FB

January 14, 2022 | 8:35

Sëmundjet sezonale / 5 këshilla për të stimuluar sistemin imunitar të të vegjëlve

Në këtë periudhë në të cilën Covid-19 po na vë në provë, edhe një ftohje e zakonshme apo disa kolla zgjojnë menjëherë alarmin. Megjithatë është e mundur të mbështesim sistemin imunitar të fëmijëve kundër sëmundjeve sezonale dhe ndihma e parë vjen nga dieta, e cila duhet të jetë e pasur me perime dhe fruta të stinës për t’u furnizuar me kripëra minerale dhe vitamina, por idealja është integrimi i dietës me substanca natyrale të afta për të forcuar mbrojtjen dhe për t’u dhënë të vegjëlve një armë shtesë për të luftuar më mirë sulmet e viruseve dhe baktereve.

Fatkeqësisht është e nevojshme të përballemi me të këqijat sezonale tipike të dimrit edhe nëse fushata e vaksinimit kundër koronavirusit po ecën me shpejtësi të plotë. I ftohti i madh i kombinuar me ndryshimet e temperaturës, si dhe qëndrimet e zgjatura në mjedise të mbyllura ku ajri nuk ndryshohet shpesh, janë faktorë favorizues për përhapjen e viruseve dhe baktereve.

Megjithatë, ndihma vjen nga natyra, pasi ka disa mënyra për të  stimuluar sistemin imunitar dhe të luftoni ftohjet, kollën dhe gjendjet e zakonshme të gripit.

Vitamina C natyrale: sigurisht që nuk është sekret. Kur temperaturat bien, rekomandohen shumë suplementet e vitaminës C, padyshim mundësisht me origjinë natyrale. Po, ndaj lëngjeve dhe ushqimeve të portokallit dhe ushqimeve me bazë agrumet, kivi, manaferrat dhe ananasi, por edhe perimet që duhen vënë në tryezë nuk duhen lënë pas dore. Ndër ushqimet më të pasura me vitaminë C gjejmë brokolin, lakrën, lulelakrën, domatet, specat dhe madje edhe patatet, veçanërisht nëse janë të reja, të gjitha të shijshme dhe perfekte si për t’u konsumuar vetëm apo edhe për të përgatitur supa të nxehta.

Fermentet laktike: muajt e fundit kemi mësuar të respektojmë zorrën, sepse mirëqenia e sistemit imunitar varet shumë nga ekuilibri i tij. Me ndryshimin e stinëve, ose kur rreziku i infektimit viral rritet, rekomandohet fuqimisht plotësimi i dietës me ushqime të pasura me fermente laktike të gjalla dhe nëse është e nevojshme, të merren edhe suplemente specifike. I përsosur për mëngjes ose si mesvakt, kosi është padyshim një ndihmës i vlefshëm, i aftë për të thyer urinë në një mënyrë të lehtë dhe të shëndetshme.

Avuj me vajra esencialë: avujt janë ilaçi klasik i gjyshes dhe që rezultojnë mjaft efektiv. Kur i ftohti na shtyp dhe frymëmarrja përmes hundës duket si një mision i pamundur, mënyra më e thjeshtë për të pastruar vrimat e hundës dhe për të dhënë lehtësim është një avull me vajra esencialë të eukaliptit, pishës malore dhe trumzës. Të përdorura edhe si pika për hundë, ato gjithashtu mund të përdoren për të lyer gjoksin, duke siguruar gjumë të qetë. Këshilla e zgjuar? Mos harroni kurrë të vishni një bluzë pambuku në kontakt me lëkurën, pasi në këtëmënyrë do të parandaloni përhapjen në pizhama dhe do të thithë çdo djersë duke siguruar një zgjim perfekt.

Echinacea: Echinacea është një nga bimët medicinale më të kërkuara në panoramën fitoterapeutike pikërisht për shkak të vetive të saj imunostimuluese, pasi ka rezultuar veçanërisht e dobishme në rastet e gripit dhe në parandalimin e ftohjes. Lëngu i pjesëve ajrore dhe ekstraktet e rrënjëve theksuan gjithashtu veprime të rëndësishme antivirale; për fëmijët, është më mirë të zgjidhni suplementet e echinacea të krijuara posaçërisht për fëmijët me formulime që përmbajnë gjithashtu mjaltë dhe aditivë të tjerë natyralë, të cilët e bëjnë shijen e preparatit më të këndshëm.

Farat e lirit: kur kolla e thatë dhe irrituese nuk jep prehje dhe pasi përjashtohen patologjitë apo infeksionet që prekin traktin respirator, shqetësimi i të voglit mund të zbutet me kompresa me fara liri. Gjithashtu në këtë rast është një ilaç i lashtë me dobi të madhe dhe me një efekt të sigurt, i aftë për të lehtësuar sëmundjen sidomos gjatë natës. Për përgatitjen e kurës medicinale mjafton të njomni farat e lirit, t’i hidhni në një tenxhere me pak ujë të vluar, të gjitha të vendosen në një garzë dhe në fund aplikoni “pastën” e përftuar me një leckë pambuku direkt në gjoks dhe fyt.

 

 

Burimi / https://www.tgcom24.mediaset.it/

© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

MARKETINGU:
Agjente Marketingu:
Erinda Topi: 0688019400
E-mail: [email protected]

© Revista Psikologjia. Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës "Psikologjia" dhe pa cituar burimin.

To Top