë kompresa, duke përdorur garzë ose një copë pambuku: mjafton ta lini në gjoks për gjysmë ore që të shihni menjëherë një përmirësim të dukshëm.

Vitamina C, asi ynë nën mëngë: vitamina C, ose acidi askorbik është një aleat i çmuar që bën pjesë në vitaminat e tretshme në ujë, domethënë ato që nuk mund të grumbullohen në trup, por që duhet të konsumohen rregullisht përmes ushqimit. Falë vetive antioksiduese, vitamina C ngre barrierat e sistemit imunitar dhe ndihmon trupin të parandalojë rrezikun e tumoreve, veçanërisht në stomak, duke penguar sintezën e substancave kancerogjene. Kjo vitaminë gjendet natyrshëm në sasi të mëdha në kivi dhe në të gjitha agrumet, pra, në lëngjet e shtrydhura të freskët, por edhe në çajrat bimorë me bazë trëndafili dhe rrush pa fara, të përsosura si anti-inflamatore dhe dekongjestive. Rrushi i zi pa fara ka gjithashtu një veprim imunostimulues dhe antiseptik, lufton lodhjen dhe rrit rezistencën ndaj të ftohtit, si dhe është i përshtatshëm për brishtësinë e kapilarëve dhe rosacea.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
[email protected] / Cel: 0688019400

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top